Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2021, 09:46

Sexuálne škandály

Vatikán odmietol obvinenia vznesené proti šéfovi poľských biskupov

Vatikán odmietol obvinenia vznesené proti šéfovi poľských biskupov

Zdroj: episkopat.pl

Len pred mesiacom musel rezignovať biskup diecézy Bydgoszcz Jan Tyrawa. Tresty postihli aj ďalších poľských biskupov.

Arcibiskup Stanislaw Gądecki nezanedbal svoje povinnosti pri ochrane maloletých osôb pred sexuálnym zneužívaním, informovala v utorok apoštolská nunciatúra v Poľsku.

„Na základe ustanovení Kódexu kánonického práva a motu proprio Vos estis lux mundi pápeža Františka Svätá stolica po formálnych oznámeniach prešetrila údajnú nedbanlivosť arcibiskupa Stanislawa Gądeckeho v prípadoch sexuálneho zneužívania maloletých osôb, ktorých sa dopustil jeden kňaz arcidiecézy Poznań a jeden kňaz diecézy Bielsko-Żywiec,“ píše sa vo vyhlásení nunciatúry.

„Po dôkladnej analýze zhromaždenej dokumentácie Svätá stolica vyhodnotila vznesené obvinenia ako neodôvodnené, a preto sú sťažnosti podané v týchto prípadoch zamietnuté a procesy sú považované za ukončené,“ konštatuje sa v oficiálnom vyhlásení.

Arcibiskup Gądecki stojí na čele arcidiecézy Poznań od roku 2002 a od roku 2014 je predsedom Poľskej biskupskej konferencie.

V roku 2019 biskupská konferencia vydala správu, podľa ktorej bolo v rokoch 1990 – 2018 zneužitých 624 obetí 382 duchovnými, pripomína Catholic News Agency.

Vatikán v posledných mesiacoch potrestal viacerých poľských biskupov za zanedbanie povinností pri ochrane maloletých na základe noriem, ktoré v roku 2019 stanovil pápež František v apoštolskom liste vo forme motu proprio Vos estis lux mundi.

Naposledy z tohto dôvodu musel rezignovať 72-ročný biskup diecézy Bydgoszcz Jan Tyrawa.

Ešte tvrdšie tresty postihli emeritného arcibiskupa Gdanska Sławoja Leszeka Głódza a emeritného biskupa diecézy Kalisz Edwarda Janiaka, ktorí boli priamo vyhostení zo svojich bývalých diecéz.

Dosiaľ najznámejším je prípad 97-ročného kardinála Henryka Romana Gulbinowicza, emeritného arcibiskupa Wrocławi, ktorý bol priamym páchateľom sexuálnych deliktov. Krátko nato, čo ho Vatikán minulý rok potrestal, zomrel.

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

V Španielsku sa v kostole sobáši len každý desiaty pár. Vyplýva to z údajov štatistického ústavu. Systematický pokles sobášov pred cirkvou je v krajine už viac ako 20 rokov a situáciu ešte zhoršila pandémia. (ekai.pl)

pred 4 hodinami

Najstarší slovenský salezián Jozef Hrdý hovorí, že jeho život bol spojený so športom. Kňaz známy aj ako don José pôsobil dlhé roky na misiách v Chile. V roku 1962 sa tam stretol s legendárnym Pelém. Krátky rozhovor so spomínaným saleziánom priniesla Kea RTV.

FUTBAL AKO SLUŽBA

FUTBAL AKO SLUŽBA Má 98 rokov a je najstarším saleziánom na Slovensku. Dlhé roky pôsobil ako kňaz v Chile, kde sa na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1962 stretol napríklad aj s famóznym Pelém. Jozef Hrdý alebo don José sa teší zo života a my sme sa s ním stretli v Hodoch, kde nám o sebe porozprával viac.

Uverejnil používateľ RTV Krea Streda 16. júna 2021
pred 4 hodinami

Pápež: „Uprostred búrky volajte k Bohu.“ Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána sa tradične zamýšľal nad nedeľným evanjeliom. Pripomenul, že aj my sme sa nie raz pýtali Boha, že prečo mlčí a neodpovedá, zvlášť, keď máme pocit, že sa potápame, pretože láska, či projekt do ktorého sme vkladali nádeje sa rozplýva. Podľa pápeža to je mimoriadna modlitba, ktorá koná zázraky.

pred 9 hodinami

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit tento týždeň slúžil svätú omšu v katedrále Notre-Dame. Na omši mohlo byť len 12 ľudí. V chráme sa začína obnova požiarom poškodeného interiéru. Arcibiskup v homílii poukázal, že obnova  katedrály je symbolom obnovy cirkvi. Podľa neho niektorí veria, že je v ruinách, ale podobne ako katedrála aj Kristova cirkev ostane stáť. Za obnovu interiéru katedrály je zodpovedná katolícka cirkev. (cna)

pred 10 hodinami

Františkánsky kustód v Svätej Zemi Francesco Patton pozýva pútnikov a turistov k čo najskoršiemu návratu do vlasti Ježiša. Odkazuje, že epidemiologická situácia vďaka očkovaniu je v krajine veľmi dobrá. Kustód podčiarkuje, že ekonomická situácia je ťažká aj pre miestnych kresťanov, ktorí žijú z turizmu, zvlášť pre obyvateľov palestínskych území. (vatican news)

pred 11 hodinami

V Brazílii sa minulý týždeň modlili za obete covidu-19. Ich počet dosiahol v juhoamerickej krajine už pol milióna. Podľa miestnych biskupov takýto počet obetí je ohromné číslo, ktoré ich hlboko zasiahlo. Za obete pandémie boli slúžené sväté omše, konali sa modlitby a rôzne pobožnosti, aj manifestácie. Predseda brazílskeho episkopátu  arcibiskup Azevedo zdôraznil, že v tejto chvíli sa musia všetci zamyslieť nad zmyslom života. (vatican news)

pred 21 hodinami

Pápežská akadémia pre život v spolupráci s Vatikánskou komisiou COVID-19 zostavili osobitnú nótu týkajúcu sa osôb s postihnutím. Jej myšlienkou je budovať lepší svet, v ktorom by osoby s postihnutím boli doceňované, milované a zaobchádzalo by sa s nimi priateľsky. (vatican news)

19. jún 2021, 16:14

Rady duchovných od soboty posilnili ďalší novokňazi. Biskupi vysvätili kňazov v Bratislave, Banskej Bystrici, na Spišskej Kapitule a v Košiciach. Novokňaza majú aj minoriti. Košický arcibiskup Bernard Bober povedal svätencom, že nemusia byť za každú cenu intelektuálmi, ktorí vedia robiť analýzy, dokážu predpovedať vývoj cirkvi a vedia všetko múdro okomentovať. Povzbudil ich, aby žili s veriacimi, zaujímali sa o ich problémy a príbehy. (tkkbs)

19. jún 2021, 15:51

Úrad apoštolskej charity poslal pľúcne ventilátory a lekárske vybavenie do 9 krajín ako znak pápežovej podpory chudobným krajinám bojujúcimi s pandémiou. Pomoc odišla na apoštolské nunciatúry, ktoré materiál rozdelia do nemocničných centier a podľa potrieb miestnych cirkví. Pľúcne ventilátory dostane Brazília, Kolumbia, Argentína, India, Južná Afrika, Bolívia, Sýria a Papua Nová Guinea. Pápež tiež poskytol finančné dary na lekárske vybavenie do ďalších krajín. (vatican news)

Inzercia

Inzercia