Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2021, 09:45

Vo veku 98 rokov zomrel najstarší kardinál Albert Vanhoye

Vo veku 98 rokov zomrel najstarší kardinál Albert Vanhoye

FOTO Vatican News

Bol francúzskym biblistom z rehole jezuitov. kardinálsky titul prijal v roku 2006 ako 82-ročný. Udelil mu ho pápež Benedikt XVI. ako uznanie za jeho celoživotné dielo biblistu.

Vo veku 98 rokov zomrel vo štvrtok 29. júla v Ríme kardinál Albert Vanhoye z rehole jezuitov.

Albert Vanhoye [výslovnosť: „vanoá“] sa narodil 24. júla 1923 v meste Hazebrouck v oblasti Dunkerque v severnom cípe Francúzska. Do Spoločnosti Ježišovej vstúpil v roku 1941 vo svojej vlasti a vo formácii pokračoval v Belgicku. Po prijatí kňazstva v roku 1954 bol celý jeho ďalší život spätý s Rímom, počnúc vyššími štúdiami na Pápežskom biblickom inštitúte.

Od roku 1963 pôsobil na Pápežskom biblickom inštitúte ako profesor, v období 1984-1990 bol jeho rektorom. Viac rokov bol sekretárom Pápežskej biblickej komisie a konzultorom rozličných dikastérií Rímskej kúrie.

Kardinál Albert Vanhoye je autorom mnohých diel z oblasti exegézy a biblických vied, ako aj z homiletiky. Špecializoval sa najmä na epištolárne spisy Nového zákona. Osobitne významnou je jeho exegéza Listu Hebrejom, ktorú spracoval ako doktorskú prácu.

Po svojom menovaní za kardinála už vzhľadom na pokročilý vek neprijal biskupskú vysviacku a zostal až do smrti kňazom. Posledné roky žil v jezuitskom dome pre seniorov v Ríme ako člen komunity Rezidencie sv. Petra Kanízia.

Dnes krátko po poludní kardinál Albert Vanhoye odovzdal svoju dušu Stvoriteľovi, sprevádzaný modlitbou spolubratov po jeho boku.

Posledná rozlúčka bude vo Vatikánskej bazilike v sobotu 31. júla o 11. hodine. Obradom bude predsedať kardinál Leonardo Sandri.

Inzercia

Po smrti kardinála Vanhoye má Kardinálske kolégium celkovo 220 členov, z ktorých je 123 elektorov. Najstarším členom je od dnešného dňa 97-ročný slovenský kardinál Jozef Tomko.

Pripomenul si ho aj František

V súvislosti s úmrtím kardinála Alberta Vanhoye zaslal Svätý Otec František kondolenciu celej reholi a príbuzným zosnulého.

V telegrame adresovanom pátrovi Manuelovi Morujaovi, predstavenému Rezidencie sv. Petra Kanízia, v ktorej zosnulý francúzsky kardinál prežil posledné roky života, pápež František reaguje na správu o nábožnej smrti francúzskeho kardinála týmito slovami:

„Pamätajúc s láskou a obdivom na toho brata, ktorý slúžil Pánovi a Cirkvi s veľkou oddanosťou, s vďačnosťou myslím na jeho intenzívnu prácu ako horlivého rehoľníka, duchovného syna sv. Ignáca, erudovaného učiteľa, uznávaného biblistu, oceňovaného rektora Pápežského biblického inštitútu, pracovitého a múdreho spolupracovníka niekoľkých dikastérií Rímskej kúrie. Myslím tiež na jeho lásku ku kazateľskej službe, ktorú vykonával s veľkodušnosťou, vedený zanietenou túžbou komunikovať evanjelium.“

Svoj telegram uzatvára pápež František modlitbou k Bohu na príhovor Panny Márie za dušu zosnulého a udeľuje apoštolské požehnanie všetkým smútiacim za jeho stratou. Osobitne ďakuje tým, ktorí ho s láskou opatrovali a sprevádzali v poslednom období.

Posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Albertom Vanhoye bude vo Vatikánskej bazilike v sobotu 31. júla o 11. hodine. Obradom bude predsedať vicedekan Kardinálskeho kolégia kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
pred 17 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.