Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2021, 13:46

Vyšli texty pápeža Františka o vojne a mieri „Pokoj na zemi“

Názov zbierky textov pápeža Františka na tému pokoja a bratstva je „Pokoj na zemi. Bratstvo je možné“. Publikácia vychádza vo vatikánskom vydavateľstve. Je súčasťou ekumenickej edície „Výmena darov“ obsahuje aj doposiaľ nepublikovaný rukopis Svätého Otca. Predslov k nej napísal koptský pravoslávny patriarcha Tawadros II.

Zdá sa, že hrôzy 20. storočia (dve svetové vojny, holokaust, genocídy), ako aj tragédie nedávnej doby (terorizmus, masakre, nenávistná propaganda), nám nie sú ponaučením.  Ešte aj dnes je mier „pošliapavaný a ignorovaný“ a „nebezpečne sa prehodnocuje vojna“ – je to zlo, za ktoré sa zodpovední politici budú zodpovedať pred Bohom i národmi. O tomto píše pápež František v spomínanom doposiaľ nezverejnenom texte.

Na „lekcie dejín“ sa zabúda aj v dôsledku toho, že sa vytráca generácia, ktorá zažila Druhú svetovú vojnu, konštatuje pápež. Ochabuje tak ozajstné úsilie o pokoj, čo vedie k opakovaniu chýb minulosti. Svätý Otec upozorňuje, že dnes sa „ľahko pristupuje k voľbe vojny s uvádzaním zámienok, ktoré sú zdanlivo humanitárne, obranné alebo preventívne, uchyľujúc sa aj k manipulovaniu informáciami“.

Pápež apeluje na svedomie: „Uvedomujeme si utrpenie mnohých ľudí v dôsledku vojny? Uvedomujeme si riziká pre ľudstvo?“ Alebo „sme nesústredení a zakuklení v našich záujmoch“ a pokojní, pretože vojna sa nás nedotýka zblízka? „Nesmieme pokojne spolunažívať s prebiehajúcimi vojnami, akoby boli osudové. To by bolo otupenie svedomia!“

nemáme priamy vplyv na konflikty, „upovedomovanie verejnej mienky zmôže veľa“, „môže zaangažovať našu krajinu, vytvárať tlak na medzinárodnú komunitu“. Naopak „ľahostajnosť je komplicom vojny“, píše pápež. Zároveň odsudzuje činnosť mafií a kriminalitu a vyzýva neodpovedať na násilie násilím. Apeluje tiež na zastavenie obchodovania so zbraňami, ktoré sa nedá ospravedlniť ani argumentom udržiavania pracovných miest.

Svätý Otec poukazuje aj na svedectvo utečencov, ktorí sú „svedkami vojny, bolestnými "ambasádormi" nevypočutej požiadavky pokoja“, „vďaka ktorým vidíme, aká neľudská je vojna. Načúvajme ich bolestnej lekcii života! Prijať utečencov je tiež spôsob, ako obmedziť utrpenie spojené s vojnou a pracovať pre pokoj“, píše Petrov nástupca.

Vo svojom texte, ktorý je súčasťou knihy „Pokoj na zemi. Bratstvo je možné“ pápež František pripomína aj medzináboženské stretnutie za pokoj v Assisi v roku 1986, zvolané sv. Jánom Pavlom II. Spolupráce náboženstiev je v dnešnej dobe nemenej významná, zdôrazňuje pápež: „Od roku 1986 sa svet v mnohom zmenil. No dnes rovnako ako včera, a viac než včera, potrebujeme spoluprácu a modlitbu náboženstiev, a to aj pre to, aby sa odňala legitimita konaniu násilia v mene Boha“.

Svätý Otec vyzýva nerezignovať zoči-voči vojne, ako keby bola nevyhnutne „každodennou spoločníčkou ľudstva“. Vojna, rovnako ako otroctvo, môže byť zrušená, tvrdí pápež: „Netreba sa vzdať sna o svete bez vojen: Kiež by sa všetci ľudia zeme mohli tešiť pokoju!“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 13 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 18 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.