Proces vo Vatikáne
Kardinál Becciu sa postavil pred súd v kauze nákupov luxusných nehnuteľností

Obžalovaný kardinál Becciu. Foto:TASR/AP
Skupina bývalých predstaviteľov Vatikánu čelí obvineniam z nevýhodného nákupu nehnuteľností v Londýne v hodnote 350 miliónov eur.
(Aktualizované)
Ešte v septembri 2018 ako nový prefekt Kongregácie pre kauzy svätých vykonal v Košiciach akt blahorečenia Anny Kolesárovej. Presne o dva roky sa po stretnutí s pápežom vzdal úradu prefekta a práv spojených s kardinálskym titulom. Dnes sa kardinál Giovanni Angelo Becciu spolu s ďalšími deviatimi obvinenými postavil pred vatikánsky súd v súvislosti s finančným škandálom.
Ako uvádza Catholic News Agency, dnešné pojednávanie trvalo sedem hodín. Z desiatky obžalovaných sa na ňom osobne zúčastnili len kardinál Becciu a bývalý pracovník Štátneho sekretariátu kňaz Mauro Carlino.
Kardinál Becciu po skončení pojednávania povedal novinárom, že je poslušný voči pápežovi, ktorý ho poslal na súd. „Som pokojný, cítim pokoj vo svedomí. Mám dôveru, že sudcovia budú schopní vidieť fakty správne a moja veľká nádej spočíva v istote, že uznajú moju nevinu,“ vyhlásil.
Senát pozostáva z trojice sudcov – predsedu súdu Giuseppeho Pignatoneho a dvoch talianskych profesorov práva – Veneranda Marana a Carla Bonzana.
Na pojednávaní bolo zhruba 30 právnikov, viacerí predkladali sťažnosti voči procedurálnym záležitostiam. Proces bude pokračovať 5. októbra.
Desiatka obžalovaných
Vatikánsky vyšetrujúci sudca 3. júla obžaloval desať osôb, vrátane bývalého prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, zo sprenevery, zneužívania úradu, vydierania a podvodov v súvislosti s nevýhodným nákupom luxusných nehnuteľností v londýnskej štvrti Chelsea v hodnote 350 miliónov eur.
Žalobu na 487 stranách vzniesol sudca po rozsiahlom dvojročnom vyšetrovaní spôsobu, akým Štátny sekretariát spravoval svoje obrovské portfólio aktív, ktoré je z veľkej časti financované z darov od veriacich. Obžalovaní sú piati bývalí predstavitelia Vatikánu vrátane 73-ročného kardinála Becciua, dvaja úradníci Štátneho sekretariátu a talianski podnikatelia, ktorí sa zaoberali investíciou v Londýne.
Becciu, ktorého do hodnosti kardinála vymenoval pápež František v roku 2018, je najvyššie postaveným cirkevným predstaviteľom súčasnosti, ktorý čelí súdnemu procesu v súvislosti s finančnými zločinmi, pripomína na svojej webovej stránke stanica BBC. Kardinál všetky obvinenia odmieta.
Pápež vlani v septembri Becciua odvolal z funkcie prefekta Kongregácie pre kauzy svätých. Zdôvodnil to podozreniami z odčerpávania finančných prostriedkov určených na charitu v prospech Becciuových súrodencov.
Vyšetrovanie sa začalo v roku 2019 a viedol ho promótor spravodlivosti (hlavný prokurátor) Gian Piero Milano spolu s prísediacim Alessandrom Diddim a asistentom Gianlucom Peronem. Vyšetrovatelia preskúmali veľký objem dokumentov a elektronických zariadení zaistených orgánmi Vatikánskeho žandárskeho zboru v spolupráci s talianskymi orgánmi finančnej kontroly.
René Brülhart, bývalý riaditeľ vatikánskeho Úradu pre finančné informácie (AIF), obvinený z trestného činu zneužitia funkcie;
Mons. Mauro Carlino, bývalý sekretár substitúta Štátneho sekretariátu, obvinený z vydierania a zneužitia funkcie;
Enrico Crasso, finančník, ktorý sa dlhodobo staral o investície Štátneho sekretariátu, obvinený zo zločinov sprenevery, korupcie, vydierania, prania špinavých peňazí, podvodov, zneužitia funkcie a falšovania verejných listín ako súkromná osoba;
Tommaso Di Ruzza, niekdajší riaditeľ AIF, obvinený z trestných činov sprenevery, zneužitia funkcie a porušenia služobného tajomstva;
Cecilia Marogna, platená Štátnym sekretariátom za spravodajské služby, obvinená zo sprenevery;
Raffaele Mincione, finančník, ktorý dal prepísať na Štátny sekretariát významné podiely fondu, ktorý vlastnil londýnsku nehnuteľnosť na Sloane Avenue č. 60 a získané peniaze použil na svoje špekulatívne investície, obvinený zo sprenevery, podvodu, zneužitia funkcie, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí;
Nicola Squillace, právnik zapojený do obchodného vyjednávania, obvinený z podvodu, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí;
Fabrizio Tirabassi, referent majetkovej správy Štátneho sekretariátu, ktorému sa pripisuje vedúca úloha v spomínanej trestnej činnosti, obvinený z korupcie, vydierania, sprenevery, podvodu a zneužívania funkcie;
Gianluigi Torzi, finančník, prizvaný na pomoc Svätej stolici vymaniť sa z Mincioneho fondu, obvinený z vydierania, sprenevery, podvodu, neoprávneného prisvojenia a prania peňazí.
