Martin Kramara
Pápež príde povzbudiť našu vieru oslabenú konzumizmom a individualizmom

Hovorca KBS Martin Kramara. FOTO KBS
Septembrová pastoračná návšteva Svätého Otca na Slovensku vzbudzuje záujem zahraničia o situáciu Cirkvi u nás.
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara pre poslucháčov talianskeho vysielania Vatikánskeho rozhlasu povedal, že „pápež príde povzbudiť našu vieru oslabenú konzumizmom a individualizmom.“
„Je to veľká radosť,“ povedal o reakcii Slovenska na pápežove slová zo 4. júla, ktorými potvrdil cestu do Budapešti a vymenoval štyri miesta, ktoré navštívi na Slovensku.
Kramara priznal aj svoje dojatie vo chvíli, keď v priamom prenose z Vatikánu tlmočil slová pápeža slovenským divákom Televízie LUX.
Vo chvíli, keď sa čaká na zverejnenie podrobného harmonogramu, sa rozhovor sústredil na priblíženie talianskym poslucháčom súčasného kontextu života Cirkvi na Slovensku.
Svätý Otec prichádza, aby sa stretol s rímskokatolíckymi i gréckokatolíckymi veriacimi, čo je špecifikum našej krajiny. V národnej svätyni Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne sa Svätý Otec zúčastní na národnej púti, ktorú Slováci statočne bránili počas komunizmu.
Martin Kramara pre Radio Vaticana Italia odpovedal aj na otázku, aké sú v súčasnosti základné výzvy pre slovenskú cirkev. „Jedna z veľkých výziev, ku ktorým sa musíme postaviť po páde komunizmu, je prirodzene sekularizácia. Obdobie prenasledovaní, podstúpených počas štyridsiatich rokov komunizmu, keď Cirkev bola pod veľkým tlakom, je už vzdialené. Pre nás to bol veľmi ťažký čas, ale zároveň ľudia cítili silnú potrebu zostať verní Evanjeliu a Svätému Otcovi, bojovať za vlastnú vieru.“
Hovorca biskupov tiež spomenul, že „dnes paradoxne, keď je tu konečne sloboda a stali sme sa bohatšími z materiálneho hľadiska, je v istom zmysle ťažšie vysvetliť mladým, prečo je dôležité udržať si naše korene, udržať si našu vieru, žiť podľa viery, bez zháňania sa len za materiálnymi vecami, čiže nemať ako prioritu konzum. Prvou výzvou pre nás je teda sekularizácia a konzumizmus. Veľmi potrebujeme byť povzbudení vo viere“.
„Je tu potom výzva individualizmu, tendencia zabúdať na slabších. Žiaľ, keď sa zlepšujú vlastné ekonomické podmienky, je tu tendencia zabudnúť na slabých, tých, ktorí zostávajú vzadu. Toto je dôležité a aktuálne varovanie, ktoré mnohokrát Svätý Otec opakuje: nesmieme zabúdať na tých, ktorí zostali vzadu,“ povedal Kramara.
„Aj keď sme v situácii rozvoja, musíme sa snažiť pozerať na brata a sestru, ktorí majú ťažkosti, a toto je tiež odkaz encykliky Fratelli tutti. My prirodzene vždy prekladáme do slovenčiny encykliky, exhortácie a všetky pápežské dokumenty a snažíme sa ich rozširovať a hovoriť o nich s ľuďmi. Jedna vec je však hovoriť o nejakom dokumente, a niečo iné je osobný príchod pápeža, ktorý k nám bude hovoriť tvárou v tvár. Takže aj v tomto zmysle očakávame povzbudenie pre našu vieru, pre spoločné dobro, aby sme nezabúdali na tých, ktorí zostali vzadu.“
Martin Kramara tiež pripomenul, že návšteva začne v Bratislave a bude pokračovať v Košiciach. „Toto bude druhé miesto návštevy Svätého Otca. Potom je tu byzantská metropólia, alebo gréckokatolícka, ako ju my nazývame, ktorá sa nachádza v Prešove, a toto bude tretím miestom návštevy pápeža, ktorý sa prichádza stretnúť nielen s latinskými veriacimi, ale i byzantskými. Avšak po Bratislave, Košiciach a Prešove navštívi pápež František jednu pre nás veľmi dôležitú svätyňu: Šaštín, na západnom Slovensku, kde sa každý rok 15. septembra koná veľká národná púť na sviatok Bolestnej Panny Márie.“
„V skutočnosti, keď sa naši biskupi dozvedeli, že pápež by mohol prísť po Medzinárodnom eucharistickom kongrese v Budapešti, ktorý sa končí 12. septembra, naozaj dúfali, že by sa mohol zúčastniť na tejto pre nás tak dôležitej púti, a pápež František to prijal,“ ozrejmil Kramara.
