Vo Florencii bola objavená časť relikvií svätého Jána Krstiteľa
Na sviatok Narodenia svätého Jána Krstiteľa, 24. júna, bude vo florentskej katedrále po prvý raz vystavená novonájdená časť relikvií svätca na úctu veriacim. Vzácna relikvia - krčný stavec - bola objavená spolu s ďalšími 11 fragmentmi kostí svätých v relikviári svätého Simeona Stylitu, ktorý je uložený v múzeu florentskej katedrály. Objav sa podaril diakonovi katedrály Alessandrovi Bicchimu, ktorý je zároveň zástupcom riaditeľa diecézneho oddelenia pre sakrálne umenie a cirkevné majetky. Už niekoľko rokov Bicchi študuje relikvie florentskej katedrály, najmä tie z kresťanského východu.
Je známe, že novonájdená časť relikvií patrila byzantskému cisárovi Jánovi VI. Kantakuzinovi, ktorý bol v roku 1357 tonzurovaný ako mních. V ďalších obdobiach prešla relikvia rukami šľachtického florentského rodu Torreggiani, potom bola uložená v nemocnici Santa Maria della Scala v Siene a - až do začiatku 18. storočia - vo florentskej krstiteľnici.
Po objave bola relikvia podrobená dôkladnej analýze, ktorá potvrdila jej autenticitu. Tento záver bol urobený na základe gréckych iniciálov priamo na kosti a miniatúrneho nápisu, tiež v gréčtine, ktorý bol nájdený na pozlátenom striebornom pozadí, čo naznačuje, že hovoríme o relikviách svätého Jána Krstiteľa.
„Uctievanie relikvií svätých alebo ich častí,“ vysvetlil Alessandro Bicchi, „pripomína, že aj vo svojej telesnej krehkosti vynikajúco svedčili o sile a láske, ktorá pochádza z príslušnosti ku Kristovi. Relikvia dáva veriacim príležitosť nadviazať kontakt s uctievaným a svätcom, ku ktorému sa modlíme, čím sa stáva zrejmou tajomná sila posvätna.“
Arcibiskup Florencie, kardinál Giuseppe Batori, ktorý nariadil obnovu relikvie, poznamenal, že tento nález je významný najmä pre veriacich východných cirkví: často ich možno nájsť vo florentskej katedrále, kde si uctievajú pamiatku nerozdelenej Cirkvi a uvažujú o mnohých umeleckých dielach kresťanskej kultúry.
Po vystavení relikvií 24. júna, na sviatok Narodenia Jána Krstiteľa, relikvia zostane v katedrále a bude umiestnená v starodávnom relikviári z 19. storočia, ktorý venoval dobrodinec.
Dnes treba vedieť
Tomáš Halík
Modlime sa za budúcnosť ohrozeného Slovenska, vyzýva český kňaz
Podľa Halíka sú voľby na Slovensku „nielen osudovou morálnou skúškou kultúry slovenského národa, ale majú veľký význam pre budúcnosť celého nášho kontinentu“.
Biskup švajčiarskeho Bazileja vyzval na zrušenie povinného kňazského celibátu a na svätenie žien. „Podriadenosť žien v Katolíckej cirkvi je pre mňa nepochopiteľná. Sú potrebné zmeny,“ vyhlásil Felix Gmür pre noviny NZZ am Sonntag. Rozhovor vyšiel v nedeľu, krátko pred jeho účasťou na synode, ktorá sa začne budúci týždeň v Ríme. (cna)
Nová apoštolská exhortácia pápeža Františka bude mať názov Laudate Deum. Dokument, ktorý bude promulgovaný 4. októbra, bude nadväzovať na sociálno-ekologickú encykliku Laudato si’ z roku 2015. (vatican news)
Fórum kresťanských inštitúcií a Rada KBS Iustitia et Pax pozývajú pred parlamentnými voľbami k modlitbám za Slovensko. Deviatnik, ktorého súčasťou je špeciálna modlitba za Slovensko, vyvrcholí deň pred voľbami. (tkkbs)
Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)
V Španielsku zatkli kňaza podozrivého zo sexuálnych útokov na ženy
Údajne im podával sedatíva a potom ich natáčal na videozáznam.
Moskva tlmočila bulharskému veľvyslancovi nesúhlas s vyhostením ruského kňaza
Duchovný údajne vykonával činnosť v prospech geopolitických záujmov Kremľa.
V Essene demontovali sochu kardinála, ktorého obvinili zo zneužívania
Na mieste, kde dielo stálo, vznikne pamätník obetiam sexuálneho zneužívania.
„Aj tento pochod je nositeľom podnetov do svedomia ľudí našej spoločnosti,“ prihovoril sa na podujatí Bratislava za život bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Na pódiu s ním boli aj apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli a bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.