Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2021, 22:13

Cyrilometodské dni v Terchovej venovali výročiu postavenia kostola sv. Martina

Cyrilometodské dni v Terchovej venovali výročiu postavenia kostola sv. Martina

Foto - TASR/Erika Ďurčová

Program pokračuje v nedeľu svätou omšou, celebrovať ju bude žilinský diecézny biskup Tomáš Galis.

Vernisážou výstavy Korene domoviny akademickej maliarky Beáty Krasňanskej sa v sobotu začali tradičné trojdňové (3. – 5. 7.) Cyrilometodské dni v Terchovej. V poradí 32. ročník podujatia je venovaný 290. výročiu vzniku farnosti a postavenia Kostola svätého Martina v Terchovej (1731 – 2021).

Ako pre TASR povedal zástupca starostu Terchovej Marián Zajac, Cyrilometodské dni pokračovali popoludní Krížovou cestou národných svätcov na vrch Oravcové, ktorej 15. výročie posvätenia si pripomínajú v Terchovej práve v sobotu.

„Nasledovať bude podvečerná svätá omša v diecéznej svätyni Cyrila a Metoda a po nej program v Terchovskej galérii umenia nazvaný Medzi dvoma tradíciami. S hudobnými i nehudobnými hosťami budeme hovoriť o Terchovej a cyrilo-metodskej a svätomartinskej tradícii, ktoré sú tu živé,“ doplnil Zajac.

Program Cyrilometodských dní pokračuje v nedeľu (4. 7.) rannými  rímskokatolíckymi a gréckokatolíckymi svätými omšami a popoludňajším galaprogramom pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej v diecéznej svätyni svätých Cyrila a Metoda v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina.  

Program záverečného dňa slávností sa začne cyrilo-metodskou svätou omšou, celebrovať ju bude žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. Cyrilometodské dní vyvrcholia popoludní na Námestí Andreja Hlinku kultúrnym programom Muzika nás spája.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)

Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.

Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
pred 14 hodinami

Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia.  (grkatpo.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.