Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. jún 2021, 07:54

Voči duševne chorým treba novú citlivosť, povedal pápež

„Liečba blížneho totiž nie je len kvalifikovanou prácou, ale skutočnou misiou,“ napísal Svätý Otec.

Starostlivosť o duševné zdravie a liečba chorých je misiou, ktorá si vyžaduje skĺbiť vedecké poznanie s ľudskosťou. Píše o tom pápež František v posolstve účastníkom talianskej Národnej konferencie o mentálnom zdraví.

Druhý ročník podujatia organizovaného tamojším Ministerstvom zdravotníctva sa začal v Ríme v piatok 25. júna.

Svätý Otec v posolstve vyjadril v mene svojom i celej cirkvi úctu voči lekárom a zdravotníkom pôsobiacim v tejto citlivej oblasti. Poukázal na skutočnosť, že pandémia mala osobitne tvrdý psychický dopad na mentálne krehké osoby a ukázala sa potreba posilniť zdravotný systém i výskum duševných ochorení.

Okrem toho je však potrebné podporiť aj dobrovoľnícke združenia pomáhajúce mentálne chorým osobám a aj ich rodinným príslušníkom, pripomína pápež František.

„Liečba blížneho totiž nie je len kvalifikovanou prácou, ale skutočnou misiou, ktorá sa plne realizuje vtedy, keď sa vedecké poznanie stretáva s plnosťou ľudskosti a pretaví sa do nehy, ktorá vie, ako sa priblížiť k druhým a vziať si ich k srdcu,“ píše.

Pápež hovorí o potrebe vzbudzovať v inštitúciách i v spoločnosti „novú citlivosť voči ľuďom trpiacim duševnými problémami“, aby tak vzrástla dôvera u týchto našich „bratov a sestier poznačených krehkosťou“:

„Ide tiež o to, aby sme pomohli úplne prekonať stigmu, ktorou boli duševné choroby často nálepkované, a aby kultúra spoločenstva prevládla nad mentalitou skartovania, podľa ktorej sa väčšia starostlivosť a pozornosť venuje tým, ktorí prinášajú spoločnosti produktívne výhody, zabúdajúc na to, že tí, ktorí trpia, dávajú vo svojich zranených životoch zažiariť nezmazateľnej kráse ľudskej dôstojnosti.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.