Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2021, 09:20

Vo Francúzsku vyťali prvé stáročné duby na obnovu katedrály Notre-Dame

Experti prečesávajú lesy na celom území krajiny s cieľom vybrať 1000 vhodných dubov s dlhými, rovnými kmeňmi, ktoré sa budú môcť použiť pri obnove sanktusníka a strechy gotickej katedrály.

Na severozápade Francúzska zoťali prvé stáročné duby, ktoré budú použité pri rekonštrukcii požiarom poškodenej parížskej katedrály Notre-Dame. Každý z týchto kmeňov musí mať hrúbku najmenej jeden meter.

Experti prečesávajú lesy na celom území krajiny s cieľom vybrať 1000 vhodných dubov s dlhými, rovnými kmeňmi, ktoré sa budú môcť použiť pri obnove sanktusníka (štíhlej veže nad presbytériom) a strechy tejto gotickej katedrály.

Prvé štyri kmene vo štvrtok naložili žeriavom na špeciálne nákladné vozidlo v lese s názvom Foret de Bercé neďaleko mesta Le Mans a približne 200 kilometrov od Paríža. Ďalšia štvorica kmeňov bude nasledovať v piatok.

"Sme šťastní, že môžeme pracovať s týmito výnimočnými exemplármi. Narábame s 15 tonami (materiálu) a nemôžeme si dovoliť žiadne chyby. Stromy majú možno 300 rokov," uviedol pre tlačovú agentúru AFP Mickael Durand, manažér píly, ktorú vybrali na výrub prastarých stromov.

Kmene budú narezané na požadované trámy a skladované 12 – 18 mesiacov so zámerom pripraviť ich na použitie v rekonštrukčnej fáze, ktorá sa má začať koncom roku 2022. S opätovným otvorením katedrály Notre-Dame sa počíta v apríli 2024.

Na dôkladnú obnovu chrámu z 13. storočia dosiaľ súkromní a korporační darcovia poskytli alebo prisľúbili viac než 800 miliónov eur. Katedrálu zachvátil požiar 15. apríla 2019; príčinou bol zrejme skrat v elektrickom systéme.

Inzercia

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.