Pápež hľadá ľudí, ktorí žijú na konci sveta, hovoria košickí saleziáni

Sídlisko Luník IX. v Košiciach. Foto TASR/Milan Kapusta
„Prekvapil aj nás, že prichádza aj k nám a prichádza aj na Luník IX. Rómovia často žijú oddelene od ostatných, akoby tak na konci dediny, na konci mesta, a Svätý Otec prichádza, aby tieto rozdelenia umenšoval, aby vytváral mosty.“
Pápež František hľadá počas svojho pontifikátu tie konce sveta a ľudí, ktorí žijú na konci sveta. Uviedol to direktor štvorčlennej saleziánskej komunity na Luníku IX v Košiciach don Peter Veselský, kde zavíta Svätý Otec 14. septembra.
„Keď som sa dozvedel, že Svätý Otec príde na Slovensko, do Košíc a zvlášť na Luník IX, tak som si spomenul na to, ako v deň jeho vyvolenia za pápeža povedal, že otcovia kardináli museli zájsť až na koniec sveta, aby tam našli toho, ktorý bude pápežom,“ uviedol Veselský. A teraz tento pápež z konca sveta podľa jeho slov hľadá počas svojho pontifikátu tie konce sveta, hľadá ľudí, ktorí žijú na konci sveta.
„A tak prekvapil aj nás, že prichádza aj k nám a prichádza aj na Luník IX. Rómovia často žijú oddelene od ostatných, akoby tak na konci dediny, na konci mesta, a Svätý Otec prichádza, aby tieto rozdelenia umenšoval, aby vytváral mosty," poznamenal Veselský. Ako dodal, aby sa aj Rómovia cítili súčasťou spoločnosti a súčasťou Cirkvi.
Od roku 2008 medzi Rómami na Luníku IX v Košiciach pôsobia Saleziáni dona Bosca. Podľa vyjadrenia Petra Bešenyeia, saleziánskeho delegáta pre pastoráciu Rómov, v prípade priaznivých pandemických opatrení sa očakáva účasť niekoľko tisíc Rómov z celého Slovenska.
Pápež František na septembrovej návšteve Slovenska navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca. Vyplýva to z programu návštevy.

Presný program septembrovej návštevy pápeža Františka na Slovensku je už známy.
Dnes treba vedieť
„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktoré pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.
Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia...“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)
Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.
Generálna sekretárka nemeckej biskupskej konferencie Beate Gillesová vraví, že v rámci cirkvi v Európe existujú veľmi odlišné pohľady na možné reformy. Dodala, že spoločný prienik je niekedy ďalej ako s ľuďmi mimo cirkvi. Uviedla to počas aktuálneho synodálneho stretnutia v Prahe. (kathpress)
Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)
Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...
Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
Kardinál Joseph Zen, väznený katolícky mediálny magnát Jimmy Lai a štyria ďalší hongkonskí prodemokratickí lídri sú nominovaní na Nobelovu cenu za mier. Navrhli ich členovia komisie pre Čínu amerického Kongresu. (cna)
Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)
Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).