Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 16:45

Na dopravu veriacich do Košíc vypraví kraj mimoriadne autobusy

„Do budúceho týždňa nám majú farské úrady nahlásiť počty ľudí, ktorí sa budú chcieť zúčastniť na stretnutí so Svätým Otcom a zároveň chcú byť zaočkovaní, aby potom Úrad KSK vyslal mobilnú očkovaciu jednotku do našich farských oblastí,“ povedal košický arcibiskup.

Pápež v SR: Na dopravu veriacich do Košíc vypraví kraj mimoriadne autobusy

Košický samosprávny kraj (KSK) vypraví mimoriadne autobusové spoje 14. septembra, keď pápež František v rámci návštevy Slovenska zavíta do Košíc. Z jednotlivých farností budú zvážať veriacich na záchytné parkoviská v Košiciach.

Kraj pripravuje v súvislosti s návštevou aj zriadenie simulovaných očkovacích centier proti Covid-19 vo farnostiach. Informovali o tom v stredu predseda KSK Rastislav Trnka a košický arcibiskup Bernard Bober.

„Do budúceho týždňa nám majú farské úrady nahlásiť počty ľudí, ktorí sa budú chcieť zúčastniť na stretnutí so Svätým Otcom a zároveň chcú byť zaočkovaní, aby potom Úrad KSK vyslal mobilnú očkovaciu jednotku do našich farských oblastí,“ povedal Bober.

Zároveň každý, kto má záujem dopraviť sa niektorým z mimoriadnych autobusových spojov do Košíc, môže svoj záujem nahlásiť priamo vo svojej farnosti do 20. augusta.

Programu pápežovej návštevy sa podľa doterajších informácií budú môcť zúčastniť iba plne zaočkovaní. KSK podľa záujmu veriacich zverejní harmonogram očkovania vo farnostiach.

Očkovať sa tam bude jednodávkovou vakcínou Janssen od výrobcu Johnson & Johnson, pri ktorej sa za plne zaočkovaného považuje človek po 21 dňoch od podania očkovacej látky. Záujem o očkovanie vo farnostiach môžu veriaci nahlásiť do 4. augusta.

Pápež sa v Košiciach 14. septembra stretne o 16:00 hod. s rómskou komunitou na sídlisku Luník IX a o 17:00 hod. prioritne s mládežou na štadióne Lokomotívy. Zo zriadených záchytných parkovísk bude na štadión premávať kyvadlová doprava.

Inzercia

KSK vypraví v tento deň približne 100 autobusov a z toho dôvodu bude upravený aj autobusový poriadok prímestskej autobusovej dopravy v kraji. Snahou je podľa Trnku umožniť stretnutie všetkým, ktorí majú o to záujem.

„Osobitne oslovíme zariadenia sociálnych služieb s možnosťou individuálnej prepravy hendikepovaných vo vekovej kategórii 15 – 30 rokov, s ktorou sa Svätý Otec stretne na štadióne Lokomotívy. Je pre nás dôležité, aby aj tieto skupiny osôb pocítili, že máme záujem sprostredkovať im toto jedinečné duchovné obohatenie,“ uviedol predseda kraja.

Maximálna kapacita pre návštevníkov v oblasti štadióna Lokomotívy by mala byť okolo 50-tisíc ľudí. Podľa Petra Ďuriša z agentúry Amadeus v sektoroch štadióna na sedenie počítajú so 7-tisíc ľuďmi a v priestore na tráve s približne 25-tisíc ďalšími.

„Keby bol ešte väčší záujem, napríklad zo zahraničia už sa nám hlásia niektoré organizácie, ktoré by chceli prísť, či už z Čiech alebo Poľska, máme pripravenú záložnú plochu, ktorá je pre ďalších 15-tisíc ľudí,“ dodal. V prípade Luníka IX je celková kapacita menšia, odhadom medzi 10-tisíc až 15-tisíc ľuďmi.

KSK bude pomáhať aj so zabezpečením umeleckej produkcie, do hudobného programu na štadióne v Čermeli sa zapojí približne 200 umelcov. Kraj poskytol Arcibiskupskému úradu pomoc aj v súvislosti so zabezpečením dobrovoľníkov.

Podľa arcibiskupa registráciu dobrovoľníkov spustili v pondelok, pričom do stredy sa zaregistrovalo približne 60 záujemcov, potrebné sú stovky ďalších.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 16 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.