Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2021, 11:15

Od slov k činom je stále ďaleko, tvrdí chaldejský kardinál Louis Sako

Babylonský patriarcha upozorňuje, že iracké úrady nerešpektovali sľuby dané pápežovi Františkovi.

Situácia kresťanov žijúcich v Iraku sa nijako nezmenila, stále sa nemôžu vrátiť do svojich domovov, odkiaľ boli vyhnaní džihádistami, a nezískali plné občianske práva.

Babylonský chaldejský patriarcha upozorňuje, že iracké úrady nerešpektovali sľuby dané Františkovi. S trpkosťou poznamenáva, že nebola začatá obnova kostolov a chýbajú kroky k pozdvihnutiu náboženského turizmu z trosiek.

Kardinál Louis Rafael Sako zhodnotil plody historickej púte pápeža Františka trochu smutným tónom. Zdôraznil, že nádej, ktorú táto návšteva prebudila, síce stále trvá, ale vzhľadom k tomu, že nedochádza k žiadnym zmenám, začína ochabovať.

„Úrady nerobia nič pre to, aby sa vyhnaní kresťania mohli vrátiť do svojich domovov a mohli získať späť majetok zabavený moslimami. Historicky kresťanské oblasti sú stále pod kontrolou islamských milícií. Na mimoriadne ťažkosti narážajú tiež tí, ktorí sa snažia sprostredkovať pomoc od medzinárodných organizácií,“ zdôrazňuje patriarcha.

Patriarcha viní z nedostatočného pokroku „politikov zameraných iba na boj o moc a peniaze a úplne bez záujmu o dobro krajiny“.

Poukázal na to, že neefektívnosť štátnych inštitúcií dovoľuje, aby rôzne ozbrojené skupiny naďalej kontorolovali veľké územia a znemožňovali sociálny a hospodársky rozvoj. Upozornil tiež na ďalší závažný a stále nevyriešený problém, akým je nedostatočná kontrola obchodu so zbraňami.

Kardinál Sako dúfa, že parlamentné voľby plánované na jeseň môžu situáciu zmeniť. Ako však poznamenáva, nebude to ľahké, pretože oddelenie politiky od náboženstva je v islamskej kultúre značne obtiažne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 16 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 22 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

07. jún 2023, 17:19

Pápež František počas generálnej audiencie vyzval, aby sa ľudia vo štvrtok zapojili do iniciatívy Minúta za mier. „Medzinárodná katolícka akcia navrhuje, aby sa zajtra o 13. hodine veriaci rôznych denominácií a náboženstiev stíšili v modlitbe a venovali tzv. Minútu za mier. Prijmime toto pozvanie a modlime sa za ukončenie vojen vo svete a osobitne za drahú a sužovanú Ukrajinu,“ uviedol Svätý Otec. K zapojeniu sa pozval Slovákov aj predseda KBS Bernard Bober. (vatican news, tkkbs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.