V zaniknutej sudetskej obce Pelhřimovy sa po 75 rokoch konala omša
Gotický kostol z 15. storočia je jediná zachovalá stavba obce. Na omšu dorazilo niekoľko desiatok ľudí.
V kostole zaniknutej sudetskej obce Pelhřimovy, ktorý predstavuje jej jedinú zachovanú stavbu, sa v nedeľu konala prvá omša za uplynulých 75 rokov.
Obec zanikla v 50. rokoch 20. storočia a nachádzala sa na česko-poľskej hranici v okrese Bruntál. Gotický Kostol sv. Juraja z 15. storočia sa už mnoho rokov snažia zachrániť dobrovoľníci, informoval v utorok webový spravodajský portál Novinky.cz.
Na omšu dorazilo niekoľko desiatok ľudí. Odslúžil ju ostravský farár Jan Plaček. Podľa neho je to, že tam kostol zostal a stále prežíva, dobrým znamením pre ľudí.
"Je tu napriek tomu, že ľudské osídlenie sa tu po druhej svetovej vojne skončilo. Som rád, že po 75 rokoch môžem na tomto mieste slúžiť omšu," povedal Plaček.
Schátraný kostol uprostred lesov neďaleko Města Albrechtice opravujú od roku 2005 dobrovoľníci z hnutia Duha.
"Vystriedali sa tu stovky ľudí, ktorí odviedli kus práce. Hotová je strecha, stropy, robíme postupne vonkajšie i vnútorné omietky, odkrývajú sa a rekonštruujú fresky z doby okolo roku 1420. Patria ku gotickému jadru kostola. Tento rok chceme urobiť časť podlahy," uviedol Ivo Dokoupil zo zmieneného hnutia.
Cieľom dobrovoľníkov je kostol znovu sprístupniť verejnosti na rôzne akcie, ale aj obnoviť ďalšie časti zaniknutej obce.
"Ľudia si tu postavili kostol, aby sa v ňom mohli stretávať a premýšľať o tom, čo človeka prevyšuje. Je preto symbolické, že sa tu po 75 rokoch koná svätá omša. Po mnohých rokoch deštrukcie sa vraciame k akémusi zaceleniu rany," uzavrel Dokoupil.
Obyvateľstvo bolo z obce Pelhřimovy odsunuté po druhej svetovej vojne, pretože išlo o nemeckú dedinu. V roku 1948 komunisti obec zrušili a zbúrali 66 domov. Zachoval sa iba Kostol svätého Juraja - zdevastovaný a zarastený v lesoch. Družstvo v ňom roky skladovalo hnojivá.
Dnes treba vedieť
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI
František v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František absolvoval šesťdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu.
- Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie.
- Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost.
- Zosnulého kardinála Georgea Pella pochovali v katedrále v Sydney.
- Hongkonského kardinála Josepha Zena museli hospitalizovať pre ťažkosti s dýchaním.
- Mel Gibson pripravuje pokračovanie úspešného filmu Umučenie Krista.
Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod.
Južný Sudán
Skupina katolíkov kráčala deväť dní, aby sa stretla s pápežom Františkom
Pútnici prekonali približne 300 kilometrov. Spolu s nimi kráčal aj 45-ročný biskup, ktorý sa pred časom stal obeťou atentátu.
V Etiópii došlo k ďalšiemu útoku na kresťanský chrám
Incident sa zrejme odohral na pozadí rozkolu v Etiópskej pravoslávnej cirkvi, ktorej biskupi v štáte Oromia - najľudnatejšom v Etiópii - vytvorili vlastnú synodu.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- že v najmladšej krajine sveta privítal pápeža najmladší biskup,
- čo Františkovi odkázal juhosudánsky minister,
- kedy sa v kinách objaví nový film o Ježišovi od Mela Gibsona.
Novou generálnou sekretárkou Slovinskej biskupskej konferencie sa stala saleziánka Marija Šimenc. Vystriedala františkána Tadeja Strehovca, ktorý túto funkciu zastával od roku 2013. (druzina.si)
Nedávna výzva pápeža Františka na dekriminalizáciu homosexuálov sa v Južnom Sudáne stala terčom kritiky. „Ak sem príde a povie nám, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia, homosexualita sú legálne, odpovieme nie,“ reagoval minister informácií Michael Makuei Lueth. Južný Sudán, kde sa pápež momentálne nachádza, patrí medzi 70 krajín sveta, kde sú homosexuálne skutky trestné.
Rozdiely vyjadrujú nekonečnú kreativitu Boha, povedal počas Národných modlitebných raňajok americký prezident Joe Biden. Prítomných demokratov a republikánov vyzval, aby sa hádali ako o život, ale potom boli schopní ísť spolu na obed. Hlavnými rečníkmi na tradičnom podujatí bol dočasný prezident Národnej rady cirkví Vashti McKenzie a brooklynský pastor Jim Cymbala. (religion news)
Vo veku 92 rokov zomrel grécky pravoslávny metropolita Zizoulas, jedna z najvýraznejších ekumenických osobností. Dlhodobo zastupoval Konštantínopolský patriarchát v dialógu s Katolíckou cirkvou, v roku 2015 spolu s kardinálom Turksonom prezentoval Františkovu encykliku Laudato Si’. (aci stampa)