Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2021, 18:25

Sexuálne škandály

Poľsko požiadalo Vatikán o údaje z jeho vyšetrovania sexuálneho zneužívania

Poľsko požiadalo Vatikán o údaje z jeho vyšetrovania sexuálneho zneužívania

Ilustračný záber radnice vo Varšave. FOTO TASR/AP

„Od Konferencie biskupov Poľska nedostávame žiadne dokumenty, ktoré by umožnili zmysluplnú analýzu prípadov, ktoré musíme objasniť,“ tvrdí šéf štátnej komisie pre boj proti sexuálnemu zneužívaniu neplnoletých.

Poľská štátna komisia pre boj proti sexuálnemu zneužívaniu neplnoletých vo štvrtok oznámila, že požiadala Vatikán o údaje o zneužívaní kňazmi v Poľsku, pretože poľské diecézy jej tieto vyžiadané informácie neposkytuje. Uviedla to tlačová agentúra AP.

Šéf komisie Blažej Kmieciak vyhlásil, že kňazov sa týka približne 30 percent prípadov zneužívania osôb vo veku do 15 rokov, ktoré komisia analyzuje.

Dodal však, že napriek písomným žiadostiam zaslaným tento rok už skôr regionálnym lídrom poľskej katolíckej cirkvi a ďalším cirkvám sprístupnil svoje spisy Štátnej komisii pre prípady pedofílie iba jeden diecézny súd.

„Od Konferencie biskupov Poľska nedostávame žiadne dokumenty, žiadne informácie, ktoré by umožnili zmysluplnú analýzu prípadov, ktoré musíme objasniť,“ povedal Kmieciak na tlačovej konferencii.

Výsledkom toho je, že komisia poslala list vatikánskej Kongregácii pre náuku viery napríklad aj s otázkami, koľko prípadov údajného zneužívania poľskými kňazmi preverovala v rokoch 2000 – 2020, koľko ich skončilo odsúdením a aké boli tresty.

Inzercia

Hovorkyňa štátnej komisie Ivetta Bialá pre agentúru AP dodala, že list poslali v stredu.

Vatikán v posledných rokoch potrestal a odvolal viacero poľských katolíckych biskupov a arcibiskupov za neriešenie hlásení o zneužívaní neplnoletých osôb kňazmi v oblasti, za ktorú zodpovedali.

Štátnu komisiu zriadili v roku 2019 a jej úlohou je preveriť správy a prípady zneužívania neplnoletých vo veku do 15 rokov, zaistiť potrestanie páchateľov a vypracovať preventívne a výchovné opatrenia.

Preveruje prípady 330 jednotlivcov a takisto analyzuje spisy vyše 260 súdnych káuz, ktoré viedli k odsúdeniu.

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.