Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. júl 2021, 18:40

Martin Kramara

Pápež príde povzbudiť našu vieru oslabenú konzumizmom a individualizmom

Pápež príde povzbudiť našu vieru oslabenú konzumizmom a individualizmom

Hovorca KBS Martin Kramara. FOTO KBS

Septembrová pastoračná návšteva Svätého Otca na Slovensku vzbudzuje záujem zahraničia o situáciu Cirkvi u nás.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara pre poslucháčov talianskeho vysielania Vatikánskeho rozhlasu povedal, že „pápež príde povzbudiť našu vieru oslabenú konzumizmom a individualizmom.“

„Je to veľká radosť,“ povedal o reakcii Slovenska na pápežove slová zo 4. júla, ktorými potvrdil cestu do Budapešti a vymenoval štyri miesta, ktoré navštívi na Slovensku.

Kramara priznal aj svoje dojatie vo chvíli, keď v priamom prenose z Vatikánu tlmočil slová pápeža slovenským divákom Televízie LUX.

Vo chvíli, keď sa čaká na zverejnenie podrobného harmonogramu, sa rozhovor sústredil na priblíženie talianskym poslucháčom súčasného kontextu života Cirkvi na Slovensku.

Svätý Otec prichádza, aby sa stretol s rímskokatolíckymi i gréckokatolíckymi veriacimi, čo je špecifikum našej krajiny. V národnej svätyni Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne sa Svätý Otec zúčastní na národnej púti, ktorú Slováci statočne bránili počas komunizmu.

Martin Kramara pre Radio Vaticana Italia odpovedal aj na otázku, aké sú v súčasnosti základné výzvy pre slovenskú cirkev. „Jedna z veľkých výziev, ku ktorým sa musíme postaviť po páde komunizmu, je prirodzene sekularizácia. Obdobie prenasledovaní, podstúpených počas štyridsiatich rokov komunizmu, keď Cirkev bola pod veľkým tlakom, je už vzdialené. Pre nás to bol veľmi ťažký čas, ale zároveň ľudia cítili silnú potrebu zostať verní Evanjeliu a Svätému Otcovi, bojovať za vlastnú vieru.“

Hovorca biskupov tiež spomenul, že „dnes paradoxne, keď je tu konečne sloboda a stali sme sa bohatšími z materiálneho hľadiska, je v istom zmysle ťažšie vysvetliť mladým, prečo je dôležité udržať si naše korene, udržať si našu vieru, žiť podľa viery, bez zháňania sa len za materiálnymi vecami, čiže nemať ako prioritu konzum. Prvou výzvou pre nás je teda sekularizácia a konzumizmus. Veľmi potrebujeme byť povzbudení vo viere“.

Inzercia

„Je tu potom výzva individualizmu, tendencia zabúdať na slabších. Žiaľ, keď sa zlepšujú vlastné ekonomické podmienky, je tu tendencia zabudnúť na slabých, tých, ktorí zostávajú vzadu. Toto je dôležité a aktuálne varovanie, ktoré mnohokrát Svätý Otec opakuje: nesmieme zabúdať na tých, ktorí zostali vzadu,“ povedal Kramara.

„Aj keď sme v situácii rozvoja, musíme sa snažiť pozerať na brata a sestru, ktorí majú ťažkosti, a toto je tiež odkaz encykliky Fratelli tutti. My prirodzene vždy prekladáme do slovenčiny encykliky, exhortácie a všetky pápežské dokumenty a snažíme sa ich rozširovať a hovoriť o nich s ľuďmi. Jedna vec je však hovoriť o nejakom dokumente, a niečo iné je osobný príchod pápeža, ktorý k nám bude hovoriť tvárou v tvár. Takže aj v tomto zmysle očakávame povzbudenie pre našu vieru, pre spoločné dobro, aby sme nezabúdali na tých, ktorí zostali vzadu.“

Martin Kramara tiež pripomenul, že návšteva začne v Bratislave a bude pokračovať v Košiciach. „Toto bude druhé miesto návštevy Svätého Otca. Potom je tu byzantská metropólia, alebo gréckokatolícka, ako ju my nazývame, ktorá sa nachádza v Prešove, a toto bude tretím miestom návštevy pápeža, ktorý sa prichádza stretnúť nielen s latinskými veriacimi, ale i byzantskými. Avšak po Bratislave, Košiciach a Prešove navštívi pápež František jednu pre nás veľmi dôležitú svätyňu: Šaštín, na západnom Slovensku, kde sa každý rok 15. septembra koná veľká národná púť na sviatok Bolestnej Panny Márie.“

 

„V skutočnosti, keď sa naši biskupi dozvedeli, že pápež by mohol prísť po Medzinárodnom eucharistickom kongrese v Budapešti, ktorý sa končí 12. septembra, naozaj dúfali, že by sa mohol zúčastniť na tejto pre nás tak dôležitej púti, a pápež František to prijal,“ ozrejmil Kramara.

Pri tejto príležitosti sa Slováci prichádzajú modliť k Sedembolestnej Panne Márii, ako ju my nazývame, a je to veľmi dôležitá púť, v ktorej slovenská cirkev s odvahou pokračovala aj za komunizmu, aj keď bol totalitný režim veľmi proti a snažil sa ju zrušiť, tak ako zlikvidoval všetky rehole, ale nepodarilo sa mu to. Každoročná púť do Šaštína je tu dodnes a uskutoční sa aj v najbližší 15. september, keď sa na nej zúčastní aj pápež František,“ uzavrel Kramara.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.