Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. júl 2021, 15:44

V zaniknutej sudetskej obce Pelhřimovy sa po 75 rokoch konala omša

Gotický kostol z 15. storočia je jediná zachovalá stavba obce. Na omšu dorazilo niekoľko desiatok ľudí.

V kostole zaniknutej sudetskej obce Pelhřimovy, ktorý predstavuje jej jedinú zachovanú stavbu, sa v nedeľu konala prvá omša za uplynulých 75 rokov.

Obec zanikla v 50. rokoch 20. storočia a nachádzala sa na česko-poľskej hranici v okrese Bruntál. Gotický Kostol sv. Juraja z 15. storočia sa už mnoho rokov snažia zachrániť dobrovoľníci, informoval v utorok webový spravodajský portál Novinky.cz.

Na omšu dorazilo niekoľko desiatok ľudí. Odslúžil ju ostravský farár Jan Plaček. Podľa neho je to, že tam kostol zostal a stále prežíva, dobrým znamením pre ľudí.

"Je tu napriek tomu, že ľudské osídlenie sa tu po druhej svetovej vojne skončilo. Som rád, že po 75 rokoch môžem na tomto mieste slúžiť omšu," povedal Plaček.

Schátraný kostol uprostred lesov neďaleko Města Albrechtice opravujú od roku 2005 dobrovoľníci z hnutia Duha.

Inzercia

"Vystriedali sa tu stovky ľudí, ktorí odviedli kus práce. Hotová je strecha, stropy, robíme postupne vonkajšie i vnútorné omietky, odkrývajú sa a rekonštruujú fresky z doby okolo roku 1420. Patria ku gotickému jadru kostola. Tento rok chceme urobiť časť podlahy," uviedol Ivo Dokoupil zo zmieneného hnutia.

Cieľom dobrovoľníkov je kostol znovu sprístupniť verejnosti na rôzne akcie, ale aj obnoviť ďalšie časti zaniknutej obce.

"Ľudia si tu postavili kostol, aby sa v ňom mohli stretávať a premýšľať o tom, čo človeka prevyšuje. Je preto symbolické, že sa tu po 75 rokoch koná svätá omša. Po mnohých rokoch deštrukcie sa vraciame k akémusi zaceleniu rany," uzavrel Dokoupil.

Obyvateľstvo bolo z obce Pelhřimovy odsunuté po druhej svetovej vojne, pretože išlo o nemeckú dedinu. V roku 1948 komunisti obec zrušili a zbúrali 66 domov. Zachoval sa iba Kostol svätého Juraja - zdevastovaný a zarastený v lesoch. Družstvo v ňom roky skladovalo hnojivá.
 

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.