Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
19. júl 2021

Pápežova návšteva na Slovensku

Oltárny kríž pri pápežskej omši v Šaštíne bude z trámov zničeného kostola

Z trámov kostola v Moravskej Novej Vsi, ktorý nedávno zničilo tornádo, vyrobia hlavný kríž na pápežskú omšu v Šaštíne.

Oltárny kríž pri pápežskej omši v Šaštíne bude z trámov zničeného kostola

Zničený kostol v Moravskej Novej Vsi. Foto: TASR/AP

Počas septembrovej návštevy pápeža Františka by mal byť v Šaštíne pred oltárom liturgický kríž vyrobený z trámov strechy zo zničeného kostola v Moravskej Novej Vsi. Potvrdil to pre Svet kresťanstva miestny farár Marián Kalina.

„Momentálne sa to pripravuje, v utorok by mali hasiči trámy na kríž dávať dole,“ hovorí kňaz z farnosti, v ktorej tornádo 24. júna poškodilo dva kostoly. „Potom by sa trámy postupne mali preniesť na Slovensko, kde by to mal architekt, ktorý vyhral súťaž na prípravu pódia pre Svätého Otca, postupne spracovať,“ upresňuje kňaz Kalina.

Kalinu teší, že pápež František sa osobne zaujímal o oblasti na Morave, ktoré postihlo ničivé tornádo. Živel zasiahol najviac obce Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky a Lužice. V Moravskej Novej Vsi a v Hruškách vietor zničil aj katolícke kostoly.

„V rámci toho vyšla od architekta, ktorý pripravuje oltár v Šaštíne, myšlienka, že by pódium mohol zdobiť kríž vyrobený z tohto dreva,“ približuje vznik tejto myšlienky Kalina. Upresňuje, že prvotná informácia, že s nápadom vyrobiť kríž zo zničeného chrámu prišiel pápež František, bola nesprávne interpretovaná.

„Samozrejme, Svätý Otec by mal byť o tom informovaný,“ dodáva rodák zo Žiliny. Túto informáciu zverejnil na sociálnej sieti aj hejtman Juhomoravského kraja Jan Grolich. Takéto symboly považuje za veľmi dôležité.

V září přijede papež František na Slovensko. A při slavnostní bohoslužbě bude nad podiem kříž vyrobený z trámů tornádem...

Uverejnil používateľ Jan Grolich I Hejtman JMK Pondelok 19. júla 2021 Zdieľať

Marián Kalina tiež verí, že pápež František by počas septembrovej návštevy Slovenska mohol požehnať nový trám, ktorý by mal byť vsadený do strechy na kostole v Moravskej Novej Vsi. Túto aktivitu chce kňaz dohodnúť s pomocou Konferencie biskupov Slovenska.

„Je to pre nás vyznamenanie a česť, že my z nášho kostola budeme môcť vyzdobiť pódium, na ktorom bude sláviť svätú omšu pápež František,“ uzavrel farár na Morave.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame