Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2021, 19:38

Láska je konkrétna, dáva život pre druhých, odkázal pápež ekumenickému hnutiu

Hnutie Ján 17 založil evanjelický pastor Joe Tosini inšpirovaný slovami 17. kapitoly Jánovho evanjelia: „aby všetci boli jedno“.

„Láska je konkrétna, dáva život pre druhých, tak ako ho dal Ježiš za nás.“ To sú slová pápeža Františka, ktoré adresoval členom ekumenického „Hnutia Ján 17“ (John 17 Movement) vo videoposolstve zaslanom do New Yorku, kde sa hnutie zišlo na duchovnej obnove v stredu 9. júna.

„Hnutie Ján 17“ založil evanjelický pastor Joe Tosini inšpirovaný slovami 17. kapitoly Jánovho evanjelia: „aby všetci boli jedno“.

Duchovná obnova s témou: „Zmierenie vzťahov, nová cesta pre zmierenie kresťanov“ (porov. Jn 17,13-17) sa konala v katolíckom Seminári sv. Jozefa (Saint Joseph's Seminary) v New Yorku. Okrem rektora seminára sa na iniciatíve zúčastnil aj americký kardinál Joseph Tobin.

Pápež vo videoposolstve, ktoré nahral v španielčine, zdôrazňuje:

„Sme bratia a musíme si to navzájom hovoriť. Bez toho, aby sme mysleli na pôvod, národnosť či farbu pleti, sme deťmi toho istého Otca.

Svätý Otec vo videoposolstve pripomenul komunitu prvých kresťanov opísanú v Skutkoch apoštolov. „Pozrite, ako sa milujú“, hovorili o kresťanoch ostatní. Láska kresťana, ktorá mení srdcia i svet, sa rodí zo stretnutia s Kristom, tvrdí pápež:

Inzercia

„Láska nepotrebuje hlboké teologické poznatky, ktoré sú však tiež potrebné. Láska je stretnutím života, ponajprv s Pánom Ježišom, s jeho osobou, a tam, z tohto stretnutia lásky sa rodia priateľstvo, bratstvo a istota, že sme deťmi toho istého Otca. ... Všetko sa začína tam, pri bratskom stretnutí. Láska môže zmeniť svet! No najprv mení nás samých. My kresťania spoločne v láske môžeme zmeniť svet, môžeme zmeniť seba samých, pretože Boh je láska!“

Láska je konkrétna a dáva život - tak ako nám to ukázal Ježiš, zdôraznil pápež:

„Láska, ktorá sa stala telom. Láska, ktorá dala svoj vlastný život za nás, toto je cesta. Mnohokrát si zamieňame lásku za akýsi druh idealistickej filozofie. Láska je konkrétna, láska dáva život pre druhých, tak ako ho dal Ježiš za nás.“

Svätý Otec sa napokon na členov ekumenického Hnutia Ján 17 obrátil so svojou tradičnou výzvou: „Prosím, nezabudnite sa za mňa modliť, pretože táto práca vonkoncom nie je jednoduchá!“

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami

V Španielsku sa v kostole sobáši len každý desiaty pár. Vyplýva to z údajov štatistického ústavu. Systematický pokles sobášov pred cirkvou je v krajine už viac ako 20 rokov a situáciu ešte zhoršila pandémia. (ekai.pl)

pred 4 hodinami

Najstarší slovenský salezián Jozef Hrdý hovorí, že jeho život bol spojený so športom. Kňaz známy aj ako don José pôsobil dlhé roky na misiách v Chile. V roku 1962 sa tam stretol s legendárnym Pelém. Krátky rozhovor so spomínaným saleziánom priniesla Kea RTV.

FUTBAL AKO SLUŽBA

FUTBAL AKO SLUŽBA Má 98 rokov a je najstarším saleziánom na Slovensku. Dlhé roky pôsobil ako kňaz v Chile, kde sa na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1962 stretol napríklad aj s famóznym Pelém. Jozef Hrdý alebo don José sa teší zo života a my sme sa s ním stretli v Hodoch, kde nám o sebe porozprával viac.

