Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 10:47

Pravoslávne cirkvi si pripomínajú 1033. výročie prijatia kresťanstva na Rusi

V noci na stredu sa vo viacerých chrámoch konalo nočné bdenie a na stredu sú naplánované slávnostné bohoslužby.  

Ukrajinská pravoslávna cirkev verná moskovskému patriarchátu (UPC-MP) zorganizovala v utorok v Kyjeve procesiu pri príležitosti 1033. výročia prijatia kresťanstva na Rusi.

Ukrajinská pravoslávna cirkev Kyjevského patriarchátu vzhľadom na pandémiu takéto podujatie nepripravila, uviedla agentúra Ukrinform s tým, že v noci na stredu sa vo viacerých chrámoch konalo nočné bdenie a na stredu sú naplánované slávnostné bohoslužby.  

Na pochode ulicami Kyjeva organizovanom UPC-MP sa napriek obmedzeniam súvisiacim s pandémiou zúčastnilo viac ako 55.000 ľudí, informovala agentúra AFP.

Podľa vyhlásenia polície sa podujatie zaobišlo bez násilností a skončilo sa pokojne.

AFP poznamenala, že moskovskému patriarchátu verná cirkev na Ukrajine chcela týmto zhromaždením demonštrovať svoj vplyv pred očakávanou návštevou ekumenického patriarchu Bartolomeja I., ktorý na Ukrajinu zavíta v auguste pri príležitosti 30. výročia vyhlásenia jej nezávislosti.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu pôsobia na Ukrajine tri pravoslávne cirkvi: jedna (najväčšia) je verná patriarchátu moskovskému a celej Rusi, druhá Moskvu odmietala akceptovať a tretia (najmenšia) patrí pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v USA. Rozkol v ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa ešte viac prehĺbil po ruskej anexii Krymu a vypuknutí konfliktu na východnej Ukrajine.

Inzercia

Pravoslávna cirkev nezávislá od Moskvy vznikla v decembri roku 2018 zjednotením Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Kyjevského patriarchátu s Ukrajinskou autokefálnou pravoslávnou cirkvou, keď tento krok schválil do Kyjeva zvolaný cirkevný snem.

Impulzom k jeho zvolaniu bolo rozhodnutie ekumenického patriarchu Bartolomeja z 11. októbra 2018, ktorým bola zrušená 300-ročná podriadenosť kyjevských prelátov voči Moskve.  Okrem toho konštantínopolský patriarchát fakticky obnovil svoje práva na Ukrajinu, keď zrušil právo moskovského patriarchátu vymenúvať kyjevského metropolitu. Toto právo platilo od roku 1686.

Spomínané zjednotenie cirkví na Ukrajine dostalo formálnu právnu podobu začiatkom januára roku 2019, keď patriarcha Bartolomej I. podpísal v sídle patriarchátu v istanbulskom Fanare tzv. tomos autokefálie pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Výročie prijatia kresťanstva na Rusi/Ukrajine sa slávi každoročne 28. júla. V tento deň pravoslávna cirkev uctieva pamiatku kniežaťa Vladimíra, známeho aj ako Vladimír Krstiteľ.

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktoré pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred 54 minútami

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia...“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred hodinou

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 4 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 20 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 21 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 21 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.