Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2021, 19:10

Sexuálne zneužívanie

Americký biskup mal pred rokmi zneužívať miništranta, teraz stojí pred súdom

Americký biskup mal pred rokmi zneužívať miništranta, teraz stojí pred súdom

Biskup z amerického Manchesteru Anthony Libasci. Foto AP/Jim Cole

Manchesterský biskup Peter Libasci sa v úrade venoval aj obetiam sexuálneho zneužívania. Všetky aktuálne obvinenia odmieta.

Americký biskup Manchesterskej diecézy Peter Anthony Libasci bol obvinený zo sexuálneho zneužívania maloletej osoby. Momentálne čelí 69-ročný biskup vyšetrovaniu na civilnom súde.

Obžaloba v súdnom procese tvrdí, že biskup sa mal zneužívania dopustiť ešte počas kňažskej služby v New Yorku v rokoch 1983 a 1984.

Vyplýva to zo žaloby podanej minulý týždeň na Najvyššom súde v Suffolku v New Yorku.

Obeťou mal byť v tom čase dospievajúci 13-ročný miništrant, ktorý bol študentom školy svätých Cyrila a Metoda v Deer Parku v New Yorku.

V žalobe sa uvádza, že bol na neho vyvíjaný tlak zo strany katolíckej cirkvi, aby obťažovania nenahlasoval, píše denník The Boston Globe. Tento rok sa spomínaná škola zlúčila s katolíckou školou Panny Márie z Guadalupe.

Obeť v súčasnoti požazduje odškodnenie 25-tisíc amerických dolárov, píše manchesterský denník New Hampshire Union Leader. Spoločne s ďalšími webmi dopĺňa, že minulý rok v Spojených štátoch zrušili premlčaciu dobu, ktorá zvýhodňuje práva obetí trestných činov.

Ľudia, ktorí v detstve prežili týranie, tak majú neobmedzenú možnosť podať žalobu na ľudí, o ktorých tvrdia, že ich zneužívali, ale aj na inštitúcie, ktoré týraniu mohli zabrániť, no neurobili tak.

Spoločne s biskupom Libascim je preto v tomto prípade obvinená rovnako farnosť, ako aj škola na Long Islande a rád rehoľnýh sestier sv. Jozefa. Tie totiž spoločne so školou podľa žalobcu mohli zneužívaniu zabrániť.

Biskup obvinenia odmieta

Biskup sa k prípadu verejne nevyjadril, obvinenia však rázne odmieta. Prostredníctvom svojho právnika Michaela Connollyho z kancelárie Hinckley Allen vydal v piatok vyhlásenie, v ktorom uviedol, že obvinenia nie sú pravdivé. Píše o tom bostonský denník.

„Biskup Libasci sa ako rímskokatolícky kňaz viac než 43 rokov venoval službe iným. Za ten čas si získal bezchybnú povesť, keď so všetkými ľuďmi zaobchádzal dôstojne a s rešpektom,“ uvádza sa vo vyhlásení právnika Michaela Connollyho.

„Aj keď má biskup Libasci veľký súcit s obeťami sexuálneho zneužívania, bude proti týmto falošným obvineniam nútený sa brániť súdnou cestou.“

Catholic News Agency sa dožadovala aj ďalších vyjadrení, no diecéza ani 69-ročný biskup na žiadosti nereagovali.

Biskup Libasci sa narodil v roku 1951 v newyorskej štvrti Jackson Heights. Za kňaza ho vysvätili v roku 1978 a biskupom sa stal v roku 2007. Manchesterskú diecézu vedie od septembra 2011. Predtým pôsobil ako pomocný biskup v newyorskom Rockville Centre, v diecéze, kde vykonával aj kňazskú službu.

Na diecéznom úrade v Manchesteri vystriedal v roku 2011 vo funkcii biskupa Johna McCormacka, ktorý sa zaplietol do škandálu so sexuálnym zneužívaním kňazov v Bostone.

Inzercia

Libasci aj naďalej biskupom

Ako uviedol hovorca diecézy Rockville Center Sean Dolan pre Catholic News Agency, keďže sa obvinenia týkajú súčasného diecézneho biskupa, diecéza o obvineniach informovala Svätú stolicu.

Prípad je tak v súlade s normami dokumentu pápeža Františka Vos estes lux mundi o obvinení biskupov postúpený Vatikánu, ktorý ustanoví vedenie vyšetrovania metropolitnému arcibiskupovi, čiže kardinálovi Seánovi Patrickovi O'Malleymu z Bostonu.

Hovorca bostonskej arcidiecézy Terrence Donilon povedal, že zatiaľ žiadne vyšetrovanie -Vos estes - nezačalo a že novinári majú všetky ďalšie otázky položiť priamo Vatikánu.

