Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. júl 2021, 08:57

V pondelok si Francúzsko pripomenulo piate výročie vraždy kňaza Jacquesa Hamela

V pondelok si Francúzsko pripomenulo piate výročie vraždy kňaza Jacquesa Hamela

foto: archív TASR/AP

Kňaz diecézy Rouen bol vo veku 85 rokov barbarsky zabitý islamistickými extrémistami priamo pri oltári počas slávenia svätej omše. Bol jednoduchým kňazom na dôchodku a jeho posledné slová boli: „Odíď, Satan!“ So súhlasom pápeža Františka sa po jeho zabití otvoril proces blahorečenia.

„Bol mučeníkom“, povedal Svätý Otec v homílii pri svätej omši, ktorú slávil v Dome sv. Marty 14. septembra 2016, na sviatok Povýšenia Svätého kríža, necelé dva mesiace po krvavej udalosti. Bolo to za prítomnosti rodinných príslušníkov otca Jacquesa Hamela a pútnikov z Normandie pod vedením arcibiskupa Rouenu, Mons. Dominiquea Lebruna.

Ako vtedy uviedol pápež František, otec Hamel „dal svoj život v rovnakej obete ako Ježiš na oltári, a odtiaľ obvinil páchateľa prenasledovania: «Odíď, Satan!» ... Nech nám všetkým tento príklad odvahy pomáha kráčať vpred bez strachu.“

Diecézna fáza procesu blahorečenia otca Jacquesa Hamela sa skončila v marci 2019 a teraz ju skúma Kongregácia pre kauzy svätých. Rozsiahly spis vtedy prinieslo do Ríma 40 mladých ľudí z diecézy, spolu s kňazmi a biskupom Lebrunom.

Otca Jacquesa Hamela zabili dvaja muži samozvaného Islamského štátu 26. júla 2016 v Kostole sv. Štefana v Saint-Étienne-du-Rouvray neďaleko Rouenu. Arcibiskup Rouenu a prímas Normandie Mons. Dominique Lebrun pri príležitosti piateho výročia poskytol rozhovor pre Vatikánsky rozhlas. Spomenul v ňom dve špecifiká:

„Predovšetkým je to po prvýkrát bez jedného z prvých svedkov tejto tragédie, ktorý prednedávnom opustil túto zem. Hodnota svedectva nie je len pre súdny proces, ale pre celý život. To, čo sa stalo, vedie k zaangažovaniu celé kresťanské spoločenstvo, ktoré je svedkom mučeníctva voči spoločenstvu.

Druhým špecifikom je, že súdny proces v rámci francúzskeho štátu ešte stále prebieha. Štyri osoby sú vyšetrované pre spoluúčasť na vražde a pojednávanie sa uskutoční vo februári budúceho roka. Takže sme ešte stále uprostred diania, v bolesti, v nepochopení a v spytovaní sa, či sa tejto tragédii dalo v istom zmysle predísť, pretože jeden z vrahov bol polícii známy. To sú otázky, ktoré stále živia bolesť.“

Rozhovor uzavrel arcibiskup Lebrun týmito slovami: „Boží ľud ponesie pamiatku otca Hamela, pred nami je ešte dosť času. To je dôležité.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.