Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. jún 2021, 16:04

Sexuálne zneužívanie

Vatikán vyslal do Poľska kardinála Bagnasca prešetriť obvinenia voči Dziwiszovi

Vatikán vyslal do Poľska kardinála Bagnasca prešetriť obvinenia voči Dziwiszovi

Kardinál Stanisław Dziwisz sa prihovára k veriacim počas Mariánskej púte v Levoči 5. júla 2015. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Bývalý osobný sekretár Jána Pavla II. čelí tvrdeniam, že ako arcibiskup Krakova zlyhal vo vyšetrovaní prípadov zneužívania.

Apoštolská nunciatúra v Poľsku potvrdila, že Vatikán vyslal kardinála Angela Bagnasca preveriť podozrenia z nedbanlivosti, ktoré sa týkajú kardinála Stanisława Dziwisza z čias jeho pôsobenia ako arcibiskupa metropolitu Krakova v rokoch 2005 až 2016.

Emeritný arcibiskup talianskeho Janova Angelo Bagnasco navštívil Poľsko 17. – 26. Júna, výsledky návštevy budú poskytnuté Svätej stolici.

Ako uvádza Catholic News Agency, 82-ročný Dziwisz slúžil ako osobný sekretár pápeža Jána Pavla II. až do jeho smrti v roku 2005, následne bol krakovským arcibiskupom do roku 2016.

V novembri 2020 odvysielala poľská komerčná stanica TVN24 82-minútový dokument s názvom: Don Stanislao: Druhá tvár kardinála Dziwisza. Novinár Marcin Gutowski v ňom obvinil osobného sekretára Jána Pavla II. zo zlyhania pri vyšetrovaní zneužívania kňazmi.

Predseda Poľskej biskupskej konferencie arcibiskup Stanisław Gądecki reagoval vyhlásením, že dúfa v tom, aby boli „akékoľvek pochybnosti prezentované v reportáži preverené nezávislou komisiou Svätej stolice“.

Dziwisz sa vyjadril, že všetky obvinenia by mali byť prešetrené transparentným spôsobom. Podľa jeho slov nemá ísť o zametanie vecí pod koberec, ale o čestné predloženie faktov. „Som pripravený plne spolupracovať s nezávislou komisiou, ktorá objasní tieto problémy,“ uviedol.

Prokuratúra v Krakove v januári vyhlásila, že nevidí dôvod na začatie konania proti emeritnému arcibiskupovi na základe spomínaných obvinení.

Cirkev v Poľsku sa vysporiadava s témou sexuálneho zneužívania klérom, v roku 2019 vydala biskupská konferencia správu, podľa ktorej 382 duchovných sexuálne zneužívalo v rokoch 1990 až 2018 spolu 624 obetí.

Inzercia

Od vlaňajšieho novembra Vatikán zasiahol proti niekoľkým poľským biskupov na dôchodku, dodáva Catholic News Agency.

V piatok episkopát vo Varšave oznámil, že Svätá stolica potrestala dvoch poľských biskupov za krytie pohlavného zneužívania detí členmi duchovenstva. Obom zakázal slúžiť verejné omše a musia aj darovať peniaze katolíckej nadácii na ochranu maloletých.

Potrestanými sú biskup diecézy Zielona Góra-Gorzów Stefan Regmunt a bývalý biskup diecézy Kalisz Stanislaw Napierala.

Cirkev taktiež vlani potrestala teraz už zosnulého 97-ročného kardinála Henryka Gulbinowicza. Minulý rok Vatikán oznámil rezignáciu biskupa Edwarda Janiaka, taktiež za krytie sexuálneho násilia.

Emeritný arcibiskup Slawoj Leszek Glódž z Gdanska, známy pre svoj honosný životný štýl, vlani rezignoval po zverejnení obvinení, že kryl obvinenia zo zneužívania a šikanoval kňazov.

Poľských biskupov čaká v októbri návšteva Ríma ad limina.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.