Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2021, 18:55

Anjel Pána

Dialóg mladých so seniormi hýbe dejiny vpred

Dialóg mladých so seniormi hýbe dejiny vpred

Pápež František vedie príhovor z balkóna svojej pracovne. Foto AP/Riccardo De Luca

Pápež František v príhovore vyprosoval Božie požehnanie pre Olympijské hry v Tokiu s prianím, aby boli v čase pandémie „znamením nádeje“ a „všeobecného bratstva v duchu zdravého súťaženia“. Pápež vyjadril aj solidaritu Číne, postihnutej záplavami.

„Nech sa starí ľudia stretávajú s mladými a nech sa zhovárajú, debatujú. A šťastní z toho budú všetci.“ Túto výzvu adresoval svetu pápež František v nedeľu 25. júla, ktorá sa v Cirkvi slávila ako 1. svetový deň starých rodičov a seniorov.

Vyprosoval Božie požehnanie pre Olympijské hry v Tokiu s prianím, aby boli v dobe pandémie „znamením nádeje“ a „všeobecného bratstva v duchu zdravého súťaženia“. Pápež vyjadril aj solidaritu Číne, postihnutej záplavami. Prinášame plné znenie príhovoru.

Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána sa Svätý Otec v úvodnom príhovore z okna Apoštolského paláca sústredil na evanjeliové posolstvo Ježišovho nasýtenia zástupov z nezištne darovaných zopár chlebov a rýb. Zdôraznil, že v evanjeliu sa nekladie dôraz na aspekt rozmnoženia, ale na postoj podelenia sa, ktorý umožňuje opravdivý Boží zázrak:

„Pán môže urobiť veľa i s málom, ktoré mu dáme k dispozícii. Bolo by pekné každý deň sa spýtať: „Čo dnes prinášam Ježišovi?“ On môže urobiť veľa s našou modlitbou, s našimi prejavmi bratskej lásky voči ostatným, ba aj s našou biedou odovzdanou jeho milosrdenstvu. Dajme naše maličkosti Ježišovi, a on robí zázraky. Bohu sa páči takto konať: on robí veľké veci na základe malých, tých nezištných.“

Ak sa delíš, Boh to znásobuje

Samotné rozmnožovanie hmotných vecí nerieši problémy, ak chýba podelenie sa, pripomenul pápež František a citoval údaj, že každý deň takmer sedemtisíc detí pod päť rokov zomiera vo svete z dôvodu podvýživy:

„Zoči-voči takýmto škandalóznym skutočnostiam sa Ježiš aj na nás obracia s pozvaním podobným tomu, aké pravdepodobne dostal aj ten chlapec z Evanjelia, ktorý nemá meno a v ktorom sa môžeme nájsť my všetci:  ‚Odvahu, daruj to málo, čo máš, tvoje talenty, tvoje vlastníctvo, daj to k dispozícii Ježišovi a bratom. Neboj sa, nič nevyjde nazmar, pretože ak sa delíš, Boh to znásobuje. Zažeň falošnú skromnosť pocitu vlastnej nehodnosti, a dôveruj. Ver v lásku, ver v moc služby, ver v silu nezištnosti’.“

Po spoločnej modlitbe a udelení apoštolského požehnania sa Svätý Otec pripojil niekoľko myšlienok a výziev. Najviac priestoru venoval významu slávenia Svetového deň starých rodičov a seniorov, ktorý on sám zaviedol a slávi sa po prvý raz.

Na námestí sv. Petra boli pri modlitbe Anjel Pána prítomní aj veriaci, ktorí predpoludním vo Vatikánskej bazilike slávili svätú omšu určenú osobitne pre starých rodičov a vnúčatá. Predsedal jej arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, v zastúpení Svätého Otca, ktorý je ešte v rekonvalescencii po operácii a v jeho mene predniesol aj pripravenú homíliu.

Inzercia

Čo má strom v korune, je z toho, čo má pod zemou

„Drahí bratia a sestry, práve sme slávili liturgiu pri príležitosti Prvého svetového dňa starých rodičov a seniorov. Zatlieskajme všetkým starkým, všetkým! Starí rodičia i vnúčatá, mladí a starí spoločne ukázali jednu z krásnych tvárí Cirkvi a dali najavo puto medzi generáciami.

Pozývam sláviť tento Deň v každom spoločenstve a ísť navštíviť starých rodičov a osamelejších starých ľudí a odovzdať im môj odkaz, inšpirovaný Ježišovým prísľubom: „Ja som s tebou po všetky dni“. Vyprosujem od Pána, aby tento sviatok pomohol nám, vekom pokročilejším, odpovedať na jeho povolanie v tejto fáze života, a aby ukázal spoločnosti hodnotu prítomnosti starých rodičov a seniorov, predovšetkým uprostred tejto „skartačnej kultúry“.

 Starí ľudia potrebujú mladých a mladí potrebujú starých: potrebujú debatovať, potrebujú sa stretávať! Starí rodičia majú tú miazgu dejín, ktorá sa vzlína a dáva silu stromu, ktorý rastie. Prichádzajú mi na myseľ – myslím, že som to už niekedy citoval – tie slová istého básnika: „Všetko, čo má strom v korune, je z toho, čo má pod zemou“.

