Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. júl 2021, 06:50

Poľskí archeológovia našli v Sudáne ruiny núbijskej katedrály

Stavbu možno považovať za najväčšiu stredovekú katedrálu v regióne. Pravdepodobne išlo o sídlo arcibiskupov v núbíjskom kráľovstve Makúria.

Tím poľských archeológov objavil v Sudáne stavbu, ktorú možno považovať za najväčšiu stredovekú katedrálu v regióne. Stará Dongola sa rozkladala na východnom brehu Nílu v dnešnej sudánskej provincii Aš Šamálija. Od polovice 6. storočia sa tu presadilo kresťanstvo.

Takmer tisíc rokov od 5. do 14. storočia bola hlavným mestom kresťanského Makúrijského kráľovstva a strategickým miestom pre karavany putujúce cez púšť na západ do Dárfuru a Kurdufanu.

Archeológovia z Poľského centra stredomorskej archeológie pri Varšavskej univerzite pracujú na prieskumu starovekých a stredovekých ruin mesta už od 60. rokov minulého storočia.

„Neočakávali sme, že najdeme kostol, ale skôr námestie, ktoré mohlo slúžiť k spoločným modlitbám,“ uviedol Artur Obłuski, ktorý stojí na čele archeologickej expedície.

Až doteraz bol za dongolskú katedrálu považovaný kostol stojaci mimo pevnosť. Tento objav našli pri prieskume prázdneho priestoru v centre podzemnej citadely starovekého mesta.

Vykopávky odhalili dve steny kostolnej apsidy, zdobené maľbami zobrazujúcimi monumentálne postavy a kupolu veľkej hrobky na juhovýchode. Zdá sa, že stavba kostola je 26 metrov široká a vysoká ako „trojposchodový panelový dom,“ vysvetlil Artur Obłuski.

Inzercia

Dnes treba vedieť

29. marec 2023, 15:36

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov Kurt Koch v prvý deň svojej návštevy Slovenska absolvoval v Košiciach bohatý program. Navštívil Múzeum obetí komunizmu, stretol sa s primátorom mesta a zúčastnil sa aj na ekumenickom koncerte. Vo svojom príhovore kardinál Koch vyzdvihol, že mesto, ktorého minulosť je poznačená náboženskými konfliktmi, je dnes miestom hľadania jednoty a spolupráce. (vatican news)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.