Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. júl 2021, 17:28

Novým generálnym ministrom františkánov je Massimo Fusarelli

Novým generálnym ministrom františkánov je Massimo Fusarelli

foto: fratiminorifrancescani.org

Františkáni si zvolili nového generálneho predstaveného. Američana Michaela Perryho vystrieda na ďalších šesť rokov Talian Massimo Fusarelli. 58-ročný rodák z Ríma bol doteraz na čele františkánskej rehoľnej provincie sv. Bonaventúru v oblasti stredného Talianska. Zároveň pôsobil ako farár vo františkánskej farnosti San Francesco a Ripa v rímskej štvrti Trastevere a vedúci projektu pohostinnosti pre chudobných.

Rád menších bratov - Ordo fratrum minorum, označovaný aj skratkou OFM, zhromaždený na svojej generálnej kapitule v Ríme, si v utorok 13. júla zvolil za generálneho ministra pátra Massima Fusarelliho. 58-ročný rodák z Ríma bol doteraz na čele františkánskej rehoľnej provincie sv. Bonaventúru v oblasti stredného Talianska. Zároveň pôsobil ako farár vo františkánskej farnosti San Francesco a Ripa v rímskej štvrti Trastevere a vedúci projektu pohostinnosti pre chudobných.

Celoživotné rehoľné sľuby zložil brat Massimo Fusarelli v roku 1989 a v tom istom roku prijal aj kňazstvo. Teologické štúdiá z rímskeho Antoniána zavŕšil licenciátom z patristických vied na inštitúte Augustiniánum, rovnako v Ríme. Neskôr pôsobil okrem iného aj v oblasti podporovania povolaní a v základnej i permanentnej študijnej rehoľnej formácii. Podieľal sa na procese zjednocovania františkánskych provincií v severnej časti Talianska.

Z priebehu generálnej kapituly

Páter Massimo Fusarelli bude generálnym ministrom do roku 2027. Po jeho zvolení delegáti generálnej kapituly zároveň poďakovali doterajšiemu generálnemu ministrovi Michaelovi Perrymu za jeho službu, keď počas uplynulého šesťročného obdobia viedol Rád s „veľkou srdečnosťou“ a „bratskou blízkosťou“, ako sa uvádza v tlačovej správe. 67-ročný páter Perry pochádza zo štátu Indiana v USA.

Celkovo 118 delegátov Generálnej kapituly františkánov zasadá v Ríme na pôde Medzinárodného kolégia sv. Vavrinca z Brindisi od 3. do 18. júla. Zastúpené sú prakticky všetky kontinenty. Prítomný je aj páter Francisco Patton, kustód Svätej zeme, ako provinciálny minister františkánov Blízkeho východu. Téma kapituly znie „Obnovme našu víziu. Prijmime našu budúcnosť“. Jej účastníci sa inšpirujú biblickým podnetom z Listu Efezanom: „Prebuď sa, ... a bude ti svietiť Kristus!“ (Ef 5,14).

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.