Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. júl 2021, 10:26

Pápežova návšteva na Slovensku

Pápež môže priniesť upokojenie v politických turbulenciách, tvrdí Ján Babjak

Pápež môže priniesť upokojenie v politických turbulenciách, tvrdí Ján Babjak

FOTO TASR - Henrich Mišovič

Prešovský arcibiskup vníma, že „najviac sa tešia veriaci a zvlášť katolíci, lebo viditeľná hlava Cirkvi iste povie dôležité povzbudzujúce slová pre náš život“.

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak verí, že správa o rozhodnutí Svätého Otca Františka vykonať pastoračnú návštevu Slovenska potešila celú našu krajinu.

Ako povedal v rozhovore pre TK KBS, je to veľmi radostná správa, ktorá môže našej krajine priniesť aj isté upokojenie v jej politických turbulenciách, ale aj po mnohých obetiach pandémie Covid 19.

„Pravdaže najviac sa tešia veriaci a zvlášť katolíci, lebo viditeľná hlava Cirkvi iste povie dôležité povzbudzujúce slová pre náš život,“ konštatoval prešovský arcibiskup.

Svätý pápež Ján Pavol II. navštívil výnimočne našu vlasť trikrát. „Vedel prečo, vedel že potrebujeme posilnenie po komunistickej porobe, ktorá nás všetkých zasiahla, ale najmä nás gréckokatolíkov, keď sme 18 rokov boli komunistickou garnitúrou zakázaní,“ pripomenul Babjak.

Svätý Otec František spoznáva podľa neho Slovensko aj v Ríme a to najmä cez kardinála Jozefa Tomka, cez obetavých kňazov, ktorí pôsobia vo Vatikáne na rôznych postoch.

„To, že sa rozhodol navštíviť Slovensko, maličkú krajinu v srdci Európy, je pre nás veľké vyznačenie a máme sa na túto jeho návštevu dobre, duchovne pripraviť,“ zdôraznil.

Inzercia

Mesto Prešov je už viac ako dvesto rokov sídlom gréckokatolíckeho biskupstva a od roku 2008 sa stalo sídlom Gréckokatolíckej metropolie sui iuris. Mesto navštívil svätý pápež Ján Pavol II. v roku 1995, po svätorečení Košických mučeníkov v Košiciach.

„To sme boli iba jedno Prešovské biskupstvo a dnes sme sídlom metropolie. Vtedy sa pomodlil s veriacimi v Prešove mariánsku modlitbu Akatist a prihovoril sa ku gréckokatolíkom. Mám na to aj veľmi konkrétnu osobnú spomienku. V tom čase som pôsobil v Ríme, vo Vatikánskom rozhlase a otec biskup Ján Hirka ma poveril, aby som sa zúčastňoval niekoľkých stretnutí v Ríme s prípravným výborom zloženým z kňazov navštevovaných diecéz s pápežským ceremoniárom Pierom Marinim. Dostal som poverenie, aby som presadil a pripravil modlitbu molebenu k Presvätej Bohorodičke na stretnutí v Prešove. Keď som túto myšlienku tlmočil pápežskému ceremoniárovi Pierovi Marinimu, on sa usmial a povedal: „Svätý Otec Ján Pavol II. sa v Prešove pomodli Mariánsky akatist, on sa veľmi rád modli túto modlitbu.“ A bolo rozhodnuté a vyriešená otázka, aká pobožnosť sa pripraví v Prešove na stretnutí gréckokatolíkov so Svätým Otcom. Je to pre nás gréckokatolíkov veľmi radostná správa a dávame si ju do súvisu so slovanskými apoštolmi sv. solúnskymi bratmi Cyrilom a Metodom,“ zaspomínal si arcibiskup Ján Babjak.

Odkedy v Prešove dostali avízo o možnej návšteve Svätého Otca Františka v Prešove, viacerí sa denne modlia, aby sa táto návšteva uskutočnila a aby priniesla hojné duchovné ovocie pre Gréckokatolícku metropoliu sui iuris, ale aj pre celú Katolícku cirkev i celú našu spoločnosť.

„Hneď po oficiálnom oznámení pastoračnej návštevy na Slovensku, v nedeľu 4. júla, odišiel Svätý Otec František na Kliniku Gemmeli, aby sa podrobil operačnému zákroku, ktorý sa podaril. Chcem vyzvať všetkých veriacich, aby ešte viac zintenzívnili svoje modlitby za zdravie Svätého Otca, aby sa pápež František z operácie skoro zotavil, uzdravil sa a oddýchnutý mohol naďalej plniť svoju zodpovednú úlohu v Cirkvi a posilňovať bratov vo viere,“ vyzval prešovský arcibiskup metropolita.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.