Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2021, 18:06

Pápež pozval do Vatikánu kresťanských predstaviteľov Libanonu

Hlavy cirkví tejto krajiny bude hostiť Dom sv. Marty od 30. júna do 2. júla. Na programe je aj spoločný Otčenáš vo vatikánskej bazilike.

Na pôde Vatikánu sa vo štvrtok 1. júla stretnú predstavitelia kresťanských komunít Libanonu. Deň reflexie a modlitby za krajinu prechádzajúcu krízou, sa bude niesť v znamení motta: „Pán Boh má plány pokoja. Spoločne pre Libanon“.

Program stretnutia predstavili dnes 25. júna vo vatikánskom tlačovom stredisku prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri, vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher a sekretár Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov Brian Farrell LC.

„Nádej na budúcnosť Libanonu je spojená s nádejou na jednotu kresťanov.“ To sú slová sv. Jána Pavla II. z jeho apoštolskej exhortácie „Nová nádej pre Libanon“, ktorými  ardinál Sandri naznačil ekumenický zámer pripravovaného stretnutia v nadväznosti na minulosť. Pripomenul aj historický kontext: „Osobitná synoda pre Libanon sa slávila v roku 1995 v Ríme; a apoštolskú exhortáciu, ktorú som uviedol na začiatku, vydal svätý pápež počas svojej cesty do Krajiny cédrov v máji 1997. Aj pápež Benedikt si vybral tú istú zem, aby podpísal a vydal dokument na konci osobitnej synody pre Blízky východ, v septembri 2012, „Ecclesia in Medio Oriente“, v ktorej je 7 bodov, od 11 do 18 venovaných ekumenickej téme, na viacerých úrovniach.“

Hlavy cirkví a cirkevných komunít Libanonu bude hostiť Dom sv. Marty od 30. júna do 2. júla. Hlavný program vo štvrtok 1. júla bude spočívať v úvodnom a záverečnom ekumenickom modlitbovom zjednotení a bude obsahovať tri bloky diskusie za zatvorenými dverami. Na programe je aj spoločná modlitba Otčenáš vo vatikánskej bazilike, po ktorej účastníci spoločne zostúpia na miesto tzv. konfesie nad hrobom apoštola Petra a každý pripojí horiacu sviecu ako znak modlitby, ktorá horí v prosbe o príhovor apoštola.

Pri spoločnej záverečnej modlitbe v Bazilike sv. Petra bude mať možnosť účasti aj diplomatický zbor pri Svätej stolici a pozvané sú aj všetky mužské i ženské rehoľné komunity, ako aj ostatní libanonskí veriaci prítomní v Ríme. Ekumenická modlitba za pokoj obsahuje úryvky Božieho slova, prosebné modlitby a spevy z tradícií rozličných obradov prítomných v Libanone a tiež texty v arabčine, sýrčine, aramejčine i chaldejčine. V logu ekumenického stretnutia dominuje silueta Panny Márie z Harissy, patrónky Libanonu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.