Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2021, 15:17

Radikalizovaná sekularizácia chce nahradiť náboženstvo, varuje belgický kardinál

Radikalizovaná sekularizácia chce nahradiť náboženstvo, varuje belgický kardinál

Foto - TASR/AP

Josef de Kesel sa rozhodne stavia proti tzv. privatizácii viery, ktorá vytláča náboženský rozmer do čisto súkromnej sféry.

O ťažkostiach svojho boja s nádorovým ochorením, ale aj s pohľadmi na súčasný svet sa podelil kardinál Josef de Kesel v rozhovore pre francúzsky katolícky denník La Croix.

Belgický primas v apríli minulého roka kvôli vážnej chorobe dočasne odstúpil z vedenia bruselskej arcidiecézy a biskupskej konferencie.

Som po troch operáciách, poslednú som podstúpil pred niekoľkými týždňami, hovorí kardinál de Kesel s nádejou na uzdravenie. Všíma si, že príchod choroby sa zbehol s nástupom pandémie.

„Nikdy som si nepripúšťal, že by sa táto choroba mohla objaviť, rovnako ako moderná spoločnosť nepočítala s možnosťou pandémie, ktorú sme považovali za problém Afriky alebo Ázie. Všetci sme sa museli popasovať so svojou krehkosťou,“ priznáva 74-ročný kardinál. „Krok za krokom som objavoval, že slová žalmov sú mojimi slovami. Vyjadrovala moje volanie, úzkosť, vďačnosť.“ 

Kardinál de Kesel hovorí, že napriek postupujúcej sekularizácii hľadí na budúcnosť kresťanstva v Európe s nádejou. Uisťuje, že v krajinách ako je Belgicko alebo Francúzsko sa katolíci nestanú menšinou, akokoľvek bude ich prítomnosť určite skromnejšia a pokornejšia. Budúcnosť vidí v autentických komunitách viery, ktoré žijú Božím slovom, liturgiou a zároveň usilujú o ľudskejší a spravodlivejší svet.

Netají sa však ani obavami z ďalšieho vývoja sekularizácie, ktorá sa môže radikalizovať, podobne ako sa to niekedy stáva v prípade náboženstva. Keď sa sekularizmus premení v laicizmus, môže sa stať akousi náhradou náboženstva, ktorá vnucuje jedinú správnu ideológiu, uniformné myslenie, o čom často hovorí aj pápež František.

Belgický primas sa tiež rozhodne postavil proti tzv. privatizácii viery, ktorá vytláča náboženský rozmer do čisto súkromnej sféry. Každý z nás, ako kresťan a občan, má spoločnosti a kultúre čo povedať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Maďarskí biskupi aktívne vyzývajú katolíkov v krajine, aby zodpovedali otázku o svojom náboženskom vyznaní pri sčítaní ľudu, ktoré od októbra. Cirkev bude aj prostredníctvom plagátov a videoposolstiev na celoštátnej úrovni povzbudzovať katolíkov, aby uviedli svoju náboženskú príslušnosť v sčítaní ľudu. U našich južných susedov pokračuje rast katolíckeho školského a vzdelávacieho systému. Viac v texte Jána Krupu.

pred 15 hodinami

Spor predsedu nemeckých biskupov a kardinála

Kardinál Koch vidí paralelu medzi synodálnou cestou a cirkvou v období nacizmu

Prefekt vatikánskeho dikastéria porovnal diskusie v nemeckej cirkvi s diskusiami v cirkvi počas nacizmu. Nahneval tým predsedu nemeckých biskupov, ktorý žiadal ospravedlnenie. Kardinál reagoval, že sa nikoho nechcel dotknúť, ale za svojou kritikou si stojí. Všetko vyvrcholilo zrušením plánovaného programu kardinála v Nemecku.

pred 18 hodinami

„Nebojte sa zašpiniť si ruky v službe tým, ktorí to najviac potrebujú, a ľuďom, s ktorými sa nepočíta,“ povedal pápež František účastníkom generálnej kapituly redemptoristov. Vyše stovke členov 26. generálnej kapituly Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, zídených z 85 krajín, sa pápež František krátko prihovoril spontánnymi slovami v španielčine a pripravený príhovor im odovzdal na papieri. (vaticannews)

pred 21 hodinami

Počet kardinálov voličov sa od 1. októbra znížil na 129, keďže taliansky kardinál Giuseppe Bertello sa dožíva 80 rokov. Na konkláve sa totiž môžu zúčastniť iba kardináli mladší ako 80 rokov. Kardinálske kolégium má v súčastnosti 226 členov. (ekai)

01. október 2022, 00:30

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.