Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2021, 10:07

Vo Florencii bola objavená časť relikvií svätého Jána Krstiteľa

Na sviatok Narodenia svätého Jána Krstiteľa, 24. júna, bude vo florentskej katedrále po prvý raz vystavená novonájdená časť relikvií svätca na úctu veriacim. Vzácna relikvia - krčný stavec - bola objavená spolu s ďalšími 11 fragmentmi kostí svätých v relikviári svätého Simeona Stylitu, ktorý je uložený v múzeu florentskej katedrály. Objav sa podaril diakonovi katedrály Alessandrovi Bicchimu, ktorý je zároveň zástupcom riaditeľa diecézneho oddelenia pre sakrálne umenie a cirkevné majetky. Už niekoľko rokov Bicchi študuje relikvie florentskej katedrály, najmä tie z kresťanského východu.

Je známe, že novonájdená časť relikvií patrila byzantskému cisárovi Jánovi VI. Kantakuzinovi, ktorý bol v roku 1357 tonzurovaný ako mních. V ďalších obdobiach prešla relikvia rukami šľachtického florentského rodu Torreggiani, potom bola uložená v nemocnici Santa Maria della Scala v Siene a - až do začiatku 18. storočia - vo florentskej krstiteľnici.

Po objave bola relikvia podrobená dôkladnej analýze, ktorá potvrdila jej autenticitu. Tento záver bol urobený na základe gréckych iniciálov priamo na kosti a miniatúrneho nápisu, tiež v gréčtine, ktorý bol nájdený na pozlátenom striebornom pozadí, čo naznačuje, že hovoríme o relikviách svätého Jána Krstiteľa.

„Uctievanie relikvií svätých alebo ich častí,“ vysvetlil Alessandro Bicchi, „pripomína, že aj vo svojej telesnej krehkosti vynikajúco svedčili o sile a láske, ktorá pochádza z príslušnosti ku Kristovi. Relikvia dáva veriacim príležitosť nadviazať kontakt s uctievaným a svätcom, ku ktorému sa modlíme, čím sa stáva zrejmou tajomná sila posvätna.“

Arcibiskup Florencie, kardinál Giuseppe Batori, ktorý nariadil obnovu relikvie, poznamenal, že tento nález je významný najmä pre veriacich východných cirkví: často ich možno nájsť vo florentskej katedrále, kde si uctievajú pamiatku nerozdelenej Cirkvi a uvažujú o mnohých umeleckých dielach kresťanskej kultúry.

Po vystavení relikvií 24. júna, na sviatok Narodenia Jána Krstiteľa, relikvia zostane v katedrále a bude umiestnená v starodávnom relikviári z 19. storočia, ktorý venoval dobrodinec.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.