Homozväzky
Vo Francúzsku požehnali prvý zväzok dvoch duchovných rovnakého pohlavia
Návrh na požehnávanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia schválila tamojšia protestantská biskupská synoda v roku 2015.
Zjednotená protestantská cirkev vo Francúzsku (EPUdF) minulú sobotu prvýkrát požehnala zväzok dvoch duchovných rovnakého pohlavia - ide o manželstvo dvojice mladých žien, ktoré sú na začiatku svojej kňazskej kariéry v cirkvi.
Návrh na požehnávanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia schválila biskupská synoda EPUdF v roku 2015.
K tomuto rozhodnutiu cirkvi došlo dva roky po tom, ako francúzska vláda aj napriek protestom podporovaným katolíckou cirkvou povolila manželstvá gejov a lesieb.
Synoda EPUdF, ktorá vznikla v roku 2012 zlúčením francúzskej luteránskej a reformovanej cirkvi, vtedy zároveň schválila, aby o tom, či takéto požehnanie udeliť, mohli rozhodovať pastori v jednotlivých farnostiach.
Jean-Francois Breyne, ktorý v sobotu vykonal obrad požehnania v protestantskom chráme Temple de Maguelone v Montpellier, v rozhovore pre spravodajský web France Info pripomenul, že manželstvá ľudí rovnakého pohlavia v protestantskej cirkvi existujú a "je to realita, ktorá sa vyvíja dosť rýchlo".
Podľa jednej z neviest, Agnes Kauffmannovej, je požehnanie jej manželského zväzku dôležité aj pre samotnú cirkev a je významným symbolom.
Jej partnerka Émiline Daudéová sa zasa domnieva, že ľudia z komunity LGBT "musia vidieť iných angažovaných ľudí z tohto prostredia, a to aj v rámci cirkví".
Tieto dve ženy vo veku 31 a 33 rokov sú na začiatku svojej kariéry duchovných.
Zatiaľ čo heterosexuálne manželstvá sú pre protestantských kňazov už dávno štandardom, rozhodnutie cirkevnej synody EPUdF z roku 2015, ktoré duchovným povolilo aj uzavretie zväzku s osobou rovnakého pohlavia, zostáva kontroverzné a ponecháva voľnosť pri uplatňovaní tohto pravidla.
"Nie je to ani právo, ani povinnosť," píše sa v texte vyhlásenia synode v meste Sete. Dodáva sa v ňom, že si ho nemožno vynútiť "od nijakej farnosti a od žiadneho farára".
Zmena pravidla nasledovala po dvojročných diskusiách v cirkvi, uviedol hovorca EPUdF Daniel Cassou. "Stále je to citlivá vec," povedal agentúre AFP.
Pokiaľ ide o manželstvo, protestantská teológia neuznáva sviatosť - tou je iba krst a Večera Pánova -, ale heterosexuálnym i homosexuálnym párom udeľuje po civilnom obrade svoje požehnanie.
Po Ľudovej evanjelickej misii je EPUdF druhou protestantskou cirkvou vo Francúzsku, ktorá praktizuje toto "liturgické gesto", spresnila AFP.
Podľa Daniela Cassoua, pastora a komunikačného manažéra pre EPUdF, súhlas na požehnanie zväzkov ľudí rovnakého pohlavia dalo po celom svete asi 30 protestantských cirkví, dodal France Info.
Protestanti sú po katolicizme druhou najväčšou vetvou kresťanstva na svete. Katolícka cirkev vyžaduje, aby kňazi žili v celibáte a nedovoľuje sobáš - bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu.
Dnes treba vedieť
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI
František v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František absolvoval šesťdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu.
- Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie.
- Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost.
- Zosnulého kardinála Georgea Pella pochovali v katedrále v Sydney.
- Hongkonského kardinála Josepha Zena museli hospitalizovať pre ťažkosti s dýchaním.
- Mel Gibson pripravuje pokračovanie úspešného filmu Umučenie Krista.
Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod.
Južný Sudán
Skupina katolíkov kráčala deväť dní, aby sa stretla s pápežom Františkom
Pútnici prekonali približne 300 kilometrov. Spolu s nimi kráčal aj 45-ročný biskup, ktorý sa pred časom stal obeťou atentátu.
V Etiópii došlo k ďalšiemu útoku na kresťanský chrám
Incident sa zrejme odohral na pozadí rozkolu v Etiópskej pravoslávnej cirkvi, ktorej biskupi v štáte Oromia - najľudnatejšom v Etiópii - vytvorili vlastnú synodu.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- že v najmladšej krajine sveta privítal pápeža najmladší biskup,
- čo Františkovi odkázal juhosudánsky minister,
- kedy sa v kinách objaví nový film o Ježišovi od Mela Gibsona.
Novou generálnou sekretárkou Slovinskej biskupskej konferencie sa stala saleziánka Marija Šimenc. Vystriedala františkána Tadeja Strehovca, ktorý túto funkciu zastával od roku 2013. (druzina.si)
Nedávna výzva pápeža Františka na dekriminalizáciu homosexuálov sa v Južnom Sudáne stala terčom kritiky. „Ak sem príde a povie nám, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia, homosexualita sú legálne, odpovieme nie,“ reagoval minister informácií Michael Makuei Lueth. Južný Sudán, kde sa pápež momentálne nachádza, patrí medzi 70 krajín sveta, kde sú homosexuálne skutky trestné.
Rozdiely vyjadrujú nekonečnú kreativitu Boha, povedal počas Národných modlitebných raňajok americký prezident Joe Biden. Prítomných demokratov a republikánov vyzval, aby sa hádali ako o život, ale potom boli schopní ísť spolu na obed. Hlavnými rečníkmi na tradičnom podujatí bol dočasný prezident Národnej rady cirkví Vashti McKenzie a brooklynský pastor Jim Cymbala. (religion news)
Vo veku 92 rokov zomrel grécky pravoslávny metropolita Zizoulas, jedna z najvýraznejších ekumenických osobností. Dlhodobo zastupoval Konštantínopolský patriarchát v dialógu s Katolíckou cirkvou, v roku 2015 spolu s kardinálom Turksonom prezentoval Františkovu encykliku Laudato Si’. (aci stampa)