Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. júl 2021, 22:13

Cyrilometodské dni v Terchovej venovali výročiu postavenia kostola sv. Martina

Cyrilometodské dni v Terchovej venovali výročiu postavenia kostola sv. Martina

Foto - TASR/Erika Ďurčová

Program pokračuje v nedeľu svätou omšou, celebrovať ju bude žilinský diecézny biskup Tomáš Galis.

Vernisážou výstavy Korene domoviny akademickej maliarky Beáty Krasňanskej sa v sobotu začali tradičné trojdňové (3. – 5. 7.) Cyrilometodské dni v Terchovej. V poradí 32. ročník podujatia je venovaný 290. výročiu vzniku farnosti a postavenia Kostola svätého Martina v Terchovej (1731 – 2021).

Ako pre TASR povedal zástupca starostu Terchovej Marián Zajac, Cyrilometodské dni pokračovali popoludní Krížovou cestou národných svätcov na vrch Oravcové, ktorej 15. výročie posvätenia si pripomínajú v Terchovej práve v sobotu.

„Nasledovať bude podvečerná svätá omša v diecéznej svätyni Cyrila a Metoda a po nej program v Terchovskej galérii umenia nazvaný Medzi dvoma tradíciami. S hudobnými i nehudobnými hosťami budeme hovoriť o Terchovej a cyrilo-metodskej a svätomartinskej tradícii, ktoré sú tu živé,“ doplnil Zajac.

Program Cyrilometodských dní pokračuje v nedeľu (4. 7.) rannými  rímskokatolíckymi a gréckokatolíckymi svätými omšami a popoludňajším galaprogramom pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej v diecéznej svätyni svätých Cyrila a Metoda v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina.  

Program záverečného dňa slávností sa začne cyrilo-metodskou svätou omšou, celebrovať ju bude žilinský diecézny biskup Tomáš Galis. Cyrilometodské dní vyvrcholia popoludní na Námestí Andreja Hlinku kultúrnym programom Muzika nás spája.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 3 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 4 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.