Anjel Pána
Dialóg mladých so seniormi hýbe dejiny vpred

Pápež František vedie príhovor z balkóna svojej pracovne. Foto AP/Riccardo De Luca
Pápež František v príhovore vyprosoval Božie požehnanie pre Olympijské hry v Tokiu s prianím, aby boli v čase pandémie „znamením nádeje“ a „všeobecného bratstva v duchu zdravého súťaženia“. Pápež vyjadril aj solidaritu Číne, postihnutej záplavami.
„Nech sa starí ľudia stretávajú s mladými a nech sa zhovárajú, debatujú. A šťastní z toho budú všetci.“ Túto výzvu adresoval svetu pápež František v nedeľu 25. júla, ktorá sa v Cirkvi slávila ako 1. svetový deň starých rodičov a seniorov.
Vyprosoval Božie požehnanie pre Olympijské hry v Tokiu s prianím, aby boli v dobe pandémie „znamením nádeje“ a „všeobecného bratstva v duchu zdravého súťaženia“. Pápež vyjadril aj solidaritu Číne, postihnutej záplavami. Prinášame plné znenie príhovoru.
Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána sa Svätý Otec v úvodnom príhovore z okna Apoštolského paláca sústredil na evanjeliové posolstvo Ježišovho nasýtenia zástupov z nezištne darovaných zopár chlebov a rýb. Zdôraznil, že v evanjeliu sa nekladie dôraz na aspekt rozmnoženia, ale na postoj podelenia sa, ktorý umožňuje opravdivý Boží zázrak:
„Pán môže urobiť veľa i s málom, ktoré mu dáme k dispozícii. Bolo by pekné každý deň sa spýtať: „Čo dnes prinášam Ježišovi?“ On môže urobiť veľa s našou modlitbou, s našimi prejavmi bratskej lásky voči ostatným, ba aj s našou biedou odovzdanou jeho milosrdenstvu. Dajme naše maličkosti Ježišovi, a on robí zázraky. Bohu sa páči takto konať: on robí veľké veci na základe malých, tých nezištných.“
Ak sa delíš, Boh to znásobuje
Samotné rozmnožovanie hmotných vecí nerieši problémy, ak chýba podelenie sa, pripomenul pápež František a citoval údaj, že každý deň takmer sedemtisíc detí pod päť rokov zomiera vo svete z dôvodu podvýživy:
„Zoči-voči takýmto škandalóznym skutočnostiam sa Ježiš aj na nás obracia s pozvaním podobným tomu, aké pravdepodobne dostal aj ten chlapec z Evanjelia, ktorý nemá meno a v ktorom sa môžeme nájsť my všetci: ‚Odvahu, daruj to málo, čo máš, tvoje talenty, tvoje vlastníctvo, daj to k dispozícii Ježišovi a bratom. Neboj sa, nič nevyjde nazmar, pretože ak sa delíš, Boh to znásobuje. Zažeň falošnú skromnosť pocitu vlastnej nehodnosti, a dôveruj. Ver v lásku, ver v moc služby, ver v silu nezištnosti’.“
Po spoločnej modlitbe a udelení apoštolského požehnania sa Svätý Otec pripojil niekoľko myšlienok a výziev. Najviac priestoru venoval významu slávenia Svetového deň starých rodičov a seniorov, ktorý on sám zaviedol a slávi sa po prvý raz.
Na námestí sv. Petra boli pri modlitbe Anjel Pána prítomní aj veriaci, ktorí predpoludním vo Vatikánskej bazilike slávili svätú omšu určenú osobitne pre starých rodičov a vnúčatá. Predsedal jej arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, v zastúpení Svätého Otca, ktorý je ešte v rekonvalescencii po operácii a v jeho mene predniesol aj pripravenú homíliu.
Čo má strom v korune, je z toho, čo má pod zemou
„Drahí bratia a sestry, práve sme slávili liturgiu pri príležitosti Prvého svetového dňa starých rodičov a seniorov. Zatlieskajme všetkým starkým, všetkým! Starí rodičia i vnúčatá, mladí a starí spoločne ukázali jednu z krásnych tvárí Cirkvi a dali najavo puto medzi generáciami.
Pozývam sláviť tento Deň v každom spoločenstve a ísť navštíviť starých rodičov a osamelejších starých ľudí a odovzdať im môj odkaz, inšpirovaný Ježišovým prísľubom: „Ja som s tebou po všetky dni“. Vyprosujem od Pána, aby tento sviatok pomohol nám, vekom pokročilejším, odpovedať na jeho povolanie v tejto fáze života, a aby ukázal spoločnosti hodnotu prítomnosti starých rodičov a seniorov, predovšetkým uprostred tejto „skartačnej kultúry“.
Starí ľudia potrebujú mladých a mladí potrebujú starých: potrebujú debatovať, potrebujú sa stretávať! Starí rodičia majú tú miazgu dejín, ktorá sa vzlína a dáva silu stromu, ktorý rastie. Prichádzajú mi na myseľ – myslím, že som to už niekedy citoval – tie slová istého básnika: „Všetko, čo má strom v korune, je z toho, čo má pod zemou“.
Bez dialógu medzi mladými a seniormi sa dejiny nehýbu vpred, život nenapreduje: toto treba obnoviť, je to výzva pre našu kultúru. Starí ľudia majú právo snívať pozerajúc na mladých, a mladí majú právo na odvahu proroctva, čerpajúc miazgu od starých. Prosím vás o toto: nech sa starí ľudia stretávajú s mladými a nech sa zhovárajú, debatujú. A šťastní z toho budú všetci.“
Solidarita s Čínou a požehnanie pre Olympijské hry
Pápež František ďalej reagoval na živelnú pohromu s tragickými následkami v Číne: „V uplynulých dňoch prívalové dažde zasiahli mesto Zhengzhou a provinciu Henan v Číne, a spôsobili ničivé záplavy. Modlím sa za obete a ich rodiny a vyjadrujem svoju blízkosť a solidaritu všetkým, ktorí trpia následkami tejto pohromy.“
Svätý Otec venoval myšlienku aj Letnej olympiáde v Tokiu, ktorá sa kvôli pandémii koná za mimoriadnych opatrení a bez divákov:
„V piatok sa začali v Tokiu 32. olympijské hry. Nech sú v tejto dobe pandémie tieto hry znamením nádeje, znamením všeobecného bratstva v duchu zdravého súťaženia. Nech Boh žehná organizátorov, športovcov a všetkých, ktorí spolupracujú na tomto veľkom športovom sviatku!“
Dnes treba vedieť
„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk, ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktorú pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.
Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia,“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)
Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.
Generálna sekretárka nemeckej biskupskej konferencie Beate Gillesová vraví, že v rámci cirkvi v Európe existujú veľmi odlišné pohľady na možné reformy. Dodala, že spoločný prienik je niekedy ďalej ako s ľuďmi mimo cirkvi. Uviedla to počas aktuálneho synodálneho stretnutia v Prahe. (kathpress)
Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)
Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...
Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
Kardinál Joseph Zen, väznený katolícky mediálny magnát Jimmy Lai a štyria ďalší hongkonskí prodemokratickí lídri sú nominovaní na Nobelovu cenu za mier. Navrhli ich členovia komisie pre Čínu amerického Kongresu. (cna)
Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)
Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).