Rímska kúria
Najväčší vplyv majú Európania, Ázijčanov je už viac ako Afričanov

Foto - TASR/AP
Počty sa môžu preskupiť už v najbližších mesiacoch, počas ktorých dôjde k výmene na čele viacerých úradov.
Po tom, čo v polovici júna pápež František vymenoval za nového prefekta Kongregácie pre klérus Lazzara You Heung-sika, počet Ázijčanov na čele úradov Rímskej kúrie prekonal Afričanov.
Okrem juhokórejského biskupa je prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle.
Jediným Afričanom vo vedúcich pozíciách Rímskej kúrie je v súčasnosti ghanský kardinál Peter Turkson, ktorý vedie Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj.
Druhým vysokopostaveným Afričanom bol donedávna guinejský kardinál Robert Sarah, ktorý pôsobil ako prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, no po jeho odstúpení z dôvodu dosiahnutia kánonického veku 75 rokov ho koncom mája nahradil anglický arcibiskup Arthur Roche.
Štyroch zástupcov na čele úradov Rímskej kúrie má americký svetadiel, kým Austrália spolu s Oceániou nemá po dávnejšej rezignácii prefekta Ekonomického sekretariátu Georgea Pella žiadneho zástupcu.
Naopak, Európanov je až 17, pričom Talian Pietro Parolin zastáva po pápežovi druhú najvyššiu pozíciu – vedie Štátny sekretariát Svätej stolice.
Portál ACI Stampa, ktorý priniesol tieto štatistiky, však zároveň upozornil, že v najbližších mesiacoch sa uvedené údaje môžu výraznejšie obmeniť.
Kánonický vek 75 rokov totiž dosiahli až siedmi vysokopostavení preláti: predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán Giuseppe Bertello (Taliansko, 78 rokov), predseda Pápežskej rady pre kultúru Gianfranco Ravasi (Taliansko, 78), prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri (Argentína, 77), prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet (Kanada, 77), prefekt Kongregácie pre náuku viery Luis Francisco Ladaria Ferrer (Španielsko, 77), prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu Giuseppe Versaldi (Taliansko, 77) a hlavný penitenciár Apoštolskej penitenciárie Mauro Piacenza (Taliansko, 76).
Dnes treba vedieť
Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.
Bývalý ruský mních volal Putina „zradcom vlasti“. Súd v Moskve mu vymeral trest
Nikolaj Romanov, ktorého pravoslávna cirkev exkomunikovala, šíril konšpiračné teórie a podnecoval ľudí k nenávisti. Ruský súd ho poslal za mreže na sedem rokov.
Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)
Pápež František pred odletom do Afriky prijal v Dome sv. Marty vo Vatikáne desiatku migrantov z Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu, teda z krajín, ktoré navštívi. Na letisku Fiumicno sa potom pristavil pri pamätníku 13 talianskych letcov, ktorí v roku 1961 tragicky zahynuli v Kongu. (vatican news)
Vo veži kostola v Štítniku objavili časovú schránku s listinami z 19. storočia
Nájdené dokumenty boli opatrené pečaťou štítnickej farnosti a podpísané štítnickým katolíckym farárom. Najstaršia nájdená listina pochádza z 27. apríla 1834 a je správou o rekonštrukcii veže kostola.
Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)
Pápež v Afrike
Pápež František odsúdil ekonomický kolonializmus v Afrike
Pápež František počas prvého dňa návštevy KDR bohatej na nerastné suroviny odsúdil "ekonomický kolonializmus" v Afrike.
Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.
Pápež František sa v Bazilike Santa Maria Maggiore pomodlil pred ikonou Panny Márie Salus Populi Romani a zveril Božej Matke svoju nadchádzajúcu cestu do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. (vatican news)
Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)