Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2021, 09:50

V Trnave preložili omšu svätenia olejov z Veľkej noci na posledný júnový štvrtok

Tradične sa budú svätiť tri druhy olejov - krizma, olej katechumenov a olej chorých. Svätú omšu bude v Katedrále sv. Jána Krstiteľa sláviť trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Až na júnový sviatok Narodenia sv. Jána Krstiteľa bolo z predveľkonočného obdobia – Zeleného štvrtka pre opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu preložené tradičné posvätenie olejov, ktoré duchovní používajú pri obradoch.

Omša Missa Chrismatis, počas ktorej sa tak udeje, sa uskutoční vo štvrtok 24. júna v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave, celebrovať ju bude trnavský arcibiskup Ján Orosch. Informoval o tom hovorca arcibiskupského úradu v Trnave Dušan Kolenčík.

Pri omši svätenia olejov sa svätia tri druhy olejov, krizma – na pomazanie po krste, birmovanie a posviacku kňazov, olej katechumenov – na pomazanie pred krstom a olej chorých – pre sviatosť pomazania chorých. Na bohoslužbe sa zúčastňujú duchovní arcidiecézy, ktorí si zároveň obnovia svoje kňazské sľuby.

K podobnému kroku – odloženiu omše posvätenia olejov, musela arcidiecéza pristúpiť už aj vlani, pre pandémiu sa Missa Chrismatis konala ešte neskôr, až 29. augusta na výročie vysvätenia trnavskej katedrály.

Inzercia

Dnes treba vedieť

09. jún 2023, 07:22

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.