Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2021, 12:49

Vatikán

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol s pápežom

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol s pápežom

Foto: TASR/AP

Blinken je prvým vysokopostaveným predstaviteľom Bidenovej administratívy, ktorý sa stretol s úradujúcou hlavou Katolíckej cirkvi.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v pondelok vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom. Audiencia podľa hovorcu Svätej stolice Mattea Bruniho trvala približne 40 minút, pričom ministrovi bola umožnená aj súkromná prehliadka Sixtínskej kaplnky.

Blinken je prvým vysokopostaveným predstaviteľom administratívy prezidenta Joea Bidena, ktorý sa stretol s úradujúcou hlavou Katolíckej cirkvi.

V polovici júna sa síce objavila informácia, že František by sa mal stretnúť so samotným Bidenom počas jeho európskeho turné, tá sa však napokon ukázala ako nepravdivá.

„Som nesmierne vďačný pápežovi Františkovi za jeho líderstvo a odhodlanie bojovať proti klimatickej kríze a podporovať ľudské práva a ľudskú dôstojnosť po celom svete,“ napísal Blinken po stretnutí na Twitteri.

Vatikánsky hovorca Bruni uviedol, že stretnutie sa nieslo v srdečnej atmosfére a pre Svätého Otca bolo „príležitosťou zaspomínať si na cestu podniknutú v roku 2015 a vyjadriť svoju lásku a pozornosť ľudu Spojených štátov amerických“.

Inzercia

Bližšie informácie o témach, o ktorých pápež s ministrom diskutovali, však Vatikán neposkytol.

Po stretnutí s pápežom si Blinken s členmi svojej delegácie sadol za rokovací stôl so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Gallagherom. Jednou z tém diskusie bola podľa Blinkenovho hovoru Neda Pricea situácia v oblasti ľudských práv a náboženských slobôd v Číne, uviedol National Catholic Reporter.

V utorok čaká Anthonyho Blinkena stretnutie ministrov zahraničných vecí G20 v Matere na juhu Talianska.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 13 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 17 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.