Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2021, 15:20

V Bosne zbúrali srbský pravoslávny kostol postavený na pozemku zhabanom moslimom

O zbúraní objektu rozhodol Európsky súd pre ľudské práva so sídlom v Štrasburgu. Miestne úrady oznámili, že kostol znovu postavia pri vstupe do dediny.

Úrady v Bosne zbúrali v sobotu srbský pravoslávny kostol postavený na pozemku zhabanom moslimom (Bosniakom), ktorí utiekli zo svojich domovov počas občianskej vojny v krajine rokoch 1992 - 1995.

O zbúraní tohto objektu rozhodol v októbri 2019 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu, píše agentúra AP.

Kostol bol postavený v roku 1998 v dedine Konjevič Polje, a to na pozemku ženy menom Fata Orlovičová. Obec sa nachádza ďaleko Srebrenice, kde v roku 1995 srbské jednotky zabili vyše 8000 moslimských mužov a chlapcov vrátane manžela Orlovičovej.

Po tom, čo sa vrátila domov so svojimi príbuznými, pozemky im vrátili na základe Daytonských mierových dohôd, avšak s výnimkou pozemku, na ktorom stál kostol. Miesto sa tak stalo zdrojom napätia a niekedy viedlo ku konfliktom medzi miestnymi Srbmi a moslimskými Bosniakmi.

Právne úsilie Orlovičovej rodiny o premiestnenie kostola bolo až do predvlaňajšieho verdiktu ESĽP neúspešné. Ten okrem rozhodnutia zbúrať kostol tiež nariadil úradom zaplatiť rodine Orlovičovcov náhradu škody v celkovej výške 31 000 eur.

Inzercia

Orlovičovej právnik pre bosnianske médiá uviedol, že očakáva rýchle odstránenie trosiek zbúraného kostola z jej pozemku. "Pracuje na tom veľa ľudí a pekné je aj počasie, takže očakávam, že do zajtra bude všetko hotové," uviedol.

Miestne úrady oznámili, že kostol znovu postavia pri vstupe do dediny.

Občianska vojna v Bosne sa skončila v roku 1995 podpísaním mierovej dohody, ktorá rozdelila krajinu na dve entity - Federáciu Bosny a Hercegoviny s prevažne bosnianskym (moslimským) a chorvátskym obyvateľstvom, a Republiku srbskú, kde žije prevažne etnicky srbské obyvateľstvo. Krajinu stmeľujú spoločné ústredné inštitúcie.

V dôsledku tohto konfliktu bolo zabitých viac ako 100 000 ľudí a milióny museli opustiť svoje domovy, približuje AP.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Najstarší slovenský salezián Jozef Hrdý hovorí, že jeho život bol spojený so športom. Kňaz známy aj ako don José pôsobil dlhé roky na misiách v Chile. V roku 1962 sa tam stretol s legendárnym Pelém. Krátky rozhovor so spomínaným saleziánom priniesla Kea RTV.

FUTBAL AKO SLUŽBA

FUTBAL AKO SLUŽBA Má 98 rokov a je najstarším saleziánom na Slovensku. Dlhé roky pôsobil ako kňaz v Chile, kde sa na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1962 stretol napríklad aj s famóznym Pelém. Jozef Hrdý alebo don José sa teší zo života a my sme sa s ním stretli v Hodoch, kde nám o sebe porozprával viac.

Uverejnil používateľ RTV Krea Streda 16. júna 2021
pred 3 hodinami

Pápež: „Uprostred búrky volajte k Bohu.“ Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána sa tradične zamýšľal nad nedeľným evanjeliom. Pripomenul, že aj my sme sa nie raz pýtali Boha, že prečo mlčí a neodpovedá, zvlášť, keď máme pocit, že sa potápame, pretože láska, či projekt do ktorého sme vkladali nádeje sa rozplýva. Podľa pápeža to je mimoriadna modlitba, ktorá koná zázraky.

pred 8 hodinami

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit tento týždeň slúžil svätú omšu v katedrále Notre-Dame. Na omši mohlo byť len 12 ľudí. V chráme sa začína obnova požiarom poškodeného interiéru. Arcibiskup v homílii poukázal, že obnova  katedrály je symbolom obnovy cirkvi. Podľa neho niektorí veria, že je v ruinách, ale podobne ako katedrála aj Kristova cirkev ostane stáť. Za obnovu interiéru katedrály je zodpovedná katolícka cirkev. (cna)

pred 8 hodinami

Františkánsky kustód v Svätej Zemi Francesco Patton pozýva pútnikov a turistov k čo najskoršiemu návratu do vlasti Ježiša. Odkazuje, že epidemiologická situácia vďaka očkovaniu je v krajine veľmi dobrá. Kustód podčiarkuje, že ekonomická situácia je ťažká aj pre miestnych kresťanov, ktorí žijú z turizmu, zvlášť pre obyvateľov palestínskych území. (vatican news)

pred 10 hodinami

V Brazílii sa minulý týždeň modlili za obete covidu-19. Ich počet dosiahol v juhoamerickej krajine už pol milióna. Podľa miestnych biskupov takýto počet obetí je ohromné číslo, ktoré ich hlboko zasiahlo. Za obete pandémie boli slúžené sväté omše, konali sa modlitby a rôzne pobožnosti, aj manifestácie. Predseda brazílskeho episkopátu  arcibiskup Azevedo zdôraznil, že v tejto chvíli sa musia všetci zamyslieť nad zmyslom života. (vatican news)

pred 19 hodinami

Pápežská akadémia pre život v spolupráci s Vatikánskou komisiou COVID-19 zostavili osobitnú nótu týkajúcu sa osôb s postihnutím. Jej myšlienkou je budovať lepší svet, v ktorom by osoby s postihnutím boli doceňované, milované a zaobchádzalo by sa s nimi priateľsky. (vatican news)

19. jún 2021, 16:14

Rady duchovných od soboty posilnili ďalší novokňazi. Biskupi vysvätili kňazov v Bratislave, Banskej Bystrici, na Spišskej Kapitule a v Košiciach. Novokňaza majú aj minoriti. Košický arcibiskup Bernard Bober povedal svätencom, že nemusia byť za každú cenu intelektuálmi, ktorí vedia robiť analýzy, dokážu predpovedať vývoj cirkvi a vedia všetko múdro okomentovať. Povzbudil ich, aby žili s veriacimi, zaujímali sa o ich problémy a príbehy. (tkkbs)

19. jún 2021, 15:51

Úrad apoštolskej charity poslal pľúcne ventilátory a lekárske vybavenie do 9 krajín ako znak pápežovej podpory chudobným krajinám bojujúcimi s pandémiou. Pomoc odišla na apoštolské nunciatúry, ktoré materiál rozdelia do nemocničných centier a podľa potrieb miestnych cirkví. Pľúcne ventilátory dostane Brazília, Kolumbia, Argentína, India, Južná Afrika, Bolívia, Sýria a Papua Nová Guinea. Pápež tiež poskytol finančné dary na lekárske vybavenie do ďalších krajín. (vatican news)

Inzercia

Inzercia