Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. jún 2021, 16:04

Sexuálne zneužívanie

Vatikán vyslal do Poľska kardinála Bagnasca prešetriť obvinenia voči Dziwiszovi

Vatikán vyslal do Poľska kardinála Bagnasca prešetriť obvinenia voči Dziwiszovi

Kardinál Stanisław Dziwisz sa prihovára k veriacim počas Mariánskej púte v Levoči 5. júla 2015. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Bývalý osobný sekretár Jána Pavla II. čelí tvrdeniam, že ako arcibiskup Krakova zlyhal vo vyšetrovaní prípadov zneužívania.

Apoštolská nunciatúra v Poľsku potvrdila, že Vatikán vyslal kardinála Angela Bagnasca preveriť podozrenia z nedbanlivosti, ktoré sa týkajú kardinála Stanisława Dziwisza z čias jeho pôsobenia ako arcibiskupa metropolitu Krakova v rokoch 2005 až 2016.

Emeritný arcibiskup talianskeho Janova Angelo Bagnasco navštívil Poľsko 17. – 26. Júna, výsledky návštevy budú poskytnuté Svätej stolici.

Ako uvádza Catholic News Agency, 82-ročný Dziwisz slúžil ako osobný sekretár pápeža Jána Pavla II. až do jeho smrti v roku 2005, následne bol krakovským arcibiskupom do roku 2016.

V novembri 2020 odvysielala poľská komerčná stanica TVN24 82-minútový dokument s názvom: Don Stanislao: Druhá tvár kardinála Dziwisza. Novinár Marcin Gutowski v ňom obvinil osobného sekretára Jána Pavla II. zo zlyhania pri vyšetrovaní zneužívania kňazmi.

Predseda Poľskej biskupskej konferencie arcibiskup Stanisław Gądecki reagoval vyhlásením, že dúfa v tom, aby boli „akékoľvek pochybnosti prezentované v reportáži preverené nezávislou komisiou Svätej stolice“.

Dziwisz sa vyjadril, že všetky obvinenia by mali byť prešetrené transparentným spôsobom. Podľa jeho slov nemá ísť o zametanie vecí pod koberec, ale o čestné predloženie faktov. „Som pripravený plne spolupracovať s nezávislou komisiou, ktorá objasní tieto problémy,“ uviedol.

Prokuratúra v Krakove v januári vyhlásila, že nevidí dôvod na začatie konania proti emeritnému arcibiskupovi na základe spomínaných obvinení.

Cirkev v Poľsku sa vysporiadava s témou sexuálneho zneužívania klérom, v roku 2019 vydala biskupská konferencia správu, podľa ktorej 382 duchovných sexuálne zneužívalo v rokoch 1990 až 2018 spolu 624 obetí.

Inzercia

Od vlaňajšieho novembra Vatikán zasiahol proti niekoľkým poľským biskupov na dôchodku, dodáva Catholic News Agency.

V piatok episkopát vo Varšave oznámil, že Svätá stolica potrestala dvoch poľských biskupov za krytie pohlavného zneužívania detí členmi duchovenstva. Obom zakázal slúžiť verejné omše a musia aj darovať peniaze katolíckej nadácii na ochranu maloletých.

Potrestanými sú biskup diecézy Zielona Góra-Gorzów Stefan Regmunt a bývalý biskup diecézy Kalisz Stanislaw Napierala.

Cirkev taktiež vlani potrestala teraz už zosnulého 97-ročného kardinála Henryka Gulbinowicza. Minulý rok Vatikán oznámil rezignáciu biskupa Edwarda Janiaka, taktiež za krytie sexuálneho násilia.

Emeritný arcibiskup Slawoj Leszek Glódž z Gdanska, známy pre svoj honosný životný štýl, vlani rezignoval po zverejnení obvinení, že kryl obvinenia zo zneužívania a šikanoval kňazov.

Poľských biskupov čaká v októbri návšteva Ríma ad limina.

Dnes treba vedieť

pred 54 minútami

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 3 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 4 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.