V Alsasku oslávili 1300 rokov od smrti sv. Otílie
Jubileum oslávil svätou omšou vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin ako pápežský legát v katedrále v Štrasburgu.
Alsasko oslávilo 1300. jubileum svojej patrónky sv. Otílie slávnosťami v Štrasburgu a na Hore sv. Otílie, ktorá je cieľom pútnikov. Požehnanie pápeža Františka miestnym veriacim priniesol kardinál Pietro Parolin.
V nedeľu 4. júla slávil vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin ako pápežský legát svätú omšu v katedrále v Štrasburgu pri príležitosti jubilea 1300 rokov od smrti sv. Otílie, patrónky a ochrankyne Alsaska.
Pri tejto príležitosti zároveň vysvätil nového pomocného biskupa arcidiecézy, Mons. Gillesa Reithingera, ktorý doteraz pôsobil ako generálny predstavený Spoločnosti zahraničných misií v Paríži.
Sv. Otília, ktorej meno znamená „Božie svetlo“, pochádzala zo šľachtického rodu. Narodila sa slepá a bola zo strany svojho otca zavrhnutá. Zázračným spôsobom nadobudla zrak pri krste, ktorý prijala v dospievajúcom veku.
Neskôr sa rozhodla pre rehoľný život a založila kláštor na hrade Hohenbourg, na vrchu, ktorý neskôr dostal podľa nej meno Mont Sainte-Odile. Na tomto mieste, vzdialenom 20 km od Štrasburgu, je aj pochovaná.
„Život sv. Otílie nám ukazuje, že Boží zásah môže kedykoľvek zmeniť náhľad, dať nový život a nové poslanie, uzdraviť choroby a otvoriť cestu neočakávaným formám evanjelizácie“.
Týmito slovami sa prihovoril kardinál Pietro Parolin v homílii pri svätej omši, ktorú v pondelok slávil s mládežou v spomenutom pútnickom chráme svätyne na hore Mont Sainte-Odile. Všetkým prítomným hneď na začiatku odovzdal apoštolské požehnanie Svätého Otca.
V príbehu Štrasburskej diecézy sa odzrkadľuje veľká časť európskych dejín, skonštatoval kardinál Parolin. Už v ranom stredoveku, keď bolo toto územie miestom rozvoja mníšstva, kult sv. Otílie symbolicky spojil oblasti dnešného Francúzska, Nemecka, Švajčiarska a Česka, vo vrcholnom stredoveku sa rozšíril aj do Belgicka, Holandska, talianskeho Toskánska a do Anglicka.
Kardinál Parolin zvlášť vypichol skutočnosť, že práve na tejto hore, ktorú si svätica vybrala pre založenie svojho kláštora, bolo pred 90 rokmi založené Bratstvo ustavičnej adorácie, aby sa tu vo vtedajšom medzivojnovom období modlili najmä za mier a za diecézu, a čoskoro sa pridali aj intencie za kňazské a rehoľné povolania. Aj v dnešných časoch je potrebné pokračovať v modlitbe za tieto úmysly. Veď pokiaľ ide o mier, ten „nikdy nie je definitívny výdobytok, ale záleží od angažovanosti každého a je darom, ktorý si od Pána musíme vyprosovať,“ zdôraznil v homílii pápežský legát.
Svätou omšou s mládežou pri hrobe sv. Otílie ukončil štátny sekretár Parolin návštevu Štrasburskej diecézy pri príležitosti 1300. výročia narodenia svätice pre nebo. Počas svojej cesty sa stretol aj s predstaviteľmi verejného života oblasti Alsaska.
Dnes treba vedieť
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI
František v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František absolvoval šesťdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu.
- Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie.
- Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost.
- Zosnulého kardinála Georgea Pella pochovali v katedrále v Sydney.
- Hongkonského kardinála Josepha Zena museli hospitalizovať pre ťažkosti s dýchaním.
- Mel Gibson pripravuje pokračovanie úspešného filmu Umučenie Krista.
Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod.
Južný Sudán
Skupina katolíkov kráčala deväť dní, aby sa stretla s pápežom Františkom
Pútnici prekonali približne 300 kilometrov. Spolu s nimi kráčal aj 45-ročný biskup, ktorý sa pred časom stal obeťou atentátu.
V Etiópii došlo k ďalšiemu útoku na kresťanský chrám
Incident sa zrejme odohral na pozadí rozkolu v Etiópskej pravoslávnej cirkvi, ktorej biskupi v štáte Oromia - najľudnatejšom v Etiópii - vytvorili vlastnú synodu.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- že v najmladšej krajine sveta privítal pápeža najmladší biskup,
- čo Františkovi odkázal juhosudánsky minister,
- kedy sa v kinách objaví nový film o Ježišovi od Mela Gibsona.
Novou generálnou sekretárkou Slovinskej biskupskej konferencie sa stala saleziánka Marija Šimenc. Vystriedala františkána Tadeja Strehovca, ktorý túto funkciu zastával od roku 2013. (druzina.si)
Nedávna výzva pápeža Františka na dekriminalizáciu homosexuálov sa v Južnom Sudáne stala terčom kritiky. „Ak sem príde a povie nám, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia, homosexualita sú legálne, odpovieme nie,“ reagoval minister informácií Michael Makuei Lueth. Južný Sudán, kde sa pápež momentálne nachádza, patrí medzi 70 krajín sveta, kde sú homosexuálne skutky trestné.
Rozdiely vyjadrujú nekonečnú kreativitu Boha, povedal počas Národných modlitebných raňajok americký prezident Joe Biden. Prítomných demokratov a republikánov vyzval, aby sa hádali ako o život, ale potom boli schopní ísť spolu na obed. Hlavnými rečníkmi na tradičnom podujatí bol dočasný prezident Národnej rady cirkví Vashti McKenzie a brooklynský pastor Jim Cymbala. (religion news)
Vo veku 92 rokov zomrel grécky pravoslávny metropolita Zizoulas, jedna z najvýraznejších ekumenických osobností. Dlhodobo zastupoval Konštantínopolský patriarchát v dialógu s Katolíckou cirkvou, v roku 2015 spolu s kardinálom Turksonom prezentoval Františkovu encykliku Laudato Si’. (aci stampa)