Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. jún 2021, 19:19

V Španielsku vstúpil do platnosti zákon povoľujúci eutanáziu

Zákon však vyvolal aj ostré odsúdenie katolíckej cirkvi a španielskej politickej pravice, pričom hlavná opozičná Ľudová strana podala vo štvrtok proti nemu podnet na Ústavnom súde.

Zákon legalizujúci eutanáziu a asistovanú samovraždu vstúpil v Španielsku v piatok do platnosti a krajina sa tak stáva jednou z mála, ktoré umožňujú smrteľne chorým alebo ťažko zraneným pacientom ukončiť život.

Legislatíva, ktorú schválil španielsky parlament v marci, reaguje na existujúcu spoločenskú požiadavku v tejto záležitosti" a obsahuje "poistky" týkajúce uskutočnenie eutanázie, uviedlo ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení.

Španielsko je štvrtou európskou krajinou, ktorá dekriminalizuje asistovanú samovraždu – po Holandsku, Belgicku a Luxembursku.

Zákon bol navrhnutý po verejnom tlaku, ktorý vyvolalo niekoľko medializovaných prípadov, predovšetkým prípad námorníka a spisovateľa Ramóna Sampedra. Jeho príbeh bol zvečnený vo filme Hlas mora z roku 2004, nominovanom na Oscara.

Zákon povoľuje eutanáziu, pri ktorej lekár úmyselne ukončí život pacienta, a tiež asistovanú samovraždu, pri ktorej pacient sám vykoná procedúru.

Inzercia

Každý človek s "vážnou alebo neliečiteľnou chorobou" alebo "v zdĺhavom stave nespôsobilosti" môže teraz požiadať o ukončenie života.

Pacient musí byť španielsky občan alebo legálny obyvateľ a "naplno vnímať a uvedomovať si" realitu, keď odovzdáva žiadosť. Tá musí byť podaná dvakrát písomne v časovom rozpätí 15 dní.

Lekár môže žiadosť odmietnuť, ak neboli splnené podmienky. Musí ju schváliť aj druhý lekár a posudkový orgán.

Každý lekár sa môže na základe "svedomia" stiahnuť z účasti na tejto procedúre, ktorá bude dostupná cez španielsku národnú zdravotnú službu.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.