Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2021, 13:19

Pápež napísal rodine zosnulého „šéfkuchára chudobných“ Dina Impagliazza

Osobný list s vyjadrením sústrasti a vďaky napísal pápež František prof. Marcovi Impagliazzovi, riaditeľovi Komunity sv. Egídia, po smrti jeho otca, s ktorým sa osobne poznal. Pripomenul pracovitosť a štedrosť jeho otca Dina, vlastnosti, ktorými druhých „učil kráčať po ceste života evanjelia“.

Svätý Otec, ktorý je v rekonvalescencii po návrate z nemocnice, vo svojom liste zo stredy 28. júla píše: „Smrť rodiča, aj keď je súčasťou Božieho tajomstva, je vždy dôvodom na smútok. Ďakujme Pánovi za dobrodenia, ktoré udelil vášmu otcovi počas jeho pozemského života. Učil vás kráčať po ceste evanjelia, jeho láska k chudobným (nazývali ho „šéfkuchárom chudobných“), jeho každodenná pracovitosť a štedrosť predstavujú povzbudivé svedectvo a spoľahlivú školu života“.

Týmito slovami pápež František vyjadril sústrasť a svoju blízkosť rodine Dina Impagliazza v liste jeho synovi Marcovi, ktorý je riaditeľom Komunity sv. Egídia v Ríme. Svätý Otec sa s Dinom Impagliazzom osobne stretol pred piatimi rokmi a spoločne hovorili o chudobných a bezdomovcoch v Ríme.

Dina Impagliazza, ktorý pravidelne pripravoval jedlo pre chudobných v centre Ríma, a preto ho nazývali „šéfkuchárom chudobných“, zomrel v nedeľu 25. júla vo veku 91 rokov. Bol členom Hnutia Fokoláre a založil občianske združenie RomAmor, ktorá pomáha bezdomovcom, starším ľuďom, prisťahovalcom, zdravotne postihnutým i bývalým trestancom. Všetky štyri jeho deti sa angažujú v sociálnej oblasti.

Pápež František svoj list uzavrel zverením duše zosnulého Pánovmu milosrdenstvu, uistením blízkych o svojej modlitbe a udelením požehnania.

Pohrebnú svätú omšu za Dina Impagliazza slúžil v utorok 27. júla pápežský almužník kardinál Konrad Krajewski v Bazilike Santa Maria v Trastevere. Prítomní boli mnohí z Hnutia fokoláre, Komunity sv. Egídia, i veľa priateľov z radov chudobných. Sústrasť vyjadril svojou účasťou aj hlavný rabín židovskej komunity v Ríme Riccardo Di Segni.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.