Pri tejto príležitosti sa Slováci prichádzajú modliť k Sedembolestnej Panne Márii, ako ju my nazývame, a je to veľmi dôležitá púť, v ktorej slovenská cirkev s odvahou pokračovala aj za komunizmu, aj keď bol totalitný režim veľmi proti a snažil sa ju zrušiť, tak ako zlikvidoval všetky rehole, ale nepodarilo sa mu to. Každoročná púť do Šaštína je tu dodnes a uskutoční sa aj v najbližší 15. september, keď sa na nej zúčastní aj pápež František,“ uzavrel Kramara.
Dnes treba vedieť
Vo vybraných amerických kinách v utorok uviedli nový dokumentárny film o pútnickej ceste do Santiaga de Compostela. Biskup James Conley, ktorý do Santiaga putoval už trikrát, ho označil za najlepší film o „camine“, aký doteraz videl. „Je to dokonalá pôstna meditácia,“ dodal. (cna)
Biskup Franz-Josef Bode je prvým nemeckým biskupom, ktorý končí pre pochybenia pri riešení prípadov zneužívania. Pápež má pritom na stole ponúknuté demisie od viacerých jeho kolegov vrátane dvoch kardinálov. „Dolu“ však ide práve Bode, ktorý je výraznou tvárou tzv. nemeckej synody a hlasným zástancom progresívnych myšlienok. Viac v texte Pavla Rábaru.
Ruské úrady trestajú osoby, ktoré nesúhlas s inváziou na Ukrajine vyjadrujú odkazom na prikázanie „nezabiješ“ alebo inými náboženskými posolstvami. Sankcionovaná bola napríklad aj hudobníčka Anna Čaginová, ktorá protestovala s plagátom obsahujúcim Ježišove slová „Blahoslavení tí, čo šíria pokoj“. (evangelical focus)
Košický pomocný biskup podával pôstnu polievku na podporu rodín v núdzi
Hŕstkovú zeleninovú polievku vyrátanú na 330 porcií s dobrovoľným príspevkom vydávali v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas.
Americkí biskupi odmietli kompostovanie a alkalickú hydrolýzu tiel zosnulých ľudí. Výbor pre náuku viery Konferencie katolíckych biskupov USA konštatoval, že tieto dve najnovšie alternatívy pohrebu nepreukazujú dostatočnú úctu k telám mŕtvych a neumožňujú ich uloženie na posvätné miesto, ktoré by mohli navštevovať pozostalí. (cna)
Na trojdňovú návštevu Slovenska prichádza kardinál Kurt Koch
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov navštívi aj východ krajiny, ekumenický program doplní stretnutie s povereným premiérom Hegerom.
Pondelková streľba 28-ročnej útočníčky v americkom Nashville sa odohrala na súkromnej presbyteriánskej základnej škole. Žiakov, ktorí prežili, odviezli do neďalekého baptistického kostola, kde sa stretli s rodičmi. „Moje srdce patrí rodinám obetí. Celé naše mesto stojí s vami,“ uviedol starosta Nashvillu John Cooper. (tasr, cna)
Zomrel nemecký kardinál Karl-Josef Rauber, dlho pôsobil v diplomacii
Bol bývalým apoštolským nunciom a tiež bývalým predsedom Pápežskej cirkevnej akadémie.
Napriek tomu, že veľa katolíkov sa počas pôstu rozhodlo vzdať sa sociálnych sietí, Američan žijúci v Ríme zdieľa každý deň príbehy o prvých kresťanských mučeníkoch alebo o historických chrámoch v Ríme na kanáli CruxStationalis. Absolvent štúdia filozofie a teológie Jacob Stein spravuje aj instagramový účet. (cna)
Lenivosť sa môže skrývať aj za hyperaktivitou, hovorí kňaz Ján Buc v ďalšej časti podcastu Sveta kresťanstva o cnostiach a nerestiach. „Sme leniví byť sami so sebou, byť v tichu. Vstúpiť do seba nie je niekedy jednoduché. Je to bolestivé, bojíme sa upratať sami v sebe. Ako sme leniví upratať v skrini alebo na stole, môžeme byť leniví upratať neporiadok vo svojom vnútri.“