Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
19. jún 2021, 15:41

Robert Schuman

Cirkev uznala hrdinské cnosti spoluzakladateľa zjednotenej Európy

Cirkev uznala hrdinské cnosti spoluzakladateľa zjednotenej Európy

foto: flickr.com

Robert Schuman, jeden zo zakladateľov európskej jednoty, sa stáva ctihodným. Pápež schválil aj dekréty umožňujúce blahorečenie skupiny desiatich rehoľných sestier alžbetínok, ktoré boli umučené v Poľsku počas invázie sovietskych vojsk, ako aj jezuitského kňaza nemeckého pôvodu zo 17. storočia.

Robert Schuman (1886 – 1963) bol francúzsky politik a katolík. Politiku chápal ako poslanie, službu a ako akt poslušnosti Božej vôli. Svoje poslanie prežíval v modlitbe a posilou mu bolo každodenné prijímanie Eucharistie. Od 14. septembra 1940 do 12. apríla 1941 bol väznený gestapom. Podarilo sa mu však utiecť a až do konca druhej svetovej vojny sa skrýval, najmä v kláštoroch. Na konci vojny bol v rokoch 1945 a 1946 zvolený do ústavodarného zhromaždenia Francúzska, neskôr zastával významné funkcie vo francúzskej vláde. Bol ministrom financií, ministrom zahraničných vecí, ministrom spravodlivosti a ministerským predsedom.

Stal sa morálnou oporou krajiny a zasadil sa o vytvorenie spoločného systému hospodárskeho a sociálneho rastu. Spolu s Konradom Adenauerom a Alcidom De Gasperim je považovaný za zakladateľa zjednotenej Európy. Výsledkom ich práce bola Rímska zmluva z 25. marca 1957, ktorá založila Európske hospodárske spoločenstvo. V roku 1958 bol aklamáciou zvolený za prvého predsedu nového Európskeho parlamentu. O rok neskôr ťažko ochorel. Pretože nemohol pokračovať vo svojej práci, bol menovaný čestným predsedom Európskeho parlamentného zhromaždenia. Zomrel 4. septembra 1963 v SCY-Chazelles (Francúzsko) vo veku 77 rokov.

Desať sestier umučených počas sovietskej okupácie v Poľsku

Pápež uznal aj mučeníctvo desiatich rehoľníčok z Kongregácie sestier svätej Alžbety, ktoré zahynuli v Poľsku počas sovietskej okupácie na konci druhej svetovej vojny. Deväť z nich je poľského pôvodu: Paschalina Jahn, Maria Edelburgis Kubitzki, Maria Rosaria Schilling, Maria Adela Schramm, Maria Sabina Thienel, Maria Sapientia Heymann, Maria Adelheidis Töpfer, Maria Melusja Rybka, Maria Acutina Goldberg. Maria Felicitas Ellmerer sa narodila v Nemecku. Všetky sestry boli na rôznych miestach brutálne zavraždené vojakmi Červenej armády medzi februárom a májom 1945, keď vykonávali svoju službu starostlivosti o chorých a starých ľudí. Veriaci zavraždené sestry okamžite začali považovať za mučeníčky. Ich hroby sú dodnes cieľom mnohých pútí.

Otec Jeningen, duša mariánskej svätyne v Schönenberg

Medzi ďalších budúcich blahoslavených patrí nemecký jezuita Johann Philipp Jeningen, ktorý žil v 17. storočí (1642 – 1704) a dokázal malú kaplnku zasvätenú Matke Božej na kopci Schönenberg vo Württembersku premeniť na mariánsku svätyňu s množstvom pútí.

Medzi ďalšími novými ctihodnými je okrem Schumana aj taliansky kňaz Severino Fabriano (1792 – 1857), ruská rehoľníčka Angela Rosa Gödecke (1861 – 1937), talianska rehoľníčka Orsola Donati (1849 – 1935) a španielska rehoľníčka Maria Stella di Gesù (1899 – 1982).

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 hodinami

Niekoľko írskych katolíckych diecéz uviedlo, že od polovice augusta budú pokračovať vo vysluhovaní prvých svätých prijímaní a birmovaní, aj keď vláda odporučila, „aby sa v tejto chvíli nekonali náboženské obrady, ako sú krsty, prvé sväté prijímania a birmovania“. Írska vláda prisľúbila zrušenie odporúčania, až keď sa pandemická situácia v krajine zlepší. (cna)

pred 19 hodinami

Keďže je príjazdová cesta na košické sídlisko Lunik IX zatiaľ len jedna a pri návšteve pápeža platia nevyhnutné bezpečnostné opatrenia, samospráva musí rozmýšľať nad vybudovaním alternatívnej trasy na sídlisko. V hre je aj spevnenie vyšliapanej cestičky pomedzi kríky, ktorou si miestni skracujú cestu. Zároveň na hlavnej prístupovej trase položia nový asfalt. Pred sídliskom tiež pribudne nový štvormetrový kríž a jedna z bytoviek dostane fasádu s maľbou, ktorá ma Františka privítať a miestnym bude roky jeho návštevu pripomínať. (korzár)

pred 20 hodinami

Džihádisti zavraždia v Nigérii približne 17 kresťanov denne. Vyplýva to z novej štúdie organizácie Intersociety, ktorá vypočítala, že za prvých 200 dní roku 2021 bolo zabitých asi 3 462 kresťanov. Zároveň od januára 2021 boli kostoly v krajine terčom útokov asi 300-krát. (cna)

30. júl 2021, 22:59

Odpoveďou na modlitby obyvateľov Hondurasu, ktorých v novembri 2020 zasiahli ničivé hurikány Eta a Iota, je františkán Leopoldo Serrano, ktorý okrem duchovnej služby pomáha miestnej komunite aj s projektovaním a stavaním nových domov. Tie staré im totiž zničili zosuvy pôdy po výdatných zrážkach spojených s hurikánmi. O strechy nad hlavou vtedy prišlo takmer polmilióna ľudí zo Strednej Ameriky. (ap)

30. júl 2021, 21:37

Poprední americkí biskupi sa postavili voči návrhom Bieleho domu, ktoré majú finančne pokryť prostriedky na vykonávanie potratov. „Financovanie ničenia nevinných nenarodených ľudských životov a nútenie ľudí zabíjať je vážnym porušovaním ľudských práv,“ uviedli kardinál Timothy Dolan z New Yorku a arcibiskup Joseph Naumann z Kansas City. (cna)

30. júl 2021, 15:37

Americká katolícka sieť zdravotnej starostlivosti Ascension svojich pracovníkov požiadala, aby sa zaočkovali. Svojim lekárom, predajcom a dobrovoľníkom to komunikujú tak, že je to účinný spôsob, ako poraziť pandémiu covidu-19. Za očkovanie prisľúbila zamestnancom aj určité výhody. (cna)

Inzercia

Inzercia