Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2021, 17:42

Prieskum

Voľby ani Biden nezmenili názor Američanov na pápeža, prevláda pozitívny postoj

Voľby ani Biden nezmenili názor Američanov na pápeža, prevláda pozitívny postoj

Barack Obama a pápež František počúvajú národné hymny počas oficiálneho privítania v Bielom dome 23. septembra 2015. Foto: TASR/AP

Katolíci, ktorí sa identifikujú ako demokrati, majú naďalej pozitívnejší názor na Františka než tí, čo sa hlásia k republikánom.

Keď pred tromi rokmi v USA dominovala kríza vyvolaná sexuálnymi škandálmi v cirkvi a médiá boli plné pohoršenia z prípadu kardinála Theodorea McCarricka, prepadla sa aj dôveryhodnosť verejnosti k hlave Katolíckej cirkvi.

prieskumoch z tých čias len traja z desiatich dospelých katolíkov uviedli, že František odvádza „výbornú“ alebo „dobrú“ prácu v súvislosti s riešením škandálov.

Odvtedy sa však reputácia pápeža Františka napravila, konštatuje spoločnosť Pew Research Center, ktorá prišla s novým online prieskumom.

Za obdobie posledného roku, teda od februára 2020 do marca 2021, ktoré zahŕňalo aj témy ako úloha žien v cirkvi či debata o udeľovaní prijímania prezidentov Bidenovi, sa drží na stabilnej úrovni. A ide o priaznivé výsledky.

Šesť z desiatich dospelých Američanov (63 percent) má „veľmi“ alebo „skôr“ priaznivý postoj k Františkovi, ide o takmer identickú hodnotu ako vo februári 2020 (64 percent).

Stabilný ukazovateľ sa potvrdil aj čisto medzi katolíkmi, kde aj po roku zostáva pozitívny názor na hlavu cirkvi na úrovni 82 percent respondentov.

Názor na pápeža je stabilný aj medzi jednotlivými podskupinami katolíkov. „Napríklad katolíci, ktorí sa identifikujú ako demokrati alebo sa k tejto strane prikláňajú, majú naďalej pozitívnejší názor na Františka než katolíci, čo sa hlásia k republikánom, pričom tento jav platí od roku 2018,“ cituje Catholic News Agency autorku prieskumu Claire Gecewiczovú.

V poslednom prieskume bolo pápežovi naklonených 90 percent katolíckych demokratov, oproti 73 percentám veriacich z republikánskeho tábora.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 12 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 17 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.