Uverejnil používateľ RTV Krea Streda 16. júna 2021
pred 4 hodinami

Pápež: „Uprostred búrky volajte k Bohu.“ Pri nedeľnej modlitbe Anjel Pána sa tradične zamýšľal nad nedeľným evanjeliom. Pripomenul, že aj my sme sa nie raz pýtali Boha, že prečo mlčí a neodpovedá, zvlášť, keď máme pocit, že sa potápame, pretože láska, či projekt do ktorého sme vkladali nádeje sa rozplýva. Podľa pápeža to je mimoriadna modlitba, ktorá koná zázraky.

pred 9 hodinami

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit tento týždeň slúžil svätú omšu v katedrále Notre-Dame. Na omši mohlo byť len 12 ľudí. V chráme sa začína obnova požiarom poškodeného interiéru. Arcibiskup v homílii poukázal, že obnova  katedrály je symbolom obnovy cirkvi. Podľa neho niektorí veria, že je v ruinách, ale podobne ako katedrála aj Kristova cirkev ostane stáť. Za obnovu interiéru katedrály je zodpovedná katolícka cirkev. (cna)

pred 10 hodinami

Františkánsky kustód v Svätej Zemi Francesco Patton pozýva pútnikov a turistov k čo najskoršiemu návratu do vlasti Ježiša. Odkazuje, že epidemiologická situácia vďaka očkovaniu je v krajine veľmi dobrá. Kustód podčiarkuje, že ekonomická situácia je ťažká aj pre miestnych kresťanov, ktorí žijú z turizmu, zvlášť pre obyvateľov palestínskych území. (vatican news)

pred 11 hodinami

V Brazílii sa minulý týždeň modlili za obete covidu-19. Ich počet dosiahol v juhoamerickej krajine už pol milióna. Podľa miestnych biskupov takýto počet obetí je ohromné číslo, ktoré ich hlboko zasiahlo. Za obete pandémie boli slúžené sväté omše, konali sa modlitby a rôzne pobožnosti, aj manifestácie. Predseda brazílskeho episkopátu  arcibiskup Azevedo zdôraznil, že v tejto chvíli sa musia všetci zamyslieť nad zmyslom života. (vatican news)

pred 21 hodinami

Pápežská akadémia pre život v spolupráci s Vatikánskou komisiou COVID-19 zostavili osobitnú nótu týkajúcu sa osôb s postihnutím. Jej myšlienkou je budovať lepší svet, v ktorom by osoby s postihnutím boli doceňované, milované a zaobchádzalo by sa s nimi priateľsky. (vatican news)

19. jún 2021, 16:14

Rady duchovných od soboty posilnili ďalší novokňazi. Biskupi vysvätili kňazov v Bratislave, Banskej Bystrici, na Spišskej Kapitule a v Košiciach. Novokňaza majú aj minoriti. Košický arcibiskup Bernard Bober povedal svätencom, že nemusia byť za každú cenu intelektuálmi, ktorí vedia robiť analýzy, dokážu predpovedať vývoj cirkvi a vedia všetko múdro okomentovať. Povzbudil ich, aby žili s veriacimi, zaujímali sa o ich problémy a príbehy. (tkkbs)

19. jún 2021, 15:51

Úrad apoštolskej charity poslal pľúcne ventilátory a lekárske vybavenie do 9 krajín ako znak pápežovej podpory chudobným krajinám bojujúcimi s pandémiou. Pomoc odišla na apoštolské nunciatúry, ktoré materiál rozdelia do nemocničných centier a podľa potrieb miestnych cirkví. Pľúcne ventilátory dostane Brazília, Kolumbia, Argentína, India, Južná Afrika, Bolívia, Sýria a Papua Nová Guinea. Pápež tiež poskytol finančné dary na lekárske vybavenie do ďalších krajín. (vatican news)

Inzercia

Inzercia