Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
10. júl 2021, 09:22

James Altman

Suspendovali kňaza, ktorý tvrdil, že demokrati zhoria v pekle

Suspendovali kňaza, ktorý tvrdil, že demokrati zhoria v pekle

Katolícky kňaz James Altman. Zdroj – youtube Alpha News

Biskup sa ho snažil napraviť najskôr súkromne. Kňaz James Altman však na požiadanie nerezignoval. Tvrdí, že „pravda nebude umlčaná“.

Biskup americkej diecézy La Crosse William Patrick Callahan odvolal katolíckeho kňaza Jamesa Altmana, ktorý pôsobil ako farár farnosti svätého Jakuba mladšieho, informuje Catholic News Agency.

Biskup sa kňaza snažil „napraviť“ najskôr súkromne, požiadal ho dokonca, aby rezignoval.

Kňaz James Altman vyvolal polemiku mnohými verejnými vyhláseniami. Najmä minulý rok, ale aj začiatkom tohto roka sa vyjadroval k politike, rasizmu či feminizmu.

Tvrdil tiež, že pandémia koronavírusu zasiahla cirkevných predstaviteľov natoľko, že opustili „svoje stádo“. Kritizoval takmer všetky opatrenia spojené s ochorením covid-19. Politickú stranu demokratov označil za nevhodnú pre katolíkov, pretože „vedenie strany podporuje potraty a eutanázie“.

Po uvážení zasiahli

„Povinnosťou biskupa je zabezpečiť, aby sa všetci, ktorí slúžia veriacim, usilovali o jednotu v budovaní Kristovho tela,“ uviedla diecéza La Crosse pôsobiaca v americkom štáte Wisconsin.

„Biskup William Patrick Callahan, v súlade s normami kánonického práva, vydal dekrét, ktorý odvoláva Jamesa Altmana z postu farára farnosti svätého Jakuba mladšieho.“

Diecéza ďalej uviedla, že dekrét nadobúda okamžitú platnosť, a teda Altmana z postu farára hneď odvoláva na neurčitý čas.

„V tomto období sa musí otec Altman zdržať výkonu funkcie farára,“ pripomína diecéza.

Rozhodnutie takto zakročiť neprišlo podľa biskupa náhle. Callahan spoločne s celým biskupským úradom rozmýšľali o správnom postupe viac ako rok. V záujme verejnosti a cirkvi sa rozhodli prijať danú odvolávaciu rezolúciu.

Altman pre konzervatívny portál Lifesitenews.com uviedol, že nie je prekvapený, že sa ho snažia umlčať.

„Hovorím nepopierateľnú pravdu. Nenechám sa umlčať žiadnym dekrétom ani nepristúpim k žiadnemu konaniu proti svojim kňazským schopnostiam. Pravda nebude umlčaná,“ povedal Altman, čo však nepotvrdila agentúra AP, ktorá ho žiadala o reakciu. Neodpovedala ani farnosť.

Demokratov posielal do pekla

Diecéza zabezpečí nepretržitú pastoráciu farníkov vo farnosti. Biskup a celé vedenie diecézy žiada o rešpektovanie nariadenia i modlitby za všetky zúčastnené strany.

Inzercia

Počas ostrého predvolebného obdobia James Altman ostro kritizoval demokratické tábory. Uviedol, že demokrati zhoria v pekle, a hlásal, že podporovať ich je hriešne.

Uviedol, že po jeho smrti sa nebude zodpovedať konferencii biskupov, ale Bohu.

Altmana sa zastal prostredníctvom sociálnej siete biskup Joseph Strickland z texaského Tyleru. „James Altman je v problémoch preto, že hovorí pravdu,“ napísal biskup Strickland ešte v máji.

Pripomenul, že kňaza podporoval ešte pred voľbami a podporuje ho aj naďalej, pretože „mnohých inšpiruje k zachovaniu viery v týchto temných dňoch“. Dodal, aby sa ľudia zaňho modlili.

Kňaz James Altman teraz nemôže slúžiť verejné sväté omše. Sláviť ich môže len v súkromí a maximálne pre svojich rodičov. Nesmie kázať ani pomáhať pri uzatváraní manželstiev. Bez súhlasu biskupa alebo príslušného vikára nemôže vykonávať krsty, a to ani pre členov rodiny.

Diecézou nariadené má aj pravidelné stretávanie sa s vikárom pre duchovenstvo. Dekrét kňaza pozýva na 30-dňový duchovný „ústup“, ktorý mu umožní „možnosť duchovného uzdravenia a dobitia energie spolu s riešením problémov, ktoré spôsobili vydanie dekrétu“.

Altman aj proti očkovaniu

Altman získal veľkú pozornosť po svojom desaťminútovom videu z augusta 2020. Na youtube má viac ako 1,2 milióna pozretí. Altman tam kritizoval podporovateľov Demokratickej strany slovami: „Pred nebeskými bránami bude stáť 60 miliónov potratených detí, ktoré bránia vášmu vstupu do Demokratickej strany.“

Neskôr v septembri Altman povedal, že cirkvi spôsobil „ranu“, a povedal, že to súkromne napraví. V apríli 2021 v správach pre farníkov tvrdil, že vakcíny proti covidu-19 sú experimentálne a používajú „látku, ktorá geneticky pozmeňuje a modifikuje vaše telo – váš chrám Ducha Svätého.“

„Boh je stále najlepším lekárom a modlitba najlepším liekom,“ uviedol Altman. Neskôr o biskupoch povedal, že oni „chcú, aby moja hlava bola na podnose“. Tvrdil, že pre pravdu teraz chcú jeho hlavu.

Dnes treba vedieť

pred 12 hodinami

Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)

Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.

Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
pred 14 hodinami

Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia.  (grkatpo.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.