Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2021, 17:50

Vatikán

Pápež vyjadril zármutok nad objavením masového hrobu v Kanade

Hlava katolíckej cirkvi v prejave pred veriacimi na Námestí svätého Petra vo Vatikáne vyzvala politických a cirkevných predstaviteľov, aby sa usilovali o objasnenie tohto „smutného objavu“ a snažili sa dosiahnuť zmierenie.

Pápež František vyjadril v nedeľu zármutok nad nálezom masového hrobu s pozostatkami 215 detí v bývalej cirkevnej škole pre pôvodné obyvateľstvo v Kanade a vyzval na zmier. Správu priniesla agentúra AP.

Hlava katolíckej cirkvi v prejave pred veriacimi na Námestí svätého Petra vo Vatikáne vyzvala politických a cirkevných predstaviteľov, aby sa usilovali o objasnenie tohto "smutného objavu" a snažili sa dosiahnuť zmierenie.

"So zármutkom sledujem správy, ktoré prichádzajú z Kanady o znepokojujúcom objave pozostatkov 215 detí. Pripájam sa ku katolíckej cirkvi v Kanade a kanadským obyvateľom, ktorých traumatizovala táto šokujúca správa, vyjadrujem svoju blízkosť," uviedol František.

Pred dvoma dňami kanadský premiér Justin Trudeau vyjadril hlboké sklamanie z toho, že Vatikán sa neospravedlnil a vyzval cirkev, aby prevzala zodpovednosť za svoju úlohu v riadení mnohých škôl. Ako poznamenala AP, pápež v nedeľu hovoril o zmierení, ale nie o ospravedlnení.

Pozostatky vyše dvoch stoviek detí sa našli nedávno na pozemku bývalej cirkevnej internátnej školy v meste Kamloops v provincii Britská Kolumbia. Telá detí objavili pomocou špeciálneho radaru a niektoré z nich podľa zástupcov miestnej komunity nemali ani tri roky.

V období rokov 1863-1998 odobrali od rodín v Kanade viac ako 150.000 detí a umiestnili ich do rezidenčných internátnych škôl. Veľa z detí sa už nikdy nevrátilo do svojich domovských komunít, v školách nesmeli rozprávať svojím rodným jazykom ani hlásiť sa k svojej kultúre a zvykom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.