Kardinál Becciu bol v období 2011 až 2018 substitútom Štátneho sekretariátu pre všeobecné záležitosti a neskôr prefektom Kongregácie pre kauzy svätých až do 24. septembra 2020, keď sa po osobnom stretnutí s pápežom Františkom vzdal svojho úradu v Rímskej kúrii i práv spojených s kardinalátom.
Kardinál Becciu reagoval na obvinenie z trestných činov vyhlásením, že sa stal „obeťou cielenej machinácie“, ktorou bol vystavený „mediálnemu pranieru, aký nemá obdobu“, a že len vďaka viere dokáže „nachádzať silu bojovať v tomto zápase za pravdu“.
„Konečne prichádza moment vyjasnenia a súd bude môcť zistiť úplnú nepravdivosť obvinení,“ uviedol kardinál Becciu prostredníctvom svojho právneho zástupcu.
K svojmu obvineniu sa vyjadril aj René Brülhart, ktorý uviedol, že „táto záležitosť predstavuje procesné nedorozumenie“, ktoré sa vyjasní. „Vždy som si plnil svoje funkcie a povinnosti korektne, lojálne a výlučne v záujme Svätej stolice a orgánov, ktoré ju reprezentujú,“ uviedol niekdajší riaditeľ vatikánskeho Úradu pre finančné informácie.
Dnes treba vedieť
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI
František v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František absolvoval šesťdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu.
- Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie.
- Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost.
- Zosnulého kardinála Georgea Pella pochovali v katedrále v Sydney.
- Hongkonského kardinála Josepha Zena museli hospitalizovať pre ťažkosti s dýchaním.
- Mel Gibson pripravuje pokračovanie úspešného filmu Umučenie Krista.
Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod.
Južný Sudán
Skupina katolíkov kráčala deväť dní, aby sa stretla s pápežom Františkom
Pútnici prekonali približne 300 kilometrov. Spolu s nimi kráčal aj 45-ročný biskup, ktorý sa pred časom stal obeťou atentátu.
V Etiópii došlo k ďalšiemu útoku na kresťanský chrám
Incident sa zrejme odohral na pozadí rozkolu v Etiópskej pravoslávnej cirkvi, ktorej biskupi v štáte Oromia - najľudnatejšom v Etiópii - vytvorili vlastnú synodu.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- že v najmladšej krajine sveta privítal pápeža najmladší biskup,
- čo Františkovi odkázal juhosudánsky minister,
- kedy sa v kinách objaví nový film o Ježišovi od Mela Gibsona.
Novou generálnou sekretárkou Slovinskej biskupskej konferencie sa stala saleziánka Marija Šimenc. Vystriedala františkána Tadeja Strehovca, ktorý túto funkciu zastával od roku 2013. (druzina.si)
Nedávna výzva pápeža Františka na dekriminalizáciu homosexuálov sa v Južnom Sudáne stala terčom kritiky. „Ak sem príde a povie nám, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia, homosexualita sú legálne, odpovieme nie,“ reagoval minister informácií Michael Makuei Lueth. Južný Sudán, kde sa pápež momentálne nachádza, patrí medzi 70 krajín sveta, kde sú homosexuálne skutky trestné.
Rozdiely vyjadrujú nekonečnú kreativitu Boha, povedal počas Národných modlitebných raňajok americký prezident Joe Biden. Prítomných demokratov a republikánov vyzval, aby sa hádali ako o život, ale potom boli schopní ísť spolu na obed. Hlavnými rečníkmi na tradičnom podujatí bol dočasný prezident Národnej rady cirkví Vashti McKenzie a brooklynský pastor Jim Cymbala. (religion news)
Vo veku 92 rokov zomrel grécky pravoslávny metropolita Zizoulas, jedna z najvýraznejších ekumenických osobností. Dlhodobo zastupoval Konštantínopolský patriarchát v dialógu s Katolíckou cirkvou, v roku 2015 spolu s kardinálom Turksonom prezentoval Františkovu encykliku Laudato Si’. (aci stampa)