Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2021, 15:17

Radikalizovaná sekularizácia chce nahradiť náboženstvo, varuje belgický kardinál

Radikalizovaná sekularizácia chce nahradiť náboženstvo, varuje belgický kardinál

Foto - TASR/AP

Josef de Kesel sa rozhodne stavia proti tzv. privatizácii viery, ktorá vytláča náboženský rozmer do čisto súkromnej sféry.

O ťažkostiach svojho boja s nádorovým ochorením, ale aj s pohľadmi na súčasný svet sa podelil kardinál Josef de Kesel v rozhovore pre francúzsky katolícky denník La Croix.

Belgický primas v apríli minulého roka kvôli vážnej chorobe dočasne odstúpil z vedenia bruselskej arcidiecézy a biskupskej konferencie.

Som po troch operáciách, poslednú som podstúpil pred niekoľkými týždňami, hovorí kardinál de Kesel s nádejou na uzdravenie. Všíma si, že príchod choroby sa zbehol s nástupom pandémie.

„Nikdy som si nepripúšťal, že by sa táto choroba mohla objaviť, rovnako ako moderná spoločnosť nepočítala s možnosťou pandémie, ktorú sme považovali za problém Afriky alebo Ázie. Všetci sme sa museli popasovať so svojou krehkosťou,“ priznáva 74-ročný kardinál. „Krok za krokom som objavoval, že slová žalmov sú mojimi slovami. Vyjadrovala moje volanie, úzkosť, vďačnosť.“ 

Kardinál de Kesel hovorí, že napriek postupujúcej sekularizácii hľadí na budúcnosť kresťanstva v Európe s nádejou. Uisťuje, že v krajinách ako je Belgicko alebo Francúzsko sa katolíci nestanú menšinou, akokoľvek bude ich prítomnosť určite skromnejšia a pokornejšia. Budúcnosť vidí v autentických komunitách viery, ktoré žijú Božím slovom, liturgiou a zároveň usilujú o ľudskejší a spravodlivejší svet.

Netají sa však ani obavami z ďalšieho vývoja sekularizácie, ktorá sa môže radikalizovať, podobne ako sa to niekedy stáva v prípade náboženstva. Keď sa sekularizmus premení v laicizmus, môže sa stať akousi náhradou náboženstva, ktorá vnucuje jedinú správnu ideológiu, uniformné myslenie, o čom často hovorí aj pápež František.

Belgický primas sa tiež rozhodne postavil proti tzv. privatizácii viery, ktorá vytláča náboženský rozmer do čisto súkromnej sféry. Každý z nás, ako kresťan a občan, má spoločnosti a kultúre čo povedať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 3 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 5 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.