Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. jún 2021, 15:30

Pápež František vyzýva, aby sme boli generáciou obnovy

OSN spustilo desaťročný projekt na obnovu ekosystémov, ku ktorému sa vyjadril aj Svätý Otec, ktorý pripomenul biblickú múdrosť, že ako ľudia sme súčasťou prírody stvorenej Bohom.

V piatok 4. júna spustilo OSN desaťročný projekt na obnovu ekosystémov. Zameriava sa na zastavenie degradácie životného prostredia a chce tak pomôcť aj v zápase s chudobou, klimatickými zmenami a vymieraním biologických druhov. Na otváracie online-podujatie zaslal Svätý Otec František posolstvo, ktoré v jeho mene prečítal vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin.

Projekt s názvom „Desaťročie na obnovu ekosystémov“ (Decade on Ecosystem Restoration) 2021 - 2030 sa realizuje v spolupráci Environmentálneho programu OSN (UNEP) a Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Za cieľ si kladie „predchádzať, zastaviť a zvrátiť degradáciu ekosystémov na každom kontinente a v každom oceáne“.

Vo svojom posolstve Svätý Otec po zdôraznení významu Svetového dňa životného prostedia, ktorý sa slávi práve dnes 5. júna, pripomína biblickú múdrosť, že ako ľudia sme súčasťou prírody stvorenej Bohom:

„Táto dekáda nás vyzýva, aby sme prijali desaťročné záväzky zamerané na starostlivosť o náš spoločný domov „podporovaním a zväčšovaním úsilia o prevenciu, zastavenie a zvrátenie degradácie ekosystémov na celom svete a zvýšiť povedomie o dôležitosti úspešnej obnovy ekosystému.“

V Biblii čítame, že „nebesia rozprávajú o sláve Boha a obloha hlása dielo jeho rúk. Deň dňu o tom podáva správu a noc noci to dáva na známosť. Nie sú to slová, nie je to reč, ktorá by sa nedala počuť“ (Ž 19,2-4). Všetci sme súčasťou tohto daru stvorenia. Sme súčasťou prírody, nie sme od nej oddelení. Toto nám hovorí Biblia.“

Slovami pápeža Františka kardinál Parolin hovoril i o potrebe vzájomnej spolupráce a zodpovednosti za starostlivosť o spoločný domov:

„Musíme sa starať o seba navzájom a o tých najslabších medzi nami. Pokračovať v ceste vykorisťovania a ničenia – ľudí i prírody – je nespravodlivé a nemúdre. Toto by nám povedalo zodpovedné svedomie. Máme zodpovednosť zanechať obývateľný spoločný dom našim deťom a ďalším generáciám.

Inzercia

Keď sa však pozrieme okolo seba, čo vidíme? Vidíme ako jedna kríza vedie k ďalšej. Vidíme ničenie prírody a tiež aj globálnu pandémiu vedúcu k smrti miliónov ľudí. Vidíme nespravodlivé následky niektorých aspektov našich súčasných ekonomických systémov a početné katastrofické klimatické krízy, ktoré majú vážny dopad na ľudské spoločnosti alebo dokonca na hromadné vymieranie druhov.“

Svätý Otec v posolstve k otvoreniu Dekády OSN na obnovu ekosystémov pripomenul i blížiacu sa konferenciu OSN o klimatických zmenách:

„To množstvo ´varovaní´, ktoré zakusujeme, a medzi ktorými môžeme vidieť Covid-19 a globálne otepľovanie, nás núti urgentne konať. Dúfam, že konferencia COP26 o zmene podnebia, ktorá sa bude konať v novembri v Glasgowe, nám napomôže správne odpovedať v záujme obnovy ekosystémov, zároveň posilnením konania vo veci klímy i šírením povedomia a uvedomelosti.“

V závere posolstva adresovaného vedúcim predstaviteľom Environmentálneho programu OSN UNEP a Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo FAO pápež František zdôrazňuje aj prehodnotenie ekonomických systémov, pričom cituje Benedikta XVI. z encykliky Caritas in veritate:

„Sme tiež nútení prehodnotiť naše ekonomiky. Vyžadujeme „novú a prehĺbenú reflexiu o zmysle ekonómie a jej cieľoch, ako aj hlbokú a prezieravú revíziu súčasného modelu rozvoja s cieľom korigovať ich dysfunkcie a deformácie“ (CV, 32). Degradácia ekosystému je jasným výsledkom ekonomickej dysfunkcie.

Obnovenie prírody, ktorú sme zničili, znamená v prvom rade obnovenie nás samých. Keď vítame túto Dekádu OSN na obnovu ekosystémov, buďme súcitní, tvoriví a odvážni. Kiež zaujmeme naše správne miesto ako „generácia obnovy.“

Dnes treba vedieť

pred 14 hodinami

Spor predsedu nemeckých biskupov a kardinála

Kardinál Koch vidí paralelu medzi synodálnou cestou a cirkvou v období nacizmu

Prefekt vatikánskeho dikastéria porovnal diskusie v nemeckej cirkvi s diskusiami v cirkvi počas nacizmu. Nahneval tým predsedu nemeckých biskupov, ktorý žiadal ospravedlnenie. Kardinál reagoval, že sa nikoho nechcel dotknúť, ale za svojou kritikou si stojí. Všetko vyvrcholilo zrušením plánovaného programu kardinála v Nemecku.

pred 18 hodinami

„Nebojte sa zašpiniť si ruky v službe tým, ktorí to najviac potrebujú, a ľuďom, s ktorými sa nepočíta,“ povedal pápež František účastníkom generálnej kapituly redemptoristov. Vyše stovke členov 26. generálnej kapituly Kongregácie Najsvätejšieho Vykupiteľa, zídených z 85 krajín, sa pápež František krátko prihovoril spontánnymi slovami v španielčine a pripravený príhovor im odovzdal na papieri. (vaticannews)

pred 21 hodinami

Počet kardinálov voličov sa od 1. októbra znížil na 129, keďže taliansky kardinál Giuseppe Bertello sa dožíva 80 rokov. Na konkláve sa totiž môžu zúčastniť iba kardináli mladší ako 80 rokov. Kardinálske kolégium má v súčastnosti 226 členov. (ekai)

01. október 2022, 00:30

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.