Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
31. júl 2021

Vatikánska sedma

Pápež sa ocitol na periférii, Slovákov viac zaujíma nanútené očkovanie a Bezák

Júlový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Pápež sa ocitol na periférii, Slovákov viac zaujíma nanútené očkovanie a Bezák

Foto - TASR/AP

Po mesiacoch čakania sme sa tej správy konečne dočkali. Začiatkom júla pápež František osobne oznámil, že 12. – 15. septembra navštívi Slovensko.

To, že 84-ročný pápež pricestuje na celé tri dni do našej krajiny, nie je malým, ale skutočne veľkým zázrakom. Bez preháňania.

V priebehu dvoch rokov je Slovensko po Iraku len druhou krajinou, do ktorej František zavíta. Pritom ešte začiatkom roka nič nenasvedčovalo tomu, že by sme boli v hre.

Dozvedeli sme sa už aj presný program pápežskej cesty. A hoci do jej realizácie ešte môžu vstúpiť rôzne okolnosti ako epidemiologická situácia či zdravotný stav Svätého Otca (operácia zo začiatku mesiaca nebola až taká bezproblémová, ako sa mohlo zdať z oficiálnych vatikánskych komuniké), v Bratislave, Prešove, Košiciach a Šaštíne už prebiehajú veľké organizačné prípravy.

Katolícki biskupi v pastierskom liste zároveň veriacich vyzvali k dôkladnej duchovnej príprave.

Pozornosť Slovákov sa však zatiaľ sústreďuje na úplne iné témy. Prvou je rozhodnutie, že stretnutí s pápežom sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní ľudia. Druhou je osobnosť odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka.

K tomu dve krátke poznámky.

Proti vakcínam, biskupom i pápežovi. Je nesporné, že návštevu pápeža sa štát rozhodol využiť na vakcinačnú kampaň. Nie je to antivaxerské zvolanie (autor tohto textu aj jeho najbližšia rodina možnosť očkovania využili), ale len vecné pomenovanie situácie. Ako ináč si totiž vysvetliť skutočnosť, že z účasti na stretnutiach s pápežom majú byť vylúčení aj ľudia po nedávnom prekonaní covidu či s negatívnym PCR testom, ku ktorým sa štát v iných situáciách správa omnoho ústretovejšie?

„Ak sa táto dôležitá návšteva stala súčasťou kampane a použil sa istý druh vydierania, nie je to celkom fér. Je to skôr cynické. A pre rozdelenú spoločnosť, v ktorej vzrastá hnev antivaxerských kruhov, nebezpečné,“ konštatovala vo svojom komentári kolegyňa Eva Čobejová.

Hejt, ktorý sa následne spustil na biskupov aj samotného pápeža zo strany niektorých veriacich, vrátane kňazov, je však nepochopiteľný. Opakovane totiž zaznelo, že podmienku očkovania stanovil štát. Cirkvi tak neostalo nič iné, ako ju akceptovať. Z vyjadrení jej predstaviteľov bolo pritom jasné, že z tohto riešenia nie sú vôbec nadšení.

Aké riešenie by vlastne kritici biskupov navrhovali? Aby štátnym predstaviteľom povedali, že si návštevu pápeža zorganizujú sami?! Alebo aby mu rovno odkázali, nech radšej ani nechodí?!

Áno, dokonca aj takéto reakcie sa objavili. Odpor proti pápežovi Františkovi a antivaxerstvo idú totiž neraz ruka v ruke. Spolu so spochybňovaním Druhého vatikánskeho koncilu či odporom voči rozhodnutiu biskupov udeľovať sväté prijímanie počas pandémie na ruku.

O to väčšou je zodpovednosť ostatných katolíkov, aby nenechali obraz pápeža Františka napospas tým, ktorí súčasnému pápežovi nevedia prísť na meno, ale ani tým, ktorí z neho, naopak, robia napríklad LGBTI aktivistu.

Každý by sa mal vnútorne i navonok usilovať o to, aby pápežova cesta veriacich i zvyšnú spoločnosť nerozdeľovala, ale spájala.

Pontifex je staviteľ mostov. Na Slovensku bude mať práce viac ako dosť.


Arcibiskup Róbert Bezák. Foto – TASR/Martin Baumann

Rehabilitovaný arcibiskup? Po oznámení, že k nám zavíta pápež, sa výdatnej mediálnej pozornosti opäť dočkal emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Po rozhovore, ktorý s ním urobila Monika Tódová z Denníka N, znova ožila téma jeho rehabilitácie.

