Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. júl 2021, 11:14

Od piatka do nedele bude Arcidiecézna púť Košickej arcidiecézy v Gaboltove

Od piatka do nedele bude Arcidiecézna púť Košickej arcidiecézy v Gaboltove

foto:tkkbs

Počiatky púte spadajú do roku 1706, keď jágerský arcibiskup Štefan Telekessy vyznačil toto pútnické miesto s milostivým obrazom Panny Márie Škapuliarskej. Hlavnú nedeľnú svätú omšu bude celebrovať košický pomocný biskup Marek Forgáč.  Piatková večerná svätá omša a adorácia bude pod vedením redemptoristu pátra Michala Zamkovského. Prenos z Gaboltova prinesú aj katolícke médiá.

Gaboltov privíta od piatku do nedele Arcidiecéznu púť Košickej arcidiecézy (16. - 18. júla 2021).

Počiatky púte v tejto lokalite spadajú až do r. 1706, kde jágerský arcibiskup Štefan Telekessy vyznačil toto pútnické miesto s milostivým obrazom Panny Márie Škapuliarskej. O počiatkoch Bratstva Panny Márie Karmelskej v Gaboltove sa dozvedáme z kánonickej vizitácie farnosti z roku 1749. Podľa kánonických vizitácií v druhej polovici 18. storočia boli púte integrálnou súčasťou duchovného života veriacich z Gaboltova a blízkeho okolia.

Na gaboltovskom kopci stál pôvodne karmelitánsky kláštor. Karmelitáni tu založili Bratstvo Škapuliarskej Panny Márie. Gaboltov je známy aj tým, že sa tu od roku 1993 koná celoslovenská púť Rómov. Podľa svätovojtešskej tradície cez Gaboltov prechádzal koncom 10. storočia svätý Vojtech. S družinou sa občerstvil pri studničke, nad ktorou bola v roku 997 postavená kaplnka. Jej dnešná podoba je umocnená klasicistickým obrazom, predstavujúcim sv. Vojtecha, ako požehnáva gaboltovský prameň vody v prítomnosti dvoch benediktínskych mníchov.

Starobylej svätovojtešskej tradícii zodpovedá aj gotický kostol sv. Vojtecha z druhej polovice 14. storočia, ktorý bol v roku 1715 barokovo upravený. Pútnici sa do tohto kostola chodia modliť predovšetkým k bočným oltárom, kde sú obrazy čenstochovskej Panny Márie a Panny Márie Karmelskej.

PROGRAM:

Inzercia

Piatok 16. júla 2021:
- 10:00 SVätá omša (celebruje Martin Ceľuch, Farnosť Svätej rodiny, Ohio, súdny vikár Youngstown Diecéza, USA)
Po svätej omši požehnanie svätovojtešského prameňa
- 17:00 Ruženec svetla formou večeradla 
Priamy prenos TV LUX
- 18:00 Svätá omša (celebruje P. Michal Zamkovský, CSsSR)
Priamy prenos TV LUX
- 19:45 Adorácia s piesňami chvál (vedie P. Michal Zamkovský, CSsSR)

Sobota 17. júla 2021:
- 15:00 Hodina Božieho milosrdenstva
- 15:45 Radostný ruženec formou večeradla
- 16:45 Hodinky o Nepoškvrnenom počastí Panny Márie so spevom pútnických piesní
- 17:30 Vešpery
- 18:00 Svätá omša (celebruje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober / spieva zbor z farnosti Gaboltov)
Priamy prenos v Rádiu LUMEN
- 19:30 Adorácia (vedie P. Bystrík Letavay, CSsR, sprevádza skupina Be loved)
- 20:30 Dejiny púti a bratstva sv. Škapuliara v Gaboltove (vojenský dekan Tomáš Huďa)
- 21:30 Svätá omša (vojenský dekan Tomáš Huďa)

Nedeľa 18. júla 2021:
- 7:00 Hodinky o Nepoškvrnenom počatí Panny Márie so spevom pútnických piesní
- 8:00 Svätá omša (celebruje väzenský dekan Peter Halkoci)
- 9:30 Slávnostný ruženec formou večeradla
- 10:30 Slávnostná svätá omša (celebruje košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč / spieva zbor sv. Kataríny z Tarnova)
Priamy prenos v Rádiu LUMEN a TV LUX
Po svätých omšiach požehnanie škapuliarov a prijatie do bratstva Panny Márie pri vonkajšom oltári

Vysluhovanie sviatosti zmierenia - v sobotu od 16:00 a v nedeľu od 8:00. Kvôli epidemiologickej situácii sa bude spovedať len v exteriéri, nie v spovedelniciach. V radoch pri čakaní na svätú spoveď je povinné rúško a dodržiavanie odstupov.

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.