Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. jún 2021, 13:07

Sexuálne škandály

Vatikán potrestal ďalších dvoch poľských biskupov

Očakáva sa, že poľská cirkev v pondelok zverejní štatistické údaje o počtoch prípadov sexuálneho zneužívania.

Vatikán potrestal ďalších dvoch poľských biskupov za krytie pohlavného zneužívania detí členmi duchovenstva. Obom zakázal slúžiť verejné omše a musia aj darovať peniaze katolíckej nadácii na ochranu maloletých. V piatok o tom informoval episkopát vo Varšave, ktorý cituje agentúra AFP.

Ako uviedol tlačový odbor Konferencie biskupov Poľska, potrestanými sú biskup diecézy Zielona Góra-Gorzów Stefan Regmunt a bývalý biskup diecézy Kalisz Stanislaw Napierala. Vatikán v máji tohto roku z rovnakého dôvodu potrestal iných dvoch biskupov.

Poľská prokuratúra predtým v marci začala vyšetrovať kardinála Stanislawa Dziwisza, niekdajšieho osobného tajomníka zosnulého pápeža Jána Pavla II., ako aj ďalších troch biskupov z údajného krytia sexuálneho zneužívania detí.

Rímskokatolícka cirkev taktiež vlani potrestala teraz už zosnulého 97-ročného poľského kardinála Henryka Gulbinowicza.

Minulý rok Vatikán oznámil rezignáciu biskupa Edwarda Janiaka, taktiež za krytie sexuálneho násilia.

Emeritný arcibiskup Slawoj Leszek Glódž z Gdanska, známy pre svoj honosný životný štýl, vlani rezignoval po zverejnení obvinení, že kryl obvinenia zo zneužívania a šikanoval kňazov.

Očakáva sa, že poľská cirkev v pondelok 28. júna zverejní štatistické údaje o počtoch prípadov sexuálneho zneužívania maloletých medzi veriacimi, pripomína AFP.

Miestne médiá informovali, že Vatikán si tento rok predvolal poľských biskupov na stretnutie, predmetom ktorého bude možno aj pohlavné zneužívanie. Konferencia biskupov Poľska však trvá na tom, že ide o bežnú návštevu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.