Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. júl 2021, 11:58

Anjel Pána

Pápež František sa modlil z nemocnice, ďakoval zdravotníkom, pripomenul chorých

Pápež František sa modlil z nemocnice, ďakoval zdravotníkom, pripomenul chorých

Foto – TASR/AP

Na verejnosti vystúpila hlava cirkvi prvýkrát od operácie hrubého čreva.

Aktualizované o 19:25

Pápež pozdravil veriacich z balkóna na desiatom poschodí Univerzitnej nemocnice Agostina Gemelliho v Ríme, v ktorej sa zotavuje po zákroku. Na balkóne s pápežom stálo niekoľko hospitalizovaných detí.

„Som rád, že nedeľnú modlitbu Anjel Pána môžem viesť hoci aj odtiaľto z nemocnice. Cítim vašu blízkosť a podporu vašich modlitieb. Z hĺbky srdca vám za to ďakujem,“ povedal zhruba 200 veriacim zhromaždeným pred nemocnicou.

Dodal, že hospitalizácia bola pre neho príležitosťou pochopiť dôležitosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je dostupná pre všetkých v Taliansku i v mnohých ďalších krajinách. „Nesmieme stratiť túto vzácnu vec,“ dodal najvyšší pontifex, ktorý zároveň ocenil prácu všetkých zdravotníckych pracovníkov a zamestnancov v nemocniciach.

Vatikán v sobotu informoval, že pápež sa ďalej zotavuje z operácie hrubého čreva a postupne sa vracia k plneniu pracovných povinností. V piatok odslúžil v súkromnej kaplnke svätú omšu a stoloval tiež so svojimi spolupracovníkmi.

Osemdesiatštyriročného pápeža hospitalizovali v Gemelliho nemocnici v Ríme v nedeľu a v ten istý deň ho aj operovali. Zákrok bol plánovaný z dôvodu zúženia hrubého čreva a František ho podstúpil v celkovej anestézii. Pápež, ktorému v mladosti pre infekciu odstránili hornú časť pľúc, okrem toho trpí i ischiasom (zápalom sedacieho nervu), ktorý mu spôsobuje problémy pri chôdzi a státí.

Po spoločnej mariánskej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania Svätý Otec pridal niekoľko aktuálnych výziev a pozdravov:

Solidarita s obyvateľmi Haiti

„Drahí bratia a sestry, v posledných dňoch bola moja modlitba často zameraná na Haiti, po zavraždení prezidenta a zranení jeho manželky.

Pripájam sa k naliehavej výzve biskupov tej krajiny «odložiť zbrane, zvoliť si život, rozhodnúť sa bratsky spoločne žiť v záujme všetkých a v záujme Haiti».

Som nablízku drahému haitskému ľudu; kiež sa zastaví špirála násilia a krajina môže opäť nastúpiť na cestu k pokojnej a svornej budúcnosti.“

Nedeľa mora

Pápež pamätal aj na dnešný tematický deň, venovaný pracovníkom na moriach a oceánoch:  

„Na dnes pripadá «Nedeľa mora», venovaná osobitným spôsobom námorníkom a všetkým, ktorým je more zdrojom práce a živobytia. Modlím sa za nich a povzbudzujem všetkých, aby dbali o oceány a moria. Starajme sa o zdravie morí: žiadne plasty do mora!“

Sv. Benedikt, patrón Európy

Krátky pozdrav venoval pápež aj poľskej púti Rádia Mária do Čenstochovskej svätyne. Potom pripomenul svätca dnešného dňa, sv. Benedikta:

Inzercia

„Dnes sa slávi sviatok sv. Benedikta, opáta a patróna Európy. Objatie nášmu svätému ochrancovi! Blahoželáme benediktínom a benediktínkam na celom svete. A blahoželáme Európe, aby bola jednotná vo svojich zakladajúcich hodnotách.“

Svätý Otec, ktorý sa v predchádzajúcu nedeľu tesne pred svojím presunom do nemocnice rozlúčil po Anjel Pána len krátkym pozdravom „Ciao!“, tentoraz už opäť zaželal všetkým podľa svojho zvyku:

„Všetkým požehnanú nedeľu! Nezabudnite sa za mňa modliť. Dobrú chuť k obedu a dovidenia!“

Celý príhovor pápeža Františka z nemocničného balkóna:

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Som rád, že môžem zachovať nedeľné stretnutie pri Anjel Pána aj tu na poliklinike Gemelli. Ďakujem vám všetkým: cítil som vašu blízkosť a podporu vašich modlitieb. Ďakujem vám zo srdca! Evanjelium, ktoré sa číta pri dnešnej liturgii nám hovorí, že Ježišovi učeníci, ktorých on vyslal, „pomazali olejom veľa chorých a uzdravovali“ (Mk 6,13).

Tento „olej“ v nás evokuje aj sviatosť pomazania chorých, ktorá dáva útechu duchu i telu. Ale tento „olej“ znamená tiež počúvanie, blízkosť, starostlivosť, nežnosť toho, kto sa stará o chorého človeka: je to ako pohladenie, vďaka ktorému sa človek cíti lepšie, utišuje mu bolesť a pozdvihuje ho.

My všetci, skutočne všetci, skôr alebo neskôr potrebujeme toto „pomazanie“ blízkosťou a nehou, a  všetci ho tiež môžeme darovať niekomu druhému v podobe návštevy, telefonátu, podanej ruky tomu, kto potrebuje pomoc. Pripomeňme si, že pri poslednom súde – ako to stojí v Evanjeliu podľa Matúša 25 – jednou z vecí, na ktorú sa nás budú pýtať bude, ako blízko sme boli ku chorým.

V týchto dňoch hospitalizácie v nemocnici som opäť pocítil, aká dôležitá je dobrá zdravotná starostlivosť, prístupná všetkým, tak ako je to v Taliansku a aj v iných krajinách. Zdravotný systém, ktorý je zadarmo a ktorý zaručuje dobrú starostlivosť, dostupnú všetkým. Nestraťme toto vzácne dobro. Treba ho uchovať! A preto je potrebné, aby sme sa všetci angažovali, lebo slúži všetkým a vyžaduje si príspevok všetkých.

Aj v Cirkvi sa niekedy udeje, že sa nejaké zdravotnícke zariadenie kvôli nie práve dobrému vedeniu ocitne v zložitej ekonomickej situácii, a prvá myšlienka, ktorá nás napadne, je predať ho. Ale povolanie v Cirkvi nie je mať peniaze, ale slúžiť, a služba je vždy zadarmo. Nezabudnite na to: treba uchovať bezplatné inštitúcie.

Chcem vyjadriť svoje ocenenie a povzbudenie lekárom a všetkým zdravotníkom a personálu tejto nemocnice i ostatných nemocníc. Pracujú veľa! A modlime sa za všetkých chorých. Tu je so mnou niekoľko chorých detských priateľov... Prečo trpia deti? Prečo trpia deti, to je otázka, ktorá sa dotýka srdca.

Sprevádzajme ich modlitbou a modlime sa za všetkých chorých, najmä za tých, ktorí sú v najťažších stavoch: aby nik nebol ponechaný osamote, aby každý mohol dostať pomazanie vo forme vypočutia, blízkosti, nehy a starostlivosti. Prosme o to na príhovor Panny Márie, našej Matky, ktorá je Uzdravenie nemocných.“

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.