Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2021, 17:42

Prieskum

Voľby ani Biden nezmenili názor Američanov na pápeža, prevláda pozitívny postoj

Voľby ani Biden nezmenili názor Američanov na pápeža, prevláda pozitívny postoj

Barack Obama a pápež František počúvajú národné hymny počas oficiálneho privítania v Bielom dome 23. septembra 2015. Foto: TASR/AP

Katolíci, ktorí sa identifikujú ako demokrati, majú naďalej pozitívnejší názor na Františka než tí, čo sa hlásia k republikánom.

Keď pred tromi rokmi v USA dominovala kríza vyvolaná sexuálnymi škandálmi v cirkvi a médiá boli plné pohoršenia z prípadu kardinála Theodorea McCarricka, prepadla sa aj dôveryhodnosť verejnosti k hlave Katolíckej cirkvi.

prieskumoch z tých čias len traja z desiatich dospelých katolíkov uviedli, že František odvádza „výbornú“ alebo „dobrú“ prácu v súvislosti s riešením škandálov.

Odvtedy sa však reputácia pápeža Františka napravila, konštatuje spoločnosť Pew Research Center, ktorá prišla s novým online prieskumom.

Za obdobie posledného roku, teda od februára 2020 do marca 2021, ktoré zahŕňalo aj témy ako úloha žien v cirkvi či debata o udeľovaní prijímania prezidentov Bidenovi, sa drží na stabilnej úrovni. A ide o priaznivé výsledky.

Šesť z desiatich dospelých Američanov (63 percent) má „veľmi“ alebo „skôr“ priaznivý postoj k Františkovi, ide o takmer identickú hodnotu ako vo februári 2020 (64 percent).

Stabilný ukazovateľ sa potvrdil aj čisto medzi katolíkmi, kde aj po roku zostáva pozitívny názor na hlavu cirkvi na úrovni 82 percent respondentov.

Názor na pápeža je stabilný aj medzi jednotlivými podskupinami katolíkov. „Napríklad katolíci, ktorí sa identifikujú ako demokrati alebo sa k tejto strane prikláňajú, majú naďalej pozitívnejší názor na Františka než katolíci, čo sa hlásia k republikánom, pričom tento jav platí od roku 2018,“ cituje Catholic News Agency autorku prieskumu Claire Gecewiczovú.

V poslednom prieskume bolo pápežovi naklonených 90 percent katolíckych demokratov, oproti 73 percentám veriacich z republikánskeho tábora.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 3 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 5 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.