Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2021, 19:37

Združenie kresťanských seniorov Slovenska pripravilo púť na Skalku pri Trenčíne

Na Považí privítali aj zástupcov zo sesterskej organizácie kresťanských seniorov Česka zo Zlína.

Združenie kresťanských seniorov Slovenska (ZKS) pripravilo v utorok svoju prvú púť na Skalku pri Trenčíne.

ZKS tradične organizuje púte na Staré Hory, do Levoče a do Šaštína. Tento rok k nim pribudla aj púť na Skalku, ktorú zorganizovalo územné centrum ZKS v Trenčíne.

Takmer tristo pútnikov z klubov ZKS v Bratislave, v Hlohovci a v celom trenčianskom kraji prišlo prežiť deň na miesto spojené so životom svätých pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika. Privítali aj zástupcov zo sesterskej organizácie kresťanských seniorov ČR zo Zlína.

„Seniori, rovnako ako celá spoločnosť, prežili ťažký rok poznačený pandémiou. Ťažko, ale s kresťanskou nádejou, znášali izoláciu – nie iba od príbuzných a priateľov, ale aj izoláciu od možnosti zúčastniť sa na svätej omši, pristúpiť k sviatostiam. S veľkou radosťou sa preto prišli poďakovať, že im Pán dal silu vytrvať v ťažkostiach, a prosiť za skončenie pandémie a obnovenie obvyklého spoločenského a pracovného života,“ napísal predseda ZKS Peter Mach.

Pútnikov privítala predsedníčka územného centra ZKS v Trenčíne Marta Gregušová. Púť sa začala modlitbou svätého ruženca a po nej nasledovala slávnostná svätá omša, ktorú celebroval nitriansky pomocný biskup Peter Beňo.

Inzercia

Vo svojej kázni, vychádzajúc z Evanjelia dňa, poďakoval seniorom za plnenie ich poslania „byť soľou zeme a svetlom sveta“ v rodinách i farnostiach a povzbudil ich k tomu, aby boli i naďalej vo viere príkladom pre svoje deti i vnúčatá.

Predseda ZKS Peter Mach vo svojom príhovore pripomenul rozhodnutie Svätého Otca Františka, že v nedeľu 25. júla 2021 sa bude prvý raz sláviť Svetový deň starých rodičov a seniorov.

Tešíme sa z toho, že Svätý otec vyhlásením tohto sviatku opäť vyslal signál o tom, že seniori sú dôležitou súčasťou spoločnosti a zaslúžia si jej pozornosť,“ povedal predseda ZKS.

Popoludní pokračovala púť adoráciou, ktorú viedol biskup Beňo, a zakončila ju beseda, v ktorej biskup Beňo odpovedal na otázky pútnikov. Niektoré skupiny po ukončení púte využili aj možnosť prehliadky kláštora na Veľkej Skalke.

„Seniori prežili ťažký rok, ale Pán nám dal silu vytrvať. Inšpirovaní slovami žalmistu: „Ešte aj v starobe budú prinášať ovocie, úrodní budú a plní sviežosti“ (Žalm 92,15) chceme s dôverou kráčať v ústrety novým výzvam,“ povedal na záver púte predseda ZKS Peter Mach.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Najstarší slovenský salezián Jozef Hrdý hovorí, že jeho život bol spojený so športom. Kňaz známy aj ako don José pôsobil dlhé roky na misiách v Chile. V roku 1962 sa tam stretol s legendárnym Pelém. Krátky rozhovor so spomínaným saleziánom priniesla Kea RTV.

FUTBAL AKO SLUŽBA

FUTBAL AKO SLUŽBA Má 98 rokov a je najstarším saleziánom na Slovensku. Dlhé roky pôsobil ako kňaz v Chile, kde sa na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1962 stretol napríklad aj s famóznym Pelém. Jozef Hrdý alebo don José sa teší zo života a my sme sa s ním stretli v Hodoch, kde nám o sebe porozprával viac.

