Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. júl 2021, 19:37

Prezidentka

Čaputová diskutovala s rodičmi LGBTI ľudí. Pokúsim sa byť užitočná, povedala

Čaputová diskutovala s rodičmi LGBTI ľudí. Pokúsim sa byť užitočná, povedala

FOTO TASR - Pavol Zachar

Hlava štátu odsúdila vyjadrenia poľského arcibiskupa Gądeckého, ktorý v Nitre kritizoval ospravedlňovanie homosexuálnych zväzkov.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok stretla s rodičmi LGBTI ľudí a ich rodinami, vyjadrila im podporu a snahu téme pomôcť. Informuje o tom Denník N.

„Tá cesta, ktorú máme pred sebou, je, dúfajme, nie časovo dlhá, ale určite strmá. Ja sa pokúsim byť čo najužitočnejšia,“ povedala. „Hoci bez exekutívnych a zákonodarných právomocí, rešpektujúc mix, ktorý vyšiel z volieb a má skôr konzervatívne ladenie než naopak,“ cituje denník prezidentku.

Za posledný rok podľa nej bolo ťažké venovať sa iným témam ako koronavírusu, ale verí, že ďalší rok bude priať širšiemu okruhu tém.

Hlava štátu tiež reagovala na vyjadrenia poľského arcibiskupa Stanisława Gądeckého na celonárodnej cyrilo-metodskej púti v Nitre. Predseda Konferencie biskupov Poľska poukázal na to, že mravné hierarchie sa výrazne odvrátili. Kritizoval ospravedlňovanie homosexuálnych zväzkov, v homílii odsúdil aj umelé potraty, rozvody i samovraždy, rovnako ako i vládnuci liberalizmus.

„Takéto vyjadrenia sú mi cudzie, neviem ich pochopiť v kontexte kresťanskej vierouky, ako ju vnímam ja,“ povedala podľa Denníka N slovenská prezidentka. „Neviem, kde by som v sebe zobrala právo súdiť a odsúdiť niekoho za inakosť. Pre mňa je to absolútne nepredstaviteľné, v rozpore s láskou k blížnemu a so všetkými najlepšími princípmi, ktoré robia kresťanstvo takým cenným.“

Prezidentka Čaputová spomenula v tejto súvislosti aj pápeža Františka. „Tak ako hovoril pápež František: nesúdiť, rešpektovať. Je to pre mňa niečo, čo je absolútne najdôležitejšie a základné.“

Slovenská prezidentka tiež kritizovala maďarský zákon zakazujúci zobrazovanie homosexuality aj to, ako sa k nemu postavila slovenská vláda. „Ak by sa mi takýto zákon dostal na stôl, tak by som ho určite nepodpísala a vetovala by som ho,“ povedala.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 hodinami

Česká biskupská konferencia reaguje na početné novinárske otázky, či sa hovorca prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček stane novým hovorcom českých biskupov. „Nie, nič takéto sa nechystá. A ďakujeme, že nešírite fake news,“ napísala ČBK na svojom oficiálnom twitterovom účte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.