Samotný arcibiskup dva týždne nato dokonca oznámil, že on sa už rehabilitácie dočkal. V diskusii s Michalom Oláhom z týždenníka .týždeň povedal, že koncom júna slúžil vo Vatikáne súkromnú omšu s pápežom a následne s ním večeral. „Pre mňa toto je rehabilitácia, už inú nepotrebujem,“ povedal Bezák a dodal: „Niekedy je satisfakcia milá v tom, že je tichá, nevinná, osobná.“

Súkromné stretnutie s pápežom Františkom – už druhé v poradí (v roku 2015 sa ho zúčastnil aj zosnulý český kardinál Miloslav Vlk) – je pre Bezáka určite satisfakciou. Rehabilitácia to však nie je. Tou by bolo až opätovné zaradenie do cirkevnej služby adekvátnej pozícii arcibiskupa.

Stačí si spomenúť na iné prekvapivé súkromné stretnutie. Začiatkom apríla na Zelený štvrtok slúžil pápež František súkromnú omšu s kardinálom Becciuom, ktorého na jeseň minulého roka dotlačil k odchodu z pozície prefekta Kongregácie pre kauzy svätých. Aj pre neho to určite bola satisfakcia. Ku žiadnej rehabilitácii však nedošlo – do svojho úradu sa kardinál nevrátil, práve naopak, v uplynulých dňoch sa musel postaviť pred vatikánsky súd, kde čelí obvineniam z finančnej sprenevery

Pápež nie je len pontifex, ale aj otec. A Františkovi je obzvlášť blízke vychádzanie z centra na periférie, kde sa ocitol aj Bezák. Je dobré, že naňho pápež nezabudol. Nenazývajme však rehabilitáciou to, čo ňou nie je.

Čo sme už s vašou podporou dokázali a aké sú ďalšie plány

Ubehli už tri mesiace odvtedy, čo sme vás informovali o zámere rozšíriť redakčný tím, vylepšiť obsah a priniesť novú webovú stránku Sveta kresťanstva.

V priebehu mája sa viac ako 1 400 z vás zapojilo do dotazníka, v ktorom ste vyjadrili svoje názory a očakávania, ale – čo bolo pre nás obzvlášť povzbudivé – rozhodli ste sa navýšiť aj svoju finančnú podporu, aby Svet kresťanstva mohol ďalej rásť.

Ako sme s touto vašou podporou naložili?

Do redakcie Sveta kresťanstva, ktorý naďalej ostáva pevnou súčasťou denníka Postoj, sme prijali troch nových ľudí, takže počet členov nášho tímu sa rozšíril na sedem. Navyše spolupracujeme s desiatkami externých prispievateľov a autorov.

Koncom mája sme spustili novú webovú stránku www.svetkrestanstva.sk, na ktorej vám denne prinášame analýzy a komentáre k aktuálnym témam a trendom, rozhovory s osobnosťami a inšpiratívnymi ľuďmi, duchovné a formačné texty, články o kresťanskom životnom štýle aj aktuálne spravodajstvo.

Počas uplynulých týždňov sme sa rozprávali s biskupmi Vladimírom FeketemPetrom Rusnákom, ale aj s inšpiratívnymi kňazmi, rehoľníkmi a laikmi, akými sú Max Kašparů, Ján Buc, Michal Zamkovský, Juraj Šúst zo Spoločenstva Ladislava Hanusa či Jana Zubajová z kapely HeartBeat.   

Komentovali a analyzovali sme pokles nových kňazských povolaní, dôsledky pandémie na život cirkvi, dôvody pápežovej návštevy na Slovensku či jeho obraz medzi veriacimi i neveriacimi.

V porovnaní s minulosťou vám celkovo prinášame približne päťkrát viac textov s výrazne širším tematickým i žánrovým rozsahom. Podľa vašich reakcií vidíme, že sme sa vybrali správnou cestou. Články na Svete kresťanstva patria medzi najčítanejšie v denníku Postoj. 

Inzercia


Moderátorka a redaktorka Janka Zlatohlávková v našom TV štúdiu spolu s kňazom Maxom Kašparů. Foto – Postoj/Andrej Lojan

Zároveň neustále uvažujeme nad tým, ako sa ďalej zlepšovať. Aj preto sme sa začiatkom júla vo Vysokých Tatrách stretli s desiatkou kňazov, zasvätených a laikov, ktorých hlas je v rámci slovenskej cirkvi veľmi dôležitý, aby sme spoločne uvažovali nielen nad výzvami Sveta kresťanstva, ale aj nad výzvami, ktoré stoja pred cirkvou doma i vo svete. Obzvlášť nás teší, že nás svojou prítomnosťou povzbudil aj arcibiskup Cyril Vasiľ.  

Stále však nie sme v cieli! Potrebujeme ďalej rásť, aby sme sa mohli porovnávať s tými najlepšími v zahraničí. Preto vás prosíme, ak vidíte zmysel a dôležitosť tohto projektu, pridajte sa aj Vy k podporovateľom Sveta kresťanstva.

