Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. 11. 2015, 14:07

Akých biskupov budeme mať na budúcej ad limina (Vatikánska sedma)

Stačí si porovnať fotografie účastníkov ad limina apostolorum v rokoch 2007 a 2015, aby bolo jasné, ako veľmi sa zmenili slovenskí biskupi počas uplynulých rokov. Nepribudli len šediny a vrásky, ale aj úplne nové tváre. A naopak, niektoré ubudli.

Akých biskupov budeme mať na budúcej ad limina (Vatikánska sedma)


Slovenskí biskupi v súčasnosti (hore) a pred ôsmimi rokmi (dole). Foto – TKKBS/Peter Zimen

Obaja bývalí predsedovia Konferencie biskupov Slovenska – spišský biskup František Tondra a banskobystrický biskup Rudolf Baláž – sú už niekoľko rokov mŕtvi. Medzi zosnulými sú už aj dvaja rožňavskí biskupi – Eduard Kojnok a Vladimír Filo.

Do dôchodku odišli obaja bývalí arcibiskupi metropoliti – bratislavsko-trnavský Ján Sokol aj košický Alojz Tkáč. Pred mesiacom sa k nim prekvapivo pridal aj spišský pomocný biskup Andrej Imrich.

Všetci spomenutí prijali biskupskú vysviacku v krátkom, ale dramatickom rozpätí rokov 1988 – 1992. Spomedzi prvých ponovembrových biskupov ostali v službe už len traja – košický arcibiskup Bernard Bober, košický eparcha Milan Chautur (v čase biskupskej vysviacky mal len 34 rokov) a vojenský ordinár František Rábek.

Biskupi pre nasledujúce desaťročie

Na miesta zosnulých a emeritných rímskokatolíckych biskupov v posledných rokoch nastúpili ich niekdajší pomocní biskupi. Sedem z ôsmich diecéz dnes vedú biskupi, ktorí sa na ad limina v roku 2007 zúčastnili ako pomocní (Zvolenský, Orosch, Galis, Chovanec, Bober, Sečka, Stolárik).

V nezmenenej pozícii do Ríma pricestovali len prešovský eparcha Ján Babjak, ktorý sa medzitým stal aj metropolitom, nitriansky biskup Viliam Judák a vojenský ordinár František Rábek.

Špecifická je situácia košického eparchu Chautura, ktorý bol na čele diecézy aj pred ôsmimi rokmi, ale z Košického exarchátu sa medzičasom stala eparchia.

Úplnými nováčikmi tohtoročnej púte bol bratislavský eparcha Peter Rusnák, bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko a prešovský pomocný biskup Milan Lach.

Priemerný vek slovenských biskupov je dnes 60 rokov. Najstarším je vojenský ordinár Rábek (67 rokov), najmladším Milan Lach (42 rokov). Keďže biskup je podľa kánonického práva povinný vzdať sa funkcie vo veku 75 rokov, väčšina súčasných biskupov bude viesť svoje diecézy viac ako desaťročie. Pravda, ak sa nestane nič mimoriadne.

Znamená to, že na spoločnej fotografii z budúcej ad limina apostolorum bude ešte viac sivých vlasov a vrások, ale o to menej nových tvárí.

Rehoľníčky majú novú šéfku

Menia sa nielen hlavy diecéz, ale aj rehoľníkov. Po tom, čo si nového šéfa zvolila Konferencia vyšších rehoľných predstavených, došlo k zmene aj na čele Konferencie vyšších predstavených ženských reholí. Novou predsedníčkou sa stala saleziánka Jana Kurkinová, ktorá nahradila Magdalénu Sumilasovú z Kongregácie školských sestier svätého Františka. Rozhodlo o tom plenárne zasadanie 47 predstavených slovenských ženských reholí. 

Jednou vetou

Pápež František odsúdil teroristické útoky v Paríži.   

Vatikán začal vyšetrovať dvoch talianskych novinárov kvôli spáchaniu trestného činu šírenia dôverných správ a dokumentov, ktoré zverejnili vo svojich knihách.

Pápež absolvoval apoštolskú cestu do talianskych miest Florencia a Prato.

V jednom z najväčších utečeneckých táborov v irackom Kurdistane posvätili nový katolícky kostol.

V Lateránskej bazilike pápež František vysvätil nového pomocného biskupa Rímskej diecézy.

Dominikáni začali sláviť jubilejný rok, ktorým si pripomínajú 800. výročie založenia rehole.

Pápež František počas týždňa prijal poľského prezidenta Andrzeja Dudu a prezidenta Bosny a Hercegoviny Dragana Čovića.  

Odporúčame