Biskup Libasci počas homílie v roku 2014. Foto AP/Jim Cole

Ešte v stredu zástupca manchesterskej diecézy Bevin Kennedy uviedol, že biskup Libasci napriek civilnému procesu aj naďalej zostáva biskupom. „V tejto chvíli zostáva jeho postavenie biskupa nezmenené. V tejto chvíli sa jeho status meniť nebude,“ uviedol pre NH Reporter Kennedy.

„Keďže prebieha vyšetrovanie, z dôvodu rešpektovania zúčastnených osôb nebude diecéza v tejto chvíli poskytovať žiadne ďalšie informácie. Informovať bude až v prípade, keď tak bude môcť urobiť,“ povedal Kennedy.

To, že Libasci naďalej zostane biskupom, potvrdila manchesterská diecéza aj pre agentúru Associated Press. Biskupský úrad tvrdí, že o žalobe oboznámil civilné orgány.

„Diecéza v Rockville Center je naďalej odhodlaná pokračovať v práci vytvárať bezpečné prostredie v cirkvi,“ uzatvoril hovorca rockvillskej diecézy Sean Dolan.

Sexuálnym obetiam skôr pomáhal

Biskup Peter Anthony Libasci sa počas svojho pôsobenia na biskupskom úrade stretol s viacerými obeťami zneužívania. Zúčastňoval sa aj na stretnutiach biskupov o predchádzaní zneužívania.

Manchesterská diecéza počas jeho úradovania zverejnila na svojej webovej stránke dokument so zoznamom kňazov, ktorí boli oprávnene obvinení zo zneužívania v období od 50. rokov do roku 2010. Biskup Libasci písal aj o devastácii sexuálneho zneužívania v cirkvi.

„Počul som od mnohých z vás, či už priamo alebo nepriamo, že ste oprávnene nahnevaní, odradení a smutní z toho, že vedenie cirkvi porušilo vašu dôveru a nedokázalo adekvátne chrániť deti, mládež, seminaristov či zraniteľných dospelých,“ napísal Libasci v roku 2018.

„Bolí ma počúvať tieto správy, ale vypočutie týchto ľudí posilnilo moje odhodlanie urobiť všetko, čo bude v mojich silách, aby som zabránil všetkým týmto zlám, a aby sa už nikdy nevyskytovali,“ napísal manchesterský rímskokatolícky biskup o rok neskôr.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Pápež František počas dnešnej modlitby Anjel Pána kritizoval „kultúru vyhadzovania“. Tá nám podľa pápeža hovorí: využijem ťa, kým ťa potrebujem, a keď ma už viac nezaujímaš alebo mi prekážaš, vyhodím ťa. „Takto sa zaobchádza najmä s tými najkrehkejšími: nenarodenými deťmi, starými ľuďmi, ľuďmi v núdzi a znevýhodnenými,“ vyhlásil pápež a vyzval na podporu života. (vaticannews)

pred 6 hodinami

Pápež František v nedeľu odsúdil najnovšiu vlnu násilností na Blízkom východe. Obe strany izraelsko-palestínskeho konfliktu vyzval, aby hľadali mierové riešenie. „Špirála smrti, ktorá sa každým dňom zväčšuje, len uzatvára tých pár zábleskov dôvery, ktoré medzi týmito dvoma národmi existujú,“ povedal pápež po tradičnej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra. (tasr)

28. január 2023, 19:42

„U nikoho z cirkevných predstaviteľov ani z tých katolíkov, ktorí majú určitý rešpekt v spoločnosti, nebol ani náznak podporovania Andreja Babiša alebo odporu voči Petrovi Pavlovi, ale naopak, napríklad biskup Malý alebo biskup Holub ho verejne podporili. Ja som ho podporil tiež,“ povedal teológ a kňaz Tomáš Halík pre denník Postoj. Podľa neho by cirkev mala vstúpiť do vecí, pri ktorých ide o zásadné morálne hodnoty, čo bol aj tento prípad.

28. január 2023, 12:22

Pápež František nebude vypovedať v súdnom procese o hospodárení Štátneho sekretariátu v kauze londýnskej nehnuteľnosti, čo sa dalo predvídať napriek tomu, že niektorí z obžalovaných by to chceli. Zrejme nebude medzi svedkov predvolaný ani štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Vyplýva to z posledných dvoch pojednávaní, ktoré sa konali v januári. Aj po 43. a 44. pojednávaní v kauze stále vyvstáva otázka, akým spôsobom a do akej miery bol o kauze informovaný pápež, o čom vypovedajú niektorí svedkovia. (aci stampa)

27. január 2023, 16:59

Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)

Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.

Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
27. január 2023, 14:29

Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia.  (grkatpo.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.