Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. jún 2021, 21:37

V Rusku odsúdili člena Svedkov Jehovových na rekordných osem rokov väzenia

Ruské úrady v roku 2017 oficiálne zlikvidovali Správnu radu Jehovových svedkov a vyhlásili ju za extrémistickú organizáciu.

Súd v Rusku odsúdil v stredu dvoch členov náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia na sedem a osem rokov väzenia, pričom druhý z verdiktov je doteraz vôbec najvyšším trestom vyneseným proti členovi tejto spoločnosti v Rusku.

Informovala o tom samotná spoločnosť, ktorá Moskvu obvinila z toho, že dosiahla "nový rekord v krutosti", píše agentúra AFP.

Súd vo východoruskom meste Blagoveščensk odsúdil Dmitrija Golika na sedem rokov a Alexeja Berčuka na osem rokov v trestaneckej kolónii za organizovanie činnosti extrémistickej organizácie, priblížilo vedenie Jehovových svedkov. Ďalej podľa AFP uviedlo, že ruské úrady odpočúvali Golikov byt už v roku 2018.

Ruské úrady v roku 2017 oficiálne zlikvidovali Správnu radu Jehovových svedkov v Rusku, vyhlásili ju za extrémistickú organizáciu a zakázali jej činnosť na celom území štátu. V súčasnosti sa vo väzení či vo väzbe nachádza takmer 60 jehovistov, píše AFP.

Súd v juhoruskom Krasnodarskom kraji odsúdil vo februári 63-ročného člena Svedkov Jehovových Alexandra Ivšina na sedem a pol roka vo väzení. V rovnakom mesiaci zároveň v sibírskom meste Abakan v Chakaskej republike odsúdili na dva roky väzenia za členstvo v zakázanej extrémistickej organizácii 69-ročnú Valentinu Baranovskú, ktorá sa tiež hlásila k Jehovovým svedkom.

Ruský prezident Vladimir Putin síce v roku 2018 povedal, že štát by nemal Svedkov Jehovových považovať za teroristov, ruské úrady však proti nim naďalej podnikajú právne kroky a súdia ich. Ako píše AFP, Svedkov Jehovových v minulosti verejne kritizovala aj ruská pravoslávna cirkev, pričom jeden z jej predstaviteľov ich označil za "deštruktívnu sektu".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 11 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.