Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. júl 2021, 22:35

Šéf juhokórejskej tajnej služby údajne pracuje na možnej návšteve pápeža v KĽDR

Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na agentúru Fides spojenú s Vatikánom. Svet v podstate nevie, koľko je v tejto izolovanej krajine katolíkov alebo ako svoju vieru vyznávajú.

Šéf juhokórejskej tajnej služby Pak Če-won uviedol, že pracuje na možnej návšteve pápeža Františka v Severnej Kórei. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na agentúru Fides spojenú s Vatikánom.

Podľa Reuters by to bola vôbec prvá návšteva hlavy katolíckej cirkvi v tomto izolovanom štáte, ktorý neumožňuje trvalé pôsobenie kňazov.

Existuje len málo informácií o tom, koľko občanov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) je katolíkov alebo ako svoju vieru vyznávajú.

Fides, ktorá je oficiálnou tlačovou agentúrou Pápežských misijných diel, uviedla, že Pak Če-won sa o príprave možnej pápežovej návštevy zmienil v pondelok na omši v juhokórejskom meste Mokpo.

Účastníkom omše oznámil, že sa stretne s arcibiskupom Kim Hi-jongom z mesta Kwangdžu a vatikánskym veľvyslancom v Južnej Kórei arcibiskupom Alfredom Xuerebom, aby diskutovali o možnej pápežskej návšteve v Pchjongjangu.

Inzercia

Nemenovaná osoba, ktorá sa na omši zúčastnila, prítomnosť Pak Če-wona v kostole potvrdila, ale jeho vyjadrenia nekomentovala. Juhokórejská Národná spravodajská služba (NIS) vyjadrenia svojho riaditeľa oficiálne nepotvrdila.

V roku 2018 juhokórejský prezident Mun Če-in odovzdal vo Vatikáne oficiálne pozvanie od severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Pápež sa v súčasnosti zotavuje v nemocnici v Ríme z operácie hrubého čreva. V septembri by mal navštíviť Slovensko a Maďarsko. Hovorca Vatikánu Matteo Bruni uviedol, že je to jediná cesta, o ktorej sa momentálne uvažuje.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Pápež František počas dnešnej modlitby Anjel Pána kritizoval „kultúru vyhadzovania“. Tá nám podľa pápeža hovorí: využijem ťa, kým ťa potrebujem, a keď ma už viac nezaujímaš alebo mi prekážaš, vyhodím ťa. „Takto sa zaobchádza najmä s tými najkrehkejšími: nenarodenými deťmi, starými ľuďmi, ľuďmi v núdzi a znevýhodnenými,“ vyhlásil pápež a vyzval na podporu života. (vaticannews)

pred 5 hodinami

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie. „Špirála smrti, ktorá sa každým dňom zväčšuje, len uzatvára tých pár zábleskov dôvery, ktoré medzi týmito dvoma národmi existujú,“ povedal pápež po tradičnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. (tasr)

28. január 2023, 19:42

„U nikoho z cirkevných predstaviteľov ani z tých katolíkov, ktorí majú určitý rešpekt v spoločnosti, nebol ani náznak podporovania Andreja Babiša alebo odporu voči Petrovi Pavlovi, ale naopak, napríklad biskup Malý alebo biskup Holub ho verejne podporili. Ja som ho podporil tiež,“ povedal teológ a kňaz Tomáš Halík pre denník Postoj. Podľa neho by cirkev mala vstúpiť do vecí, pri ktorých ide o zásadné morálne hodnoty, čo bol aj tento prípad.

28. január 2023, 12:22

Pápež František nebude vypovedať v súdnom procese o hospodárení Štátneho sekretariátu v kauze londýnskej nehnuteľnosti, čo sa dalo predvídať napriek tomu, že niektorí z obžalovaných by to chceli. Zrejme nebude medzi svedkov predvolaný ani štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Vyplýva to z posledných dvoch pojednávaní, ktoré sa konali v januári. Aj po 43. a 44. pojednávaní v kauze stále vyvstáva otázka, akým spôsobom a do akej miery bol o kauze informovaný pápež, o čom vypovedajú niektorí svedkovia. (aci stampa)

27. január 2023, 16:59

Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)

Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.

Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
27. január 2023, 14:29

Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia.  (grkatpo.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.