Aj vďaka vašej podpore už teraz pripravujeme špeciálne články, rozhovory, televízne diskusie a ďalšie formáty, ktorými chceme čo najdôkladnejšie a najhlbšie pokrývať a analyzovať návštevu pápeža Františka na Slovensku.

Jednou vetou

V Číne vysvätili piateho biskupa od podpisu provizórnej dohody s Vatikánom, stal sa ním 49-ročný Antonio Li Hui z diecézy Pingliang.

Kardinál Giovanni Angelo Becciu sa postavil pred vatikánsky súd, prokurátor viní talianskeho kardinála a ďalších deviatich obvinených z finančnej sprenevery.

V cirkevných zboroch ECAV na Slovensku prebieha voľba nového generálneho dozorcu – veriaci si vyberajú medzi Mariánom Damankošom a Ivanom Trepáčom.

Finančný deficit Svätej stolice v pandemickom roku 2020 bol 66,3 milióna eur, kým v roku 2019 bol len na úrovni 11,1 milióna eur.

K očkovaniu proti ochoreniu Covid-19 vyzývajú aj pravoslávni biskupi – urobil tak napríklad ruský metropolita Hilarion Alfejev či grécky arcibiskup Hieronymos Liapis.

Pápež František vydal motu proprio Traditionis Custodes, ktorým opätovne sprísnil pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie; kardinál Raymond Burke a ďalší podporovatelia tzv. tridentskej omše proti tomu protestujú.

Súdny dvor EÚ rozhodol, že firmy môžu zakázať odev a symboly spájané s náboženstvom.

V roku 2020 vystúpilo z Katolíckej cirkvi v Nemecku 221-tisíc veriacich, len o čosi menej ubudlo evanjelikov.

Vo veku 84 rokov zomrel v nemocnici v Bombaji väznený jezuita Stan Swamy, vlastným menom Stanislaus Lourduswamy, ktorý sa zasadzoval za práva najnižších kást indickej spoločnosti.

Do protestov na Kube sa zapojilo aj Kresťanské hnutie za oslobodenie, medzi zadržanými boli aj miestni kňazi a seminaristi.

Predseda Poľskej biskupskej konferencie Stanisław Gądecki odsúdil potraty aj homosexuálne zväzky; na jeho slová počas cyrilo-metodskej púte v Nitre reagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Jozef Kováčik skončil v pozícii programového riaditeľa TV Lux; ďalší známy kňaz, Ján Buc, posilnil rady Redakcie duchovného života RTVS.

Graf mesiaca

Napísali sme

Pavol Hudák sa rozprával s biskupom – saleziánom Vladimírom Feketem o pandémii, vojne na Kaukaze aj o nejednote v cirkvi. 

Evanjelický teológ Ondrej Kolárovský priblížil osobnosť arcibiskupa Justina Welbyho, duchovnej hlavy Anglikánskej cirkvi. 

Monika Ostrovská sa rozprávala s líderkou kapely HeartBeat Jankou Zubajovou. 

Janka Zlatohlávková sa pozrela na to, ako vyzerá pastoračná prax 20 rokov po katolícko-evanjelickom zjednotení formy krstu.

Pavol Rábara a Lenka Chlebanová sa rozprávali so saletínom Matejom Trizuljakom o pastorácii rozvedených.

Filmová bodka

Ak by vás zaujímalo, ktoré sú najobľúbenejšie filmy pápeža Františka, tak sú to Cesta od Federica Felliniho a Rím, otvorené mesto Roberta Rosselliniho.

Prezradil to v rozhovore s kňazom a filmovým odborníkom Dariom Edoardom Viganòm, ktorému v uplynulých týždňoch v Taliansku vyšla kniha Pohľad – dvere srdca.

Pápež František si v krátkom rozhovore, ktorý sa nachádza na začiatku knihy, zaspomínal aj na to, ako v detstve chodieval do kina a ako sa s rodičmi o filmoch spolu rozprávali. Keďže Bergogliovci boli talianski emigranti, neprekvapuje, že inklinovali najmä k produkcii z Apeninského polostrova. 

Okrem dávnych spomienok a odvolávok na rôzne filmové tituly z prvej polovice 20. storočia sa pápež ponára aj do úvah nad dôležitosťou „katechézy pohľadu“ či „pedagogiky očí“.

„Hľadieť a vidieť nie je to isté. Hľadieť je činnosť konaná čisto očami, ale na to, aby ste videli, sú potrebné oči a srdce,“ konštatuje František a človeku tak nevdojak prichádzajú na um slová líšky z Malého princa: „Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

Prajem vám požehnané letné dni plné srdečných pohľadov!

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty či aktuálny knižný alebo filmový tip.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.