Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 20:15

Požiar kostola

V Škótsku zachvátili plamene 163-ročný katolícky kostol

V Škótsku zachvátili plamene 163-ročný katolícky kostol

Požiar Kostola sv. Šimona v Glasgowe. Foto twitter/BoyGeekDrone

„Pre katolíkov v Škótsku sú to zničujúce dni,“ uviedol škótsky minister zdravotníctva Humza Yousaf, pričom pripomenul pondelkový útok neznámeho páchateľa na katolíckeho kňaza v Edinburghu.

Cirkev v Škótsku sa ani nestihla spamätať z útoku na katolíckeho kňaza, ktorý sa počas pondelkového dopoludnia modlil v edinburghskom kostole a prišla ďalšia negatívna informácia.

Rímskokatolícky farský kostol sv. Šimona v Glasgowe zachvátil v stredu v ranných hodinách požiar.

Záchranné zložky vyslali na hasičov ku kostolu o 2:40 nad ránom, píše BBC. Zasahovalo viac ako 30 hasičov so šiestimi kusmi hasičskej techniky.

Susedné objekty evakuovali, pričom jednej osobe poskytli preventívnu zdravotnú starostlivosť. Fotografie ničivých plameňov na sociálnych sieťach ukazujú, že plamene šľahali z okien kostola až na ulicu.

„Vďaka Bohu, žiadne obete, ale je to smutný koniec pre milovaný farský kostol a duchovný domov pre komunity Poliakov v Glasgowe,“ uviedla glasgowská arcidiecéza.

Škótsky minister zdravotníctva Humza Yousaf sa vyjadril empatiu katolíckej komunite v Škótsku. „Pre katolíkov v Škótsku sú to zničujúce dni,“ napísal na svojom účte na twitteri.

Inzercia

„Najprv zbabelý útok na modliaceho sa kňaza a potom toto. Viem, že Kostol sv. Šimona mal v srdciach poľskej komunity špeciálne miesto.“

„Vyjadrujem solidaritu s našou katolíckou komunitou v Škótsku,“ uviedol Yousaf. Podľa škótskeho denníka The Herald je príčina požiaru zatiaľ neznáma, no vyšetruje sa.

Podľa farskej stránky je 163-ročný Kostol sv. Šimona tretím najstarším katolíckym kostolom v Glasgowe po metropolitnej Katedrále svätého Ondreja a Katedrále Panny Márie vo východnej časti mesta.

Kostol otvorili v roku 1858 a počas druhej svetovej vojny ho využívali poľskí vojaci. Podľa BBC to pripomína aj pamätná tabuľa na priečelí kostola. Kostol dostal medzi obyvateľmi Škótska prívlastok „poľský“, keďže sa dodnes v ňom slúžili sväté omše aj v poľštine.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 16 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.