Bez dialógu medzi mladými a seniormi sa dejiny nehýbu vpred, život nenapreduje: toto treba obnoviť, je to výzva pre našu kultúru. Starí ľudia majú právo snívať pozerajúc na mladých, a mladí majú právo na odvahu proroctva, čerpajúc miazgu od starých. Prosím vás o toto: nech sa starí ľudia stretávajú s mladými a nech sa zhovárajú, debatujú. A šťastní z toho budú všetci.“

Solidarita s Čínou a požehnanie pre Olympijské hry 

Pápež František ďalej reagoval na živelnú pohromu s tragickými následkami v Číne: „V uplynulých dňoch prívalové dažde zasiahli mesto Zhengzhou a provinciu Henan v Číne, a spôsobili ničivé záplavy. Modlím sa za obete a ich rodiny a vyjadrujem svoju blízkosť a solidaritu všetkým, ktorí trpia následkami tejto pohromy.“

Svätý Otec venoval myšlienku aj Letnej olympiáde v Tokiu, ktorá sa kvôli pandémii koná za mimoriadnych opatrení a bez divákov:

„V piatok sa začali v Tokiu 32. olympijské hry. Nech sú v tejto dobe pandémie tieto hry znamením nádeje, znamením všeobecného bratstva v duchu zdravého súťaženia. Nech Boh žehná organizátorov, športovcov a všetkých, ktorí spolupracujú na tomto veľkom športovom sviatku!“

Celý príhovor pápeža Františka v nedeľu 25. júla:
Drahí bratia a sestry, dobrý deň!
Evanjelium dnešnej nedele rozpráva známu epizódu o rozmnožení chlebov a rýb, ktorými Ježiš utíši hlad asi päťtisíc osôb, ktoré ho prišli počúvať (porov. Jn 6,1-15). Je zaujímavé vidieť, ako sa tento zázrak udeje: Ježiš nevytvára chlieb a ryby z ničoho, nie, pracuje s tým, čo mu priniesli učeníci. Jeden z nich hovorí: „Je tu chlapec, ktorý má päť jačmenných chlebov a dve ryby. Ale čo je to pre toľkých!?“ (v. 9). Je toho málo, je to nič, ale Ježišovi to stačí.
Skúsme sa teraz vcítiť do pozície toho chlapca. Učeníci ho žiadajú, aby sa podelil so všetkým, čo má na jedenie. Zdá sa to nezmyselný návrh, ba až nespravodlivý. Prečo oberať jednu osobu, a to ešte chlapca, o to, čo si doniesol z domu a na čo má právo nechať si to pre seba? Prečo brať niekomu to, čo aj tak nestačí pre nasýtenie všetkých? Ľudsky vzaté je to nelogické. Ale nie pre Boha. Práve naopak. Práve vďaka tomu malému a nezištnému, a preto i hrdinskému daru, Ježiš môže nasýtiť všetkých.
Je to pre nás veľká lekcia. Hovorí nám, že Pán môže urobiť veľa i s málom, ktoré mu dáme k dispozícii. Bolo by pekné každý deň sa spýtať: „Čo dnes prinášam Ježišovi?“. On môže urobiť veľa s našou modlitbou, s našimi prejavmi bratskej lásky voči ostatným, ba aj s našou biedou odovzdanou jeho milosrdenstvu. Dajme naše maličkosti Ježišovi, a on robí zázraky. Bohu sa páči takto konať: on robí veľké veci na základe malých, tých nezištných.
Všetky veľké postavy z Biblie – od Abraháma k Márii, až po toho chlapca z dnešného Evanjelia – ukazujú túto logiku maličkosti a daru. Logika dávania je veľmi odlišná od tej našej. My sa snažíme zhromažďovať a zväčšovať to, čo máme; Ježiš ale od nás žiada dávať, zmenšovať to. My máme radi, keď sa k veciam pridáva, páčia sa nám prídavky; Ježišovi sa páči odnímanie, odobrať z niečoho, aby to bol dar ostatným. My chceme pre seba znásobovať; Ježiš si cení to, keď sa o veci delíme s inými, keď sa podelíme.
Je zaujímavé, že v evanjeliových príbehoch o rozmnožení chleba sa nikdy neobjavuje sloveso „rozmnožiť“. Namiesto toho sú použité slovesá opačného významu: „lámať“, „dávať“, „rozdávať“ (porov. v. 11; Mt 14,19; Mk 6,41; Lk 9,16). No nepoužíva sa sloveso „rozmnožovať“. Tým pravým zázrakom, hovorí Ježiš, nie je rozmnoženie, ktoré vedie k vystatovačnosti a moci, ale delenie, podelenie sa, ktoré zväčšuje lásku a dovoľuje Bohu uskutočňovať zázraky. Pokúsme sa viac deliť s ostatnými, skúsme ísť touto cestu, ktorú nás učí Ježiš.
Ani dnes rozmnožovanie hmotných vecí nerieši problémy bez spravodlivého podelenia sa. Narážam na tragédiu hladu, ktorá sa týka zvlášť tých najmenších. Bolo oficiálne vyrátané, že každý deň takmer sedemtisíc detí pod päť rokov zomiera vo svete z dôvodu podvýživy, lebo nemajú to najdôležitejšie pre život. Zoči-voči takýmto škandalóznym skutočnostiam sa Ježiš aj na nás obracia s pozvaním podobným tomu, aké pravdepodobne dostal aj ten chlapec z Evanjelia, ktorý nemá meno a v ktorom sa môžeme nájsť my všetci:
„Odvahu, daruj to málo, čo máš, tvoje talenty, tvoje vlastníctvo, daj to k dispozícii Ježišovi a bratom. Neboj sa, nič nevyjde nazmar, pretože ak sa delíš, Boh to znásobuje. Zažeň falošnú skromnosť pocitu vlastnej nehodnosti, a dôveruj. Ver v lásku, ver v moc služby, ver v silu nezištnosti.“
Panna Mária, ktorá odpovedala „áno“ na tú neslýchanú ponuku od Boha, nech nám pomáha otvoriť si srdce na Pánove pozvania a na potreby druhých.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk, ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktorú pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred 2 hodinami

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred 3 hodinami

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 5 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 21 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 22 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 22 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.