Uverejnil používateľ RTV Krea Streda 16. júna 2021
pred 4 hodinami

Pápež: „Uprostred búrky volajte k Bohu.“ Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána sa tradične zamýšľal nad nedeľným evanjeliom. Pripomenul, že aj my sme sa nie raz pýtali Boha, že prečo mlčí a neodpovedá, zvlášť, keď máme pocit, že sa potápame, pretože láska, či projekt do ktorého sme vkladali nádeje sa rozplýva. Podľa pápeža to je mimoriadna modlitba, ktorá koná zázraky.

pred 9 hodinami

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit tento týždeň slúžil svätú omšu v katedrále Notre-Dame. Na omši mohlo byť len 12 ľudí. V chráme sa začína obnova požiarom poškodeného interiéru. Arcibiskup v homílii poukázal, že obnova  katedrály je symbolom obnovy cirkvi. Podľa neho niektorí veria, že je v ruinách, ale podobne ako katedrála aj Kristova cirkev ostane stáť. Za obnovu interiéru katedrály je zodpovedná katolícka cirkev. (cna)

pred 9 hodinami

Františkánsky kustód v Svätej Zemi Francesco Patton pozýva pútnikov a turistov k čo najskoršiemu návratu do vlasti Ježiša. Odkazuje, že epidemiologická situácia vďaka očkovaniu je v krajine veľmi dobrá. Kustód podčiarkuje, že ekonomická situácia je ťažká aj pre miestnych kresťanov, ktorí žijú z turizmu, zvlášť pre obyvateľov palestínskych území. (vatican news)

pred 11 hodinami

V Brazílii sa minulý týždeň modlili za obete covidu-19. Ich počet dosiahol v juhoamerickej krajine už pol milióna. Podľa miestnych biskupov takýto počet obetí je ohromné číslo, ktoré ich hlboko zasiahlo. Za obete pandémie boli slúžené sväté omše, konali sa modlitby a rôzne pobožnosti, aj manifestácie. Predseda brazílskeho episkopátu  arcibiskup Azevedo zdôraznil, že v tejto chvíli sa musia všetci zamyslieť nad zmyslom života. (vatican news)

pred 20 hodinami

Pápežská akadémia pre život v spolupráci s Vatikánskou komisiou COVID-19 zostavili osobitnú nótu týkajúcu sa osôb s postihnutím. Jej myšlienkou je budovať lepší svet, v ktorom by osoby s postihnutím boli doceňované, milované a zaobchádzalo by sa s nimi priateľsky. (vatican news)

19. jún 2021, 16:14

Rady duchovných od soboty posilnili ďalší novokňazi. Biskupi vysvätili kňazov v Bratislave, Banskej Bystrici, na Spišskej Kapitule a v Košiciach. Novokňaza majú aj minoriti. Košický arcibiskup Bernard Bober povedal svätencom, že nemusia byť za každú cenu intelektuálmi, ktorí vedia robiť analýzy, dokážu predpovedať vývoj cirkvi a vedia všetko múdro okomentovať. Povzbudil ich, aby žili s veriacimi, zaujímali sa o ich problémy a príbehy. (tkkbs)

19. jún 2021, 15:51

Úrad apoštolskej charity poslal pľúcne ventilátory a lekárske vybavenie do 9 krajín ako znak pápežovej podpory chudobným krajinám bojujúcimi s pandémiou. Pomoc odišla na apoštolské nunciatúry, ktoré materiál rozdelia do nemocničných centier a podľa potrieb miestnych cirkví. Pľúcne ventilátory dostane Brazília, Kolumbia, Argentína, India, Južná Afrika, Bolívia, Sýria a Papua Nová Guinea. Pápež tiež poskytol finančné dary na lekárske vybavenie do ďalších krajín. (vatican news)

Inzercia

Inzercia