Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. júl 2021, 21:30

Medzinárodný eucharistický kongres v Budapešti

Do Maďarska sa chystajú viacerí slovenskí biskupi

Do Maďarska sa chystajú viacerí slovenskí biskupi

FOTO TASR - Róbert Fritz

Prítomní budú Stanislav Zvolenský, Ján Babjak, Cyril Vasiľ, Bernard Bober či Ján Orosch. Ďalší slovenskí biskupi ešte zvažujú, či im okolnosti umožnia na podujatie cestovať. Vyvrcholením kongresu bude záverečná omša za účasti pápeža Františka.

Na 52. medzinárodnom eucharistickom kongrese, ktorý bude od 5. do 12. septembra v Budapešti, sa plánujú zúčastniť viacerí slovenskí biskupi. Delegátom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre kongres je bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

Predseda KBS, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský bude na kongrese 9. septembra viesť modlitbu ranných chvál.

Vyvrcholením kongresu bude záverečná svätá omša za účasti pápeža Františka (12. septembra o 11:30). Prítomní budú aj prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak a košický eparcha Cyril Vasiľ. Obaja sa zároveň v čase kongresu zúčastnia na stretnutí východných katolíckych biskupov, ktoré je jedným zo sprievodných podujatí.

Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober bude 8. septembra o 17:00 sláviť svätú omšu v Kostole sv. Jozefa v Budapešti. Na medzinárodný eucharistický kongres sa chystá aj trnavský arcibiskup Ján Orosch. Niektorí slovenskí biskupi ešte zvažujú, či im okolnosti umožnia cestovať.

Podujatie sa malo pôvodne uskutočniť v septembri 2020. V dôsledku pandémie bolo presunuté na rok 2021. Pôjde o historickú udalosť, 83 rokov od doby, keď Budapešť po prvý raz hostila Medzinárodný eucharistický kongres: to bolo v roku 1938, a daný kongres bol 34. v poradí. Dejiskom programu eucharistického kongresu – prednášok, svedectiev a diskusií - v  dňoch 6. – 10. septembra - bude sála Hungexpo.

Zahraničnými hosťami podujatia budú niekdajší predseda Pápežského výboru pre medzinárodné eucharistické kongresy a dlhoročný ceremoniár sv. Jána Pavla II. Piero Marini z Talianska, kamerunský biskup Joseph-Marie Ndi-Okalla, emeritný prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí guinejský kardinál Robert Sarah a chaldejský patriarcha Babylónie z Iraku kardinál Louis Raphaël Sako

Inzercia

Prídu aj mjanmarský kardinál Charles Maung Bo, nigérijský kardinál John Onaiyekan, luxemburský kardinál Jean-Claude Hollerich, taliansky kardinál Angelo Bagnasco, kórejský kardinál Andrew Yeom Soo-jung a z Indie kardinál Oswald Gracias.

V programe vystúpia aj taliansky biskup Massimo Camisasca, zakladateľ katolíckej komunity Shalom Moyzes Azevedo z Brazílie, predstavitelia komunity Cenacolo, zakladateľ katolíckej komunity Cor et Lumen Christi Damian Stayne a ďalší. Súčasťou kongresu bude aj slávenie Eucharistie v dialekte rómskych Lovárov.

Po svätej omši, ktorej bude 11. septembra na Kossuthovom námestí predsedať maďarský prímas kardinál Péter Erdő, sa uskutoční eucharistický sprievod so sviečkami. V rámci podujatia sa zároveň uskutoční národné stretnutie maďarských miništrantov.

Vyvrcholením 52. medzinárodného eucharistického kongresu bude záverečná omša za účasti pápeža Františka 12. septembra o 11:30. Po nej Svätý Otec absolvuje trojdňovú návštevu Slovenska (12. - 15. septembra 2021).

Kongres budú sprevádzať viaceré kultúrne podujatia, jedným z nich je aj koncert, ktorý sa uskutoční v budapeštianskej synagóge 4. septembra v rámci iniciatív kresťansko-židovského dialógu. Záujemcovia o účasť na 52. medzinárodnom eucharistickom kongrese sa môžu registrovať na internetovej stránke www.iec2020.hu.

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktoré pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred hodinou

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia...“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred hodinou

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 4 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 20 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 